خانه / بیت کوین / جان مک‌آفی: می‌دانم ساتوشی ناکاموتو چه کسی است!

جان مک‌آفی: می‌دانم ساتوشی ناکاموتو چه کسی است!

جان مک‌آفی: می‌دانم ساتوشی ناکاموتو چه کسی است! جان مک‌آفی که همیشه موجب سرگرمی جامعه ارزهای دیجیتال بوده است، به‌تازگی ادعا کرده است که پیدا کردن هویت فردی که خود را پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو مخفی کرده است، کار «آسانی» است.

حامی ارزهای پیگیر گریز، فراری و نامزد خودخوانده انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، جان مک‌آفی، در مصاحبه‌ای اختصاصی با کوین تلگراف طی کنفرانس آنلاین هفته مجازی بلاک چین (Virtual Blockchain Week) اظهار داشته است که که با اطمینانی ۹۹ درصدی می‌داند ساتوشی ناکاموتو کیست.

او در حالی چنین ادعایی را مطرح می‌کند که پیش از آن، طی گفتگویی جنجالی در این کنفرانس آنلاین، اعلام کرده بود بیماری کووید ۱۹ توطئه دولت نیست و سپس کلاشنیکف خود را به علامت تهدید به سمت دوربین نشانه گرفته بود!

جان مک‌آفی این باور عمومی را که فردی به نام ساتوشی طراح بیت کوین است «مزخرف» دانست و گفت یک تیم متشکل از ۱۱ نفر طی ۵ سال توانستند نهایتا به چیزی برسند که امروزه آن را با نام بیت کوین می‌شناسیم. او ادامه داد:

درباره اینکه چطور توافق کردند چه کسی وایت پیپر را بنویسد چیزی نمی‌دانم. اما هرکس دلش می‌خواهد بداند او کیست – منظورم این است که شما می‌دانید گزینه‌ها چه کسانی هستند. احتمالا به نام کریگ رایت دست یافته‌اید. من نمی‌خواهم نام دیگری ببرم چون آن وقت می‌فهمید او کیست، اما یک نفر وایت پیپر را نوشت.

جان مک‌آفی: می‌دانم ساتوشی ناکاموتو چه کسی است! | بیت کوین | ماینر | ماینینگ | دستگاه ماینر | خرید و فروش ارز دیجیتال | خرید و فروش بیت کوین

جان مک‌آفی: می‌دانم ساتوشی ناکاموتو چه کسی است!

مک‌آفی ادعا می‌کند که تنها چیزی که برای کشف هویت ساتوشی لازم است تجزیه و تحلیل زبان‌شناسانه، یا همان استیلومتریِ (سبک شناسی) وایت پیپر بیت کوین است. او در این مورد گفت:

اگر وایت پیپر را بخوانید، به اولین نکته‌ای که پی می‌برید این است که نویسنده اهل بریتانیا است. هر کلمه‌ای که املای متفاوتی در انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی دارد در این وایت پیپر با املای بریتانیایی نوشته شده است. نکته دوم فضای خالی بین کلمات است. تنها پنج درصد افراد بعد از نقطه پایان جمله، دو اسپیس (فاصله) می‌گذارند. در این وایت پیپر بعد از نقطه‌ها دو اسپیس وجود دارد. قالب این سند مشابه اسنادی است که او به صورت حرفه‌ای منتشر کرده.

مک‌آفی همچنین افزود:

اگر شما یک برنامه شناسایی مولف ۲۰۰ دلاری بخرید و وایت پیپر بیت کوین را با آن بررسی کنید، هر سند دیگری که منتشر کرده را به دست خواهید آورد. افراد زیادی وایت پیپر نوشته‌اند، فقط یکی از آن‌ها با احتمال ۹۹ درصدی بیرون می‌آید که خود او است.

مک‌آفی همچنین ادعا کرد که پیش از این تصمیم داشته است به طور علنی هویت ساتوشی را اعلام کند اما بعد از یک تماس تلفنی با فرد موردنظر از این کار منصرف شده است. او در این مورد توضیح داد:

من تلفنی با او صحبت کرده‌ام. واقعا قصد داشتم به طور علنی اعلام کنم که او کیست. چرا؟ چون مسخره است که افراد برای هیچ‌وپوچ زمان صرف می‌کنند. می‌خواستم بگویم: گوش کنید، ساتوشی فلانی است… می‌دانید این نابغه لعنتی به من چه گفت؟ او گفت: «خب، اگر اشتباه کنی چه؟» و ادامه داد: «اگر درست گفته باشی، آن وقت ساتوشی مجبور است پنجاه نفر بادیگارد استخدام کند و زندگی‌اش را تغییر دهد، وگرنه می‌میرد.» چرا؟ چون همه به سراغش می‌روند و دولت‌ها از او مالیات طلب می‌کنند.

مک‌آفی همچنین افزود:

او گفت: «خب، اگر درست گفته باشی، آن وقت آن فرد ممکن است بتواند کاری بکند. اما اگر اشتباه کرده باشی چه؟ در نهایت زندگی یک انسان بی‌گناه را برای همیشه نابود کرده‌ای و احتمالا باعث مرگ او خواهی شد…» در آن لحظه، من گفتم: «درک می‌کنم. دیگر چیزی نمی‌گویم و نامت هرگز از دهانم خارج نمی‌شود. به همین دلیل من هرگز از کریگ رایت فراتر نرفته‌ام؛ زیرا ممکن بود این نام از دهانم بپرد.»

او در پایان گفت:

اما اگر می‌خواهید بدانید که او کیست، خودتان پیدایش کنید. کار آسانی است.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

بازگشت بیت کوین

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟ با بازگشت بیت کوین از …

استخراج ابری