خانه / بیت کوین / خالق مونرو ممکن است همان خالق بیت کوین باشد!

خالق مونرو ممکن است همان خالق بیت کوین باشد!

خالق مونرو ممکن است همان خالق بیت کوین باشد! : در حالی که هیچ کسی نمی‌داند چه فردی در پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، قرار دارد، یک سند تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که خالق بیت کوین ممکن است ارز دیجیتال دیگری هم ایجاد کرده باشد: مونرو.

به گزارش بیت کوینیست، تحقیقات جدید بنیاد مونرو آتریچ (Monero Outreach) نشان می‌دهد که بیت کوین و مونرو ممکن است توسط یک شخص یا نهاد ایجاد شده باشند. مونرو ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۴ برای رفع مشکلات حریم خصوصی بیت کوین به وجود آمد. در حالی که این ارز دیجیتال از یک دفتر کل عمومی استفاده می‌کند، کسی نمی‌تواند تراکنش‌های آن را ردیابی کند. همین دلیل باعث شده تا مونرو (XMR) پرکاربردترین ارز دیجیتال در بین کاربران وب تاریک (Dark Web) باشد.

مقاله معرفی مونرو یا همان وایت پیپر (White Paper) آن، در تاریخ ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۲، یعنی حدود سه سال پس از اولین بلاک بیت کوین، منتشر شد. نویسنده این وایت پیپر، نیکلاس ون سابرهاگن (Nicolas van Saberhagen) است که البته این هم یک نام مستعار است. بنابراین، هنوز کسی نمی‌داند دقیقاً چه کسی مونرو را خلق کرده است.

بنیاد مونرو آتریچ معتقد است ساتوشی ناکاموتو و نیکلاس ون سابرهاگن در واقع یک نفر هستند. استدلال اصلی ارائه‌شده توسط نویسندگان تحقیق مذکور، در واقع این است که ناکاموتو انگیزه روشنی برای انتشار وایت پیپر مربوط به فناوری کریپتونوت (CryptoNote)، سندی که مفهوم مونرو را ارائه می‌دهد، داشته است. در یکی از پست‌های منتشر شده در انجمن اینترنتی بیت کوین‌تاک (bitcointalk) در اوت ۲۰۱۰، ناکاموتو مفاهیم اولیه‌ای از حریم خصوصی را به اشتراک گذاشت که مدتی بعد این مفاهیم در وایت پیپر مونرو مشاهده شدند. از جمله آن مفاهیم می‌توان به آدرس‌های مخفی و امضاهای حلقوی به منظور مخفی‌سازی گیرنده‌ها و فرستنده‌های مونرو اشاره کرد.

خالق مونرو ممکن است همان خالق بیت کوین باشد! | بیت کوین | اتریوم | ماینر | دستگاه ماینر | ماینینگ | خرید و فروش بیت کوین | ساتوشی ناکاموتو | ارز 724

خالق مونرو ممکن است همان خالق بیت کوین باشد!

علاوه بر این، وقتی CryptoNote 1.0 ارائه شد، ناکاموتو از قبل تغییرات اندازه بلاک بیت کوین و نصف شدن پاداش استخراج (هاوینگ) را مشاهده کرده بود. فناوری بلاک چین مونرو این مشکلات را برطرف می‌کند. این فناوری همچنین شیوه اثبات کار (proof-of-work) را بهبود بخشیده و امکان استخراج این ارز دیجیتال را برای کاربرانی که از پردازشگرهای گرافیکی معمولی (کارت گرافیک – GPU) استفاده می‌کنند، فراهم کرد.

با تحلیل سبک نوشتاری وایت پیپر بیت کوین و مونرو، می‌توان متوجه یک ارتباط بین دو نوشته شد. نویسندگان این تحقیق، با استفاده از استایلومتری، یک برنامه نرم‌افزاری تحت عنوان JGAAP، و مقایسه ۱۵ مقاله دیگری که در خصوص مونرو چاپ شده، متوجه شدند که نویسنده وایت پیپر کریپتونوت به احتمال زیاد ناکاموتو بوده است.

برخی از شباهت‌ها با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده هستند. به عنوان مثال، در هر دو وایت پیپر از املای یکسانی برای کلمه «favour/favourable» و یا از حالت اختصاری «can’t» به جای فرم معمول در سایر مقالات آکادمیک استفاده شده است. همچنین در هر دو نوشته، جمله‌بندی یکسان «In this paper, we…» به همراه شکل‌های رسم‌شده سیاه و سفید با خطوط پر یا مقطع، قابل مشاهده هستند.

ساندروزا (Thunderosa)، یکی از مدیران بنیاد مونرو آتریچ در این خصوص اظهار داشت:

وقتی برای اولین بار به این دو سند نگاه می‌کنید، احتمالاً از شباهت‌های عجیب بین آنها حیرت زده خواهید شد. شاید دیگر وقتش رسیده که نویسنده این سند را ساتوشی ون سابرهاگن (Satoshi van Saberhagen) بدانیم!

با این حال، نویسندگان تحقیق مونرو آتریچ انتظار ندارند که جامعه بیت کوین یا مونرو این افشاگری جدید را بپذیرند.

اکس‌‌ام‌آرهالن (Xmrhaelan – یک نام مستعار)، بنیان‌گذار مونرو آتریچ، در این خصوص گفت:

مانند خیلی‌ها، من هنوز در حال بررسی این موضوع هستم. با این حال، می‌توانم با اطمینان بگویم که اگر ساتوشی ناکاموتو همان نیکلا ون سابرهاگن باشد، مونرو بزرگترین اثر ساتوشی است.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری