خانه / بیت کوین / فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد : با ساخته شدن بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۰ در بلاک چین بیت کوین، هاوینگ (نصف شدن پاداش بلاک) اتفاق افتاد. به این ترتیب، از این پس به‌طور میانگین در هر ده دقیقه به جای ۱۲.۵، ۶.۲۵ واحد بیت کوین تولید خواهد شد. این سومین هاوینگ تاریخ بیت کوین است.

اختصاصی ارزدیجیتال – از لحظاتی پیش پاداش استخراج‌کنندگانی که با قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود به حفظ امنیت شبکه بیت کوین کمک می‌کنند، نصف شد و از ۱۲.۵ BTC به ۶.۲۵ BTC رسید. بر همین اساس، از این پس روزانه به جای ۱,۸۰۰ واحد بیت کوین، تنها ۹۰۰ واحد از این ارز دیجیتال تولید خواهد شد.

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که به‌طور عمدی در کد این شبکه تعبیه شده است تا هر چهار سال یکبار (هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک) تورم بیت کوین را کاهش دهد و به افزایش کمیابی این «طلای دیجیتال» کمک کند. با وجود هاوینگ و طبق برآوردها، استخراج تمام بیت کوین‌ها تقریباً تا سال ۲۱۴۰ طول خواهد کشید.

این سومین هاوینگ بیت کوین در تاریخ این ارز دیجیتال است. دو هاوینگ قبلی به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ رخ داد.

در ابتدای فعالیت بیت کوین، هر ده دقیقه ۵۰ واحد بیت کوین تولید می‌شد، یا به عبارت دقیق‌تر اولین ماینری که به پاسخ معادله بلاک می‌رسید، ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کرد. در سال ۲۰۱۲، پس از اولین هاوینگ، پاداش استخراج به ۲۵ رسید و در سال ۲۰۱۶، پس از دومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۱۲.۵ واحد رسید. این رقم حالا به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش یافته است.

براساس یک دیدگاه رایج در میان سرمایه‌گذاران و کاربران بیت کوین، هاوینگ با نصف کردن عرضه بیت کوین‌های جدید به بازار، می‌تواند موجب رشد شدید قیمت این ارز دیجیتال شود. تاریخچه قیمت بیت کوین پس از دو هاوینگ قبلی هم این دیدگاه را تأیید می‌کند.

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد | بیت کوین | هاوینگ | ماینر | دستگاه ماینر | ماینینگ | خرید و فروش ارز دیجیتال | خرید و فروش بیت کوین

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

با این حال، طبق نظر بیشتر تحلیل‌گران، پس از هاوینگ در کوتاه‌مدت احتمالاً شاهد افت قیمت و بی‌ثباتی در شبکه و بازار بیت کوین خواهیم بود، چرا که استخراج‌کنندگانِ ضعیف‌تر از شبکه خارج می‌شوند و قدرت پردازش شبکه (به نوعی امنیت شبکه) کاهش می‌یابد. همچنین به عقیده بیشتر معامله‌گران، از آنجایی که هاوینگ یک رویداد قابل‌ پیش‌بینی است، ماه‌ها قبل از وقوعْ اثر خود را بر قیمت می‌گذارد و اگر پس از آن شاهد اصلاح قیمت باشیم، جای تعجب نیست.

هاوینگ برای استخراج‌کنندگانی که دستگاه‌های قدیمی دارند و هزینه برق بالایی را پرداخت می‌کنند، اتفاق خوبی نیست. از آنجایی که پاداش بلاک نصف می‌شود، دستگاه‌های قدرتمندتر گوی رقابت را از دستگاه‌های ضعیف می‌ربایند. دستگاه‌های ماینر قدیمی از جمله Antminer S9 که مدت‌ها به عنوان پرفروش‌ترین دستگاه‌های استخراج شناخته می‌شد، احتمالاً کنار می‌روند و فقط افرادی که برق بسیار ارزان‌قیمت برای ماینینگ دارند می‌توانند همچنان از دستگاه‌های قدیمی بهره ببرند.

بنابراین، احتمالاً بعد از هاوینگ تعداد زیادی از دستگاه‌های استخراج به دلیل عدم سوددهی خاموش شوند و نرخ هش (مجموع قدرت پردازش شبکه بیت کوین) برای مدت کوتاهی کاهش پیدا کند، تا این‌که دوباره با ورود ماینرهای جدید ثبات به شبکه بازگردد.

سختی استخراج شبکه بیت کوین مکانیزمی در شبکه بیت کوین است که با سخت‌ یا آسان‌ کردن رسیدن به پاداش بلاک، تضمین می‌کند بیت کوین‌های جدید به‌طور میانگین هر ده دقیقه یکبار تولید شوند، نه زودتر و نه دیرتر. این رقم هر ۲,۰۱۶ بلاک نسبت به نرخ هش شبکه تنظیم می‌شود. سختی استخراج بیت کوین چند روز پیش تنظیم شد و تا یک هفته (۱,۰۰۸ بلاک) بعد از هاوینگ، تنظیم نخواهد شد. بنابراین، درآمد استخراج‌کنندگان نصف می‌شود، اما تا یک هفته سختی استخراج روی همان رقمی است که پاداش دو برابر (۱۲.۵ واحد بیت کوین) بود. به همین دلیل، انتظار می‌رود که تا یک هفته شاهد طولانی شدن زمان ایجاد بلاک (به عنوان مثال هر بلاک ۲ ساعت) باشیم.

در لحظه هاوینگ، قیمت بیت کوین در صرافی بایننس ۸,۵۴۷ دلار بود و اکنون باید صبر کرد و دید که بازار چه واکنشی به این رویداد بزرگ نشان می‌دهد.

با وقوع هاوینگ، سودآوری استخراج بیت کوین با دستگاه Antminer S9 با احتساب تعرفه برق مصوب دولت برای ماینینگ (میانگین صادراتی) به منفی ۲۹ دلار رسیده است.

قیمت بیت کوین در ساعت ۰۰:۴۶ و لحظاتی پس از هاوینگ پامپ شده است.

استخراج اولین بلاک پس از هاوینگ (بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۱)، حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

بازگشت بیت کوین

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟ با بازگشت بیت کوین از …

استخراج ابری