خانه / بیت کوین / برخی از معامله‌گران بیت کوین بر سر رسیدن قیمت به ۳۶,۰۰۰ دلار شرط بسته‌اند

برخی از معامله‌گران بیت کوین بر سر رسیدن قیمت به ۳۶,۰۰۰ دلار شرط بسته‌اند

برخی از معامله‌گران بیت کوین بر سر رسیدن قیمت به ۳۶,۰۰۰ دلار شرط بسته‌اند : دریبیت (Deribit)، صرافی ابزارهای مشتقه مبتنی بر ارزهای دیجیتال، شاهد افزایش اقبال سرمایه‌گذارانی به معاملات اختیار بیت کوین است که روی افزایش بهای این ارز دیجیتال تا آستانه ۳۶,۰۰۰ دلار تا پایان سال جاری میلادی شرط بسته‌اند.

به گزارش کوین دسک، تا روز یکشنبه هفته جاری، شمار قراردادهای اختیار خرید (Call Options) در قیمت‌های اعمال ۳۶,۰۰۰ و ۳۲,۰۰۰ دلار با سررسید ۲۵ دسامبر (۵ دی) به بالاترین سطح روزانه خود رسید.

برخی از معامله‌گران بیت کوین بر سر رسیدن قیمت به ۳۶,۰۰۰ دلار شرط بسته‌اند

لوک استریجرز (Luuk Strijers)، معاون ارشد ارتباطات دریبیت در یک گپ‌وگفت تلگرامی به کوین دسک گفته است:

ما شاهد فعالیت‌های غیرمعمول در قراردادهای اختیار خرید با قیمت اعمال ۳۶,۰۰۰ دلار و سررسید دسامبر هستیم. تنها شمار معدودی از خریداران با انتظارات به‌شدت صعودی دست به انعقاد این قراردادها زده‌اند.

 گفتنی است اختیار خرید، قراردادی است که طی آن خریدار قرارداد، حق (نه الزام و تعهد) دارد که مقدار معینی از یک دارایی پایه را با قیمتی مشخص و پیش از سررسید بخرد. اختیار فروش (Put Option) نیز مانند اختیار خرید است با این تفاوت که به خریدار خود، حق فروش دارایی را می‌دهد.

برخی از معامله‌گران بیت کوین بر سر رسیدن قیمت به ۳۶,۰۰۰ دلار شرط بسته‌اند | بیت کوین | ماینر | ماینینگ | بیت کوین | ارز 724 | ارزدیجیتال |

قرارداد باز یا تسویه‌نشده نیز به تعداد قراردادهای معامله‌شده‌ای اشاره دارد که با یک موقعیت معاملاتی جبرانی (Offsetting Position) تسویه نمی‌شوند.

آن‌طور که پیداست، بیشترین تعداد موقعیت‌های باز در قراردادهای اختیار خرید با قیمت اعمال ۳۶,۰۰۰ دلار و سررسید دسامبر برابر با ۷۵۲ فقره بوده است.

تعداد موقعیت‌های باز در قراردادهای خرید با قیمت اعمال ۳۲,۰۰۰ دلار نیز به ۴۶۲ فقره افزایش یافته است.

به‌طور نسبی می‌توان گفت که تعداد قراردادهای اختیار در قیمت اعمال ۲۸,۰۰۰ دلار و سررسید دسامبر و همچنین قراردادهای اختیار فروش با قیمت‌های اعمال ۹,۷۵۰ و ۹,۰۰۰ دلار با سررسید ماه جاری، شاهد افزایش ناچیزی بوده است.

گفتنی است روز یکشنبه طی ساعات معاملاتی به وقت اروپا همزمان با کاهش سطح نقدینگی، موقیعت‌های خرید در قراردادهای خرید اختیار با قیمت‌های اعمال ۳۶,۰۰۰ دلار و ۳۲,۰۰۰ دلار در محدوده زیان یا بی‌تفاوت (out-of-the-money) اجرا شدند.

از این رو، معامله‌گران یادشده، بیش از آستانه تحمل زیان خود در یک روز در این قراردادها هزینه کرده‌اند.

بنابراین این معاملات، اندکی تعجب‌برانگیز است؛ چراکه بازار معاملات اختیار، احتمال بسیار اندکی برای صعود قیمت‌ها به بالای ۲۰,۰۰۰ دلار تا پایان دسامبر قائل است.

آن‌طور که داده‌ها نشان می‌دهد، احتمال ثبت اوج تاریخی تازه برای قیمت بیت کوین و صعود آن به بالای مرز ۲۰,۰۰۰ دلار تا پایان سال جاری میلادی تنها ۵ درصد و احتمال عبور آن از آستانه ۲۸,۰۰۰ دلار فقط ۲ درصد است.

علاوه بر این، فعالان بازار تنها ۹ درصد احتمال می‌دهند که بهای بیت کوین تا انتهای سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ بتواند از مرز ۲۰,۰۰۰ دلار عبور کند.

از این رو، اگرچه دورنمای صعود بهای بیت کوین به مرز ۳۶,۰۰۰ دلار بسیار ناچیز است، اما این قراردادهای اختیار بی‌تفاوت، چندان هم گران تمام نمی‌شوند.

به بیان دیگر، بیشینه زیان این قراردادها به قیمت پرداختی برای خرید آنها محدود می‌شود.

احتمالاً همین امر، انگیزه معامله‌گران یادشده برای اخذ موقعیت‌های معاملاتی خرید در یک اوج قیمتی تازه است.

در لحظه نگارش این مطلب، بیت کوین در محدوده ۱۰,۸۰۸ دلار دادوستد می‌شود. گفتنی است این ارز دیجیتال از ۴ سپتامبر (۱۴ شهریور) به این سو در حال نوسان در بازه قیمتی ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰,۵۰۰ دلار بوده است.

آن‌طور که داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد، احتمال شکست این محدود و عبور از آستانه روانی ۱۱,۰۰۰ دلار بالا است.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

بازگشت بیت کوین

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟ با بازگشت بیت کوین از …

استخراج ابری