خانه / اخبار جهان / پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی!

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی!

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی! : اخیرا تعداد زیادی از کاربران از ما در مورد ارز دیجیتال پای که به صورت PI نوشته میشه سوال می پرسن، پای نتورک یا PI Network اولین ارز دیجیتال است که با گوشی همراه قابل ماین کردن است. این توضیحی است که در وبسایت رسمی پای نوشته شده، البته قبل از توضیح دادن در مورد پای نتورک باید بگم که قبلا هم ارزهایی بودن که با گوشی همراه قابلیت استخراج داشتن ولی حتما تفاوت هایی در پای وجود داره که با وجود پروژه های مشابه باز هم خودش رو اولین میدونه.

برای خود من خیلی جالب بود که اکثر کاربران سوالشون اینه که پروژه پای کلاهبرداریه یا نه؟ سوال جالبی که شاید چند سال قبل کمتر پرسیده میشد ولی با توجه به کلاهبرداری های گسترده ای که در حوزه ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد، این سوال رو اخیرا خیلی زیاد میپرسن مخصوصا وقتی که یک پروژه در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی کاربر جذب میکنه. قطعا در ادامه در مورد اینکه این پروژه چطور تونسته در مدت زمان کمی، کاربران زیادی جذب بکنه توضیح میدیم ولی قبلش به سایت این پروژه نگاهی بندازیم.

اگه نگاهی به سایت پای نتورک (Pi Network) بندازین، جملاتی خواهید دید شامل استخراج ارزهای دیجیتالی سخت شده، سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی پر ریسک هستش، تعداد خیلی زیادیمون از انقلاب ارزهای دیجیتالی جا موندیم، پای استخراج ارز دیجیتال رو آسون میکنه، با گوشی موبایلتون بدون مصرف کردن باتری، ماین کنین.

بعد از دیدن این جملات با ویژگی های پای آشنا میشیم که شامل غیر متمرکز بودن، دوستدار محیط زیست و قابلیت ماین با گوشی موبایل، البته یه گزینه explore more هم هست که اگه واردش بشین whitepaper این پروژه رو میتونین مشاهده کنین.

بررسی الکسای سایت پای نتورک (Pi Network)

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی! | ارز دیجیتال | خرید و فروش ارز دیجیتال | بیت کوین | ماینر | ماینینگ

همانطور که مشاهده میکنین سایت رسمی این پروژه دارای رنک ۱۱۷۳ ونزوئلا و ۳۷۰۵۱ جهانی هستش، البته این رتبه بر اساس ترافیک کاربران از کشورهای مختلف جهان صورت گرفته، بیشتر ترافیک سایت minepi از سمت کشورهای ونزوئلا ، بززیل و هند هستش و بدون شک ایران هم به زودی به این لیست اضافه میشه. کشورهایی که مردمشون وضعیت اقتصادی خوبی ندارن و هدف خیلی از پروژه های کلاهبرداری هستن. مردمانی که میشه با وعده یک شبه پول دار شدن خیلی راحت سرشون کلاه گذاشت.

اگه دقیقتر به اطلاعاتی که سایت الکسا در اختیارمون قرار میده نگاه کنیم، متوجه میشیم که کاربران قبل و بعد از ورود به سایت پای در چه سایتی بودن و به نظر خودم این موضوع در بررسی پروژه ها مهم هستش.

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی! | ارز دیجیتال | خرید و فروش ارز دیجیتال | بیت کوین | ماینر | ماینینگ

همانطور که در تصویر مشاهده میکنین، قبل از ورود به سایت پای نتورک ، کاربران در گوگل (موتور جستجو) که نشون میده از جستجو به سایت پای رسیدن، یوتیوب و فیسبوک که نشون میده شخصی معرف پروژه پای بوده و دو سایت دیگه رو میبینیم که هر دو از سایت هایی هستن که پول میگیرن که به کاربران تبلیغ نشون بدن و در ازای دیدن تبلیغ به کاربران پول میدن.

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی!

جالب اینجاست که اگه سایت هایی که کاربران بعد از دیدن سایت پای نتورک بهشون مراجعه کردن رو هم بررسی کنیم، سایت هایی هستن که پول میگیرن که به کاربران تبلیغ نشون بدن و در ازای دیدن تبلیغ به کاربران پول میدن البته بجز گوگل که موتور جستجو هستش و یوتیوب که رسانه اشتراک گذاری ویدئو هستش.

خیلی ها معتقدن که پای باعث نمیشه که کسی سرمایه خودش رو از دست بده ولی تبلیغات ثبت شده از طریق گوگل ادز و سایت های تبلیغاتی دیگه نشون میده که مردم فریب شعارهای پروژه پای رو خوردن و سرمایه های خودشون رو دارن در راهه تبلیغات این پروژه از دست میدن. سرمایه هایی که برای گرفتن ریفرال و به دست آوردن پای بیشتر هر روز داره خرج میشه و واقعا جای نگرانی داره. البته برنامه های ریفرال این چنینی از پلن های بازاریابی هستش و باعث میشه که کاربران از طریق کاربران فعلی به پروژه اضافه بشن و سریعتر تعداد کاربران افزایش پیدا بکنه. نرم افزار پای بیش از یک میلیون بار نصب شده و طبق نظراتی که در گوگل پلی گذاشتن تقریبا اکثر افرادی که نصبش کردن، راضی بودن و تعداد کمی از کاربران با این برنامه مشکل داشتن. این برنامه رایگان هستش و بدون مصرف اینترنت و باتری موبایل شما میتونین ارز دیجیتال پای استخراج کنین فقط با نصب نرم افزار پای که در سایت رسمیشون معرفی شده، هرچه تعداد زیر مجموعه هاتون بیشتر باشه با سرعت بیشتری میتونین پای استخراج کنین!!!!

استخراج با سرعت بیشتر و ترس از دست دادن سود

این موضوع که هرچه تعداد زیر مجموعه هاتون بیشتر باشه سرعت استخراجتون بیشتره باعث شده که هر کسی که این برنامه رو نصب میکنه به دوستان و آشنایان خودش معرفی میکنه که بتونه پای بیشتری به دست بیاره و یه روزی میلیون دلاری سرمایه داشته باشه! جالب اینجاست که وقتی میخوان این پروژه رو به دوستان و آشنایان خودشون معرفی کنن با بیت کوین مقایسه اش میکنن و میگن اگر چند سال پیش بیت کوین خریده بودی الان سرمایه ات چندین میلیون دلار بود ولی نمیگن که بیت کوین حرف اصلیش انتقال ارزش بین افراد بدون استفاده از سیستم مرکزی (مثل بانک) بود و تونست این ادعای خودش رو ثابت کنه و مردم ازش استفاده بکنن و ارزشمند بشه.

بیت کوین به عنوان یک راه حل برای مسئله ای که تا قبل از بیت کوین حل نشده بود ارائه شد ولی پای صرفا خودش را با بیت کوین مقایسه میکنه ؟ چون بیت کوین از ارزش صفر به ۲۰ هزار دلار رسید پس هر پروژه دیگه ای اومد گفت منم مثل بیت کوین هستم و هیچ حرف جدیدی ندارم باید به ۲۰ هزار دلار یا بیشتر برسه ؟!!!

ممکنه پروژه دیگه ای با حرف بیت کوین خودش رو معرفی کنه و حتی موفق تر از بیت کوین باشه ولی راه خیلی سخته رو در پیش خواهد داشت چرا که بیت کوین در حال حاضر خیلی شناخته شده هستش. ولی آیا واقعا پای میتونه جایگزینی برای بیت کوین باشه ؟

اگه وایت پیپر بیت کوین رو مطالعه کنین متوجه میشین که نویسنده داره از یه تکنولوژی جدید با جزئیات صحبت میکنه ولی وقتی وایت پیپر پای رو مطالعه میکنین، همش داره از پروژه های معروف مثل پیپال، استلار، بیت کوین و …. صحبت میکنه و کلیات رو میگه و هیچ اشاره ای به جزئیات پروژه پای نمیکنه!

شبکه بیت کوین برای اینکه امنیت شبکه اش تضمین بشه نیاز داره که عملیات ریاضی که در نظر گرفته شده توسط ماینرها حل بشه و هرچه تعداد ماینرها بیشتر بشه امنیت این شبکه بیشتر میشه، ماینرها در ازای حل کردن این مسئله ریاضی پاداش دریافت میکنن، در واقع این پاداش انگیزه ای هستش برای ماینرها که به شبکه بیت کوین خدمت کنن ولی در پای هیچ اطلاعاتی از شبکه و فرایند ماینینگ داده نشده، صرفا اشاره شده که با نصب اپلیکیشن موبایل میتونین ماین کنین. جالب اینجاست که بدون مصرف اینترنت و بدون مصرف باتری! نیاز نیست شما به اینترنت متصل باشید!

نگاه زیر بنایی به پروژه پای نتورک

اگه فنی بخوایم نگاه کنیم باید اشاره کنیم که هر بلاکچینی نیاز به شبکه داره و اگه این بلاکچین در ابعاد جهانی داره فعالیت میکنه قاعدتا باید بر بستر اینترنت سوار شده باشه. چطور ممکنه که موبایل شما فرایند ماینینگ رو در حالتی که به اینترنت متصل نیست انجام بده ؟ چرا هیچ جایی در این رابطه صحبت نشده ؟ اصلا پای بلاکچین مجزا داره ؟ کوین هستش یا توکن ؟ مکانیزم اجماع در این شبکه چیه ؟

طبق وایت پیپر اطلاعاتی در این مورد که پای نتورک بلاکچین مجزا داره رو نداریم و با توجه به اینکه بدون اتصال به اینترنت هم میتونین پای به دست بیارین منطقا باید پای توکن باشه بر بستر یکی از بلاکچین های موجود راه اندازی شده باشه و صرفا از طریق اپلیکیشن داره توکن های خودش رو توزیع میکنه!

یه لحظه صبر کنین، گفتیم منطقا باید توکن باشه چون همینجوری داره توکن های خودش رو توزیع میکنه، جالب اینجاست که قابل ماین هستش !!

پس اشتباه نکنیم، پای باید کوین باشه، هر کوین بلاکچین خودش رو داره و تراکنش های شبکه خودش رو با مکانیزم اجماعی که در نظر گرفته در بلاک ها ثبت میکنه، حالا سوال اینجاست که بلاکچین شبکه پای کجاست ؟ تراکنش ها در کجا ذخیره میشن ؟ چه فضای ذخیره سازی برای بلاکچین پای در نظر گرفته شده ؟ ماینرهای پای در واقع گوشی های موبایل هستن، یعنی هر گوشی موبایل باید اطلاعات زیادی رو ذخیره بکنه که کسی نتونه در این شبکه تقلب کنه و دوبار خرج کردن انجام بده؟!

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی!

حتما میدونین که بیت کوین برای تمامی مشکلاتی که ارزهای دیجیتالی قبل از اون داشتن راه حل ارائه داده یکی از این مشکلات، حمله دوبار خرج کردن بود که بیت کوین این مشکل رو حل کرد، پای چطور این مشکل رو حل میکنه؟ آیا گوشی های موبایل توانایی ذخیره سازی حجم زیاد تراکنش ها رو دارن ؟ واقعا گوشی های موبایل دارن فرایند ماینینگ انجام میدن؟

بیشتر به نظر میرسه که این نرم افزار داره یه عدد به کاربران نشون میده و با عضو گیری سرعت زیاد شدن این عدد بیشتر میشه. توقع ما اینه که در وایت پیپر در مورد این مسائل صحبت میکردن ولی وقتی با طرفداران این ارز دیجیتالی صحبت میکنیم بلافاصله میرن سمته اینکه داشجویان دانشگاه استنفورد این ارز دیجیتالی رو ساختن، دانشگاه استنفورد پشت این قضیه است! اولا که ربطی به صحبت های ما نداره این موضوع، ما گفتیم زیر ساخت این شبکه رو بیشتر توضیح بدین نه سازندگانش رو، دوما که قرار نیست هر کسی که فارغ التحصیل دانشگاه معتبری هستش، کلاهبرداری نکنه! البته ما نگفتیم پای کلاهبرداره، تیتر این پست هم نوشتیم که پای داره بستری برای کلاهبرداری آماده میکنه! سوما این پروژه توسط چند نفر که در این دانشگاه درس خوندن ساخته شده نه توسط این دانشگاه و خود دانشگاه هیچ ادعایی در این زمینه نداره! حتی خود سازندگان پای هم انقدر در موردش صحبت نمیکنن و ازش طرفداری نمیکنن که الان افرادی که با این پروژه آشنا شدن دارن ازش طرفداری میکنن!!!!

در حال حاضر تعداد کاربران پای خیلی زیاد هستش و همه دارن پای استخراج میکنن و به دست میارن، این توکن یا کوین داره فقط عرضه میشه، چه تقاضایی براش هست ؟ واقعا فکر میکنین که فردا به اکسچنجی اضافه بشه شما میلیونر میشین؟ وقتی هیچ تقاضایی براش وجود نداره و همه فروشنده هستن قیمت به صفر میرسه! حالا چه فرقی میکنه که شما یه دونه پای داشته باشی یا ۱۰ میلیون پای! کلاهبرداری فقط این نیستش که شما پول خودتون رو از دست بدین، بله پول سرمایه شما هستش ولی آیا زمان سرمایه شما نیست ؟ حتی اگه هیچ ضرری هم برای موبایلتون نداشته باشه، شما وقتتون رو دارین در این پروژه سرمایه گذاری میکنین و هدر میدین، آیا این خودش کلاهبرداری نیست؟

قیمت ارز دیجیتال پای (PI Network)

پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی! | ارز دیجیتال | خرید و فروش ارز دیجیتال | بیت کوین | ماینر | ماینینگ

در سایت Coingecko ذکر شده که ارز دیجیتال پای در اکسچنج FUBT با قیمت حدود ۰.۳۵ دلار داره معامله میشه، به همین دلیل به اکسچنج FUBT مراجعه کردیم و متوجه شدیم که واریز و برداشت پای در دست تعمیر هستش و شما در تصویر بالا میتونین مشاهده بکنین. با توجه به اینکه پای که شما کاربران از طریق اپلیکیشن به دست میارین هم قابلیت برداشت و انتقال نداره، پس میشه به راحتی به این نتیجه رسید که این قیمتی که در حال حاضر داره معامله میشه ساختگی هستش و هیچ کدوم از کاربران پای خودشون رو معامله نکردن. پس این قیمت قابل استناد نیست. قیمت معامله پای در FUBT حدود ۰.۳۵ دلار هستش ولی تراکنش های پای معلوم نیست که کجا ثبت میشه، شایدم جایی ثبت نمیشه و بلاکچینی وجود نداره که به نظرم خیلی احتمالش بیشتره! به نظر میاد که پای توسط کاربران معامله نمیشه و دست های پشت پرده در حال معامله این ارز دیجیتالی هستن.

نگاه همیشه مشکوک به پروژه ها

با افراد زیادی که دارن این پروژه رو تبلیغ میکنن صحبت کردم، جالب اینجاست که اکثرا حرفشون اینه که چیزی که از دست نمیدیم، نه پول میخواد بذاریم نه باتری مصرف میکنه نه اینترنت میخوره، فقط یکم وقت میذاریم که چند سال بعد میلیاردر بشیم!

دوست عزیز، در نظر داشته باش که نصب برنامه ها میتونه برای شما مشکلاتی ایجاد بکنه، مثلا از این برنامه ها در آینده میشه برای جاسوسی استفاده کرد یا برای اینکه تبلیغات به شما نشون بدن مثلا نوتیفیکیشن های تبلیغاتی رو موبایل براتون بیاد یا مشکلات دیگه ای که ممکنه اتفاق بیفته.

خیلی بهمون پیام دادن که کدوم جاسوسی وقتی این برنامه هیچ دسترسی به گوشی رو از ما نگرفته پس نمیتونه اطلاعات مارو جاسوسی کنه، بله در حال حاضر شاید نتونه ولی این امکان وجود داره که در آینده این دسترسی هارو از شما بگیره و جاسوسی شمارو بکنه.

یکی از خطرات احتمالی دیگه ای که میتونه نصب این نرم افزار داشته باشه اینه که شما با نصب این برنامه در واقع سرباز یک سیستم مرکزی میشین! بله سرباز میشین که وقتی خواستن به یک سروری حمله DDOS انجام بدن شما که این نرم افزار رو دارین در واقع خط مقدم این حمله هستین و بهشون کم میکنین تا به هدفی که دنبالش هستن برسن. وقتی میلیون ها نود در کل دنیا داشته باشه میتونه به راحتی حملاتی شبیه DDOS رو تدارک ببینه و از دستگاه های شما بدون هیچ هزینه ای به هرجایی که خواست بدون رد و نشونی حمله کنه!

دقت بکنین که فروش اطلاعات هم ممکنه، مثلا گوگل سرویس های رایگانی به شما میده از جمله، ایمیل، موتور جستجو و جالب اینجاست که این سرویس ها برای کاربران رایگان هستش ولی از تمامی اطلاعات کاربران برای درآمد زایی خودش استفاده میکنه.

پای نتورک (PI Network)

پای نتورک (Pi Network) هم اگرچه رایگانه ولی قطعا صاحبانش پول های خیلی زیادی از طریق فروش اطلاعات کاربرانشون میتونن به جیب بزنن، هر چقدر تعداد کاربرانشون بیشتر باشه، پول بیشتری میتونن به دست بیارن. حتی میتونن پول زیادی دریافت کنن تا بدون رد و نشون حمله DDOS انجام داد!

البته فروش اطلاعات کاربران یه مثال بود، راه های دیگه ای هم هست مثل برگزاری ICO برای بقیه پروژه ها، وقتی شما تعداد زیادی کاربر داشته باشین که هر روز به نرم افزار شما سر میزنن، می تونین به راحتی برای پروژه های دیگه تبلیغات کنین و کسب درآمد کنین یا حتی پورسانت بگیرین از سرمایه گذاری این همه کاربری که دارین…

سخن پایانی

قبول دارم که بیت کوین از ۰ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید و تقریبا همه این موضوع رو بارها شنیدیم ولی چرا نشنیدیم که چرا بیت کوین ارزشمند شد؟! بیت کوین مسئله خیلی مهمی رو حل کرد و ما میتونیم از تکنولوژی جدیدی که بیت کوین به دنیا معرفی کرد در حوزه های مختلفی استفاده بکنیم. چرا صحبت هامون در مورد تکنولوژی بیت کوین نیست و صرفا همه جا در مورد قیمت صحبت میکنیم؟!

امیدواریم که این رویه تغییر بکنه و طرفداران و کسانی که با این حوزه به تازگی آشنا شدن، رویای یک شبه پولدار شدن رو کنار بذارن. وظیفه خودم میدونستم که توصیه کنم وقتتون رو در پروژه پای هدر ندین، وقت شما ارزش بیشتری داره.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری