خانه / آموزش / آموزش کامل استخراج اتریوم + معرفی بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

آموزش کامل استخراج اتریوم + معرفی بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

اتریوم، مشهور به ملکه دنیای ارزهای دیجیتال، دومین ارز دیجیتال برتر بازار است که امیدواری‌های زیادی درباره آینده آن وجود دارد. با توجه به محبوبیت این پلتفرم، افراد زیادی به جرگه ماینرهای آن پیوسته‌اند. یکی از ویژگی های جالب بلاک چین های باز مثل بیت کوین و اتریوم این است که همه افراد می‌توانند در کار استخراج شرکت کنند. در این پست به زبان ساده شما را با نحوه استخراج اتریوم آشنا می‌کنیم.

به طور کلی برای شروع استخراج اتریوم باید فرایند زیر را طی کنید:

۱- تهیه سیستم سخت‌افزاری قدرتمند (ریگ استخراج)
۲- ایجاد کیف پول اتریوم به منظور دریافت اتریوم‌های استخراج شده
۳- شروع استخراج با اجرای نرم‌افزارهای مورد نیاز و پیوستن به استخر استخراج

جمع آوری ریگ استخراج و نصب سیستم عامل

استخراج یا همان ماینینگ مستلزم داشتن سیستم سخت‌افزاری و برق است. با سیستم‌های کامپیوتری خانگی یا و لپ‌ تاپ هم می‌شود این کار را انجام داد اما به هیچ عنوان به صرفه نیست.

این روزها عمده استخراج اتریوم با استفاده از «GPU» یا همان کارت گرافیک صورت می‌گیرد و البته به تازگی دستگاه‌های استخراج مخصوصی به نام ای‌سیک‌ (ASIC) هم برای اتریوم وارد بازار شده‌اند.

استخراج با CPU در بین ماینرها تقریبا منسوخ شده و این روزها استخراج‌کنندگان بیشتر از کارت‌های گرافیک برای استخراج اتریوم استفاده می‌کنند. با کارت‌های گرافیک به جز اتریوم می‌توان ارزهای دیجیتال زیادی را استخراج کرد.

برخی از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین را فقط می‌توان با دستگاه‌های مخصوص ای‌سیک (ASIC) استخراج کرد و ماینینگ ارزهای نام‌برده با کارت گرافیک به صرفه نیست. برای اتریوم هم به تازگی دستگاه‌های ASIC عرضه شده است اما توسعه دهندگان اتریوم به دنبال اجرای الگوریتمی هستند که این دستگاه‌ها را از دور خارج کنند و استخراج اتریوم فقط با کارت گرافیک به صرفه باشد. در ادامه بیشتر در مورد ای‌سیک‌ها توضیح داده‌ایم.

بنابراین با توجه به این‌که بیشتر استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک انجام می‌شود، در این مقاله، آموزش استخراج اتریوم با کارت‌ گرافیک را برای شما تهیه کرده‌ایم و نیم نگاهی هم به استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک جدید انداخته‌ایم.

برای استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک، باید یک ریگ استخراج کارت گرافیک تهیه کنید. ریگ به معنای یک پک از سخت افزارهاست. ریگ کارت گرافیک در واقع مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی اما با تعداد کارت گرافیک‌های بالاست.

یک ریگ استخراج متشکل از شش کارت گرافیک
یک ریگ استخراج متشکل از شش کارت گرافیک

ریگ‌های استخراج را می‌توانید به صورت آماده خریداری کنید و یا خودتان قطعات را جمع‌آوری و مثل کامپیوترهای معمولی اسمبل کنید.

به طور کلی یک ریگ استخراج شامل قطعات زیر است:

۱- کارت های گرافیک قدرتمند

کارت های گرافیک قدرتمند
کارت های گرافیک قدرتمند

اصلی ترین بخش ریگ استخراج، کارت گرافیک های آن است. شما به کارت گرافیک‌های قدرتمند برای استخراج اتریوم نیاز دارید. مدل‌های خاصی از گرافیک‌های AMD و Nvidia برای این کار مناسب هستند.

توجه داشته باشید که کارت‌های گرافیک مناسب برای استخراج را تهیه کنید چون همه‌ی کارت‌های گرافیک برای استخراج مناسب نیستند.

در حال حاضر مطرح‌ترین کارت‌های گرافیکی که برای استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرند مدل‌های زیر هستند:

کارت‌های گرافیک AMD برای ماینینگ

 • کارت گرافیک AMD Radeon RX 380 – قدرت هش: Mh/s 19
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX 470 – قدرت هش: Mh/s 26
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX 570 – قدرت هش: Mh/s 27
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX 580 – قدرت هش: Mh/s 30
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX FURY – قدرت هش: Mh/s 29
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega 56 – قدرت هش: Mh/s 36
 • کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega 64 – قدرت هش: Mh/s 40
 • کارت گرافیک AMD Radeon VII – قدرت هش: Mh/s 78

کارت‌های گرافیک Nvidia برای ماینینگ

 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1050 Ti – قدرت هش: Mh/s 13.90
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1060 – قدرت هش: Mh/s 22
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1070 – قدرت هش: Mh/s 30
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1070 Ti – قدرت هش: Mh/s 30.5
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1080 – قدرت هش: Mh/s 34
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1080 Ti – قدرت هش: Mh/s 49
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1660 – قدرت هش: Mh/s 20
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 1660 Ti – قدرت هش: Mh/s 25
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 2060 – قدرت هش: Mh/s 27
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 2070 – قدرت هش: Mh/s 36
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 2080 – قدرت هش: Mh/s 36
 • کارت گرافیک Nvidia GTX 2080 Ti – قدرت هش: Mh/s 52

در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، می‌توانید با وارد کردن جمع قدرت کارت گرافیک‌های خود، سود تقریبی خود را محسابه کنید.

ورود به ماشین حساب استخراج

نکته یک: قدرت یا هش ریت هر کارت گرافیک در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مونرو روی الگوریتم CryptoNight که زیر مجموعه CryptoNote است، استخراج می شود. کارت گرافیک RX580 در الگوریتم مونرو قدرت هش حدود ۶۰۰H/S را دارد و در الگوریتم اتریوم (ethash)، قدرت هشی حدود ۲۳Mh/s دارد. به این موضوع دقت داشته باشید تا در محاسبه سود دچار اشتباه نشوید.

نکته دو: قدرت هر کارت گرافیک روی هر الگوریتم ثابت است مگر اینکه تیم توسعه دهنده تغییراتی روی الگوریتم اعمال کند. مثلا در الگوریتم ProgPow اتریوم که احتمالا سال ۲۰۲۰ اعمال خواهد شد، ممکن است هش ریت کارت‌های گرافیک تغییر کند. البته احتمالا کاهش چندانی در سودآوری نخواهد داشت چون این تغییرات برای همه ماینرها اعمال می‌شود.

۲- شاسی

شاسی وسیله‌ای برای سوار کردن قطعات ریگ است. می‌توانید شاسی را به صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. شاسی باید به گونه‌ای باشد که قطعات، مخصوصا کارت‌های گرافیک به خوبی روی آن پیچ شوند و نامتعادل نباشند.

نمونه ای از شاسی ریگ
نمونه ای از شاسی ریگ

۳- منبع تغذیه (پاور) مناسب

پاور
پاور

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات این بخش را بسیار جدی بگیرید. برای سیستم‌های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت می‌کند. اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلا برای شش گرافیک، پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PlusGold به بالا نیاز است. در هنگام جمع‌آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

۴- RAM

RAM
RAM

استخراج به رم زیادی نیاز ندارد. یک رم ۴GB DDR3 کافی است. اگر می‌خواهید به جز ماینینگ، در فعالیت‌های دیگری هم از سیستم خود کار بکشید می‌توانید یک رم ۸ گیگابایتی تهیه کنید.

۵- CPU

CPU
CPU

برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. یک پردازنده‌ی کاملا معمولی با قدرت متوسط که به مادربرد شما سازگار باشد کافی‌ است.

۶- درایو SSD

درایو SSD
درایو SSD

برای نصب سیستم عامل و اجرای نرم افزارهای استخراج به یک حافظه نیاز دارید. یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD مناسب است.

۷- کابل های مورد نیاز

کابل های مورد نیاز
کابل های مورد نیاز

برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل‌های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل‌های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک ها و مادربرد حتما مورد نیاز است.

۸- مادربرد

مادربرد
مادربرد

و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادر برد با اسلات های PCI Express تعداد بالا استفاده کنید. مادربرد ASUS 170-A یکی از مدل‌های خوب برای این کار است.

۹- اینترنت Adsl + مودم

اینترنت
اینترنت

استخراج به اینترنت خیلی پرسرعتی نیاز ندارد اما پایدار بودن و عدم قطعی آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج اینترنت ADSL و یا TD-LTE است.

توجه داشته باشید باید تا حد امکان قطعی و وصلی را کم کنید. قطعی و وصلی اینترنت، فرایند استخراج را با مشکل مواجه می‌سازد.

استخراج حجم زیادی را مصرف نمی‌کند. طبق پرس و جو از چند کاربر مطلع، یک ریگ با هشت کارت گرافیک حداکثر ۴ گیگ در ماه مصرف اینترنت دارد.

اسمبل قطعات

حالا باید قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار تقریبا ساده است اما پیشنهاد می شود تا با یک کارشناس این کار را انجام دهید. ویدیوهای زیادی هم در یوتیوب وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. فقط کافیست عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

نصب سیستم عامل و درایورها

می‌توانید از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینکوس برای اجرای نرم افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما نصب ویندوز ۱۰ است. به دلیل نداشتن درایور DVD روی ریگ استخراج، ویندوز را باید از طریق فلش مموری نصب کنید. درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک و همچنین درایو کارت شبکه را روی سیستم عامل نصب کنید.

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم عامل حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اتریوم‌های استخراج شده را در آن دریافت کنید.

ساخت کیف پول اتریوم

ساخت کیف پول اتریوم
ساخت کیف پول اتریوم

فرایند ساخت کیف پول و دریافت آدرس آن بسیار ساده و با چند کلیک انجام می شود. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به دلخواه از یکی از آن‌ها بهره ببرید اما پیشنهاد ما استفاده از کیف پول‌های رسمی اتریوم است. مای اتر ولت (Myetherwallet) و متامسک (MetaMask) از بهترین کیف پول‌های اتریوم هستند.

برای امنیت بیشتر پیشنهاد می‌کنیم تا از کیف پول مای اتر ولت استفاده کنید. این سایت به شما این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را ایجاد کرده و هرجایی که تمایل دارید آن را ذخیره و از آن محافظت نمایید و در مواقع نیز با استفاده از بلاک چین تراکنش‌های خود را کامل کنید.

آموزش کامل ساخت کیف پول مای‌ اتر ولت

پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

پس از آماده کردن تجهیزات و کیف پول اتریوم، حالا به مهمترین قسمت آموزش یعنی شروع کار می‌رسیم.

برای استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری باید به یک استخر استخراج بپیوندید. استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان قدرت سخت‌افزارهای خود را روی هم می‌ریزند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد.

بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ به صورت مستقل کار می‌کنند.

استخرهای استخراج زیادی برای اتریوم وجود دارد که می توانید از این لینک بهترین آن‌ها را مشاهده کنید.

بهترین استخرهای استخراج اتریوم

بهترین استخرهای استخراج اتریوم
بهترین استخرهای استخراج اتریوم

سه استخر استخراج اترماین (Ethermine) تواف‌پول (۲fpool) و ماینرگیت (Minergate) از بهترین استخرهای استخراج اتریوم هستند. دوتای اولی کارمزد کمتری دارند و حرفه ای‌تر هستند اما اتصال به آن شاید کمی برای مبتدیان مشکل باشد. ماینرگیت کمی کارمزد بیشتری دارد و شایعاتی از هش دزدی آن به گوش می‌رسد اما رابط کاربری ساده این نرم‌افزار باعث می‌شود تا بتوانید به سادگی و با چند کلیک استخراج را شروع کنید.

در اینجا روش استخراج در استخر اترماین و ماینرگیت را توضیح بدهیم.

استخراج در اترماین (Ethermine):

اترماین را می‌توان قوی‌ترین استخر استخراج اتریوم دانست. در این سرویس بیش از ۵۰۰,۰۰۰ ماینر فعالیت دارند.

فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است:

 • دانلود نرم افزار استخراج (در این آموزش PhoenixMiner)
 • ویرایش فایل کانفینگ نرم‌افزار
 • اجرای نرم‌افزار و شروع استخراج

نرم افزارهای زیادی برای استخراج اتریوم وجود دارد اما در این آموزش ما نرم‌افزار فونیکس ماینر ( PhoenixMiner) را معرفی می‌کنیم. نرم‌افزار استخراج فونیکس ماینر یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای استخراج اتریوم با کارت گرافیک است. این نرم افزار از هر دو کارت گرافیک AMD و NVIDIA پشتیبانی می‌کند. با ورود به صفحه رسمیِ این نرم افزار در سایت Bitcointalk می‌توانید آخرین نسخه از این نرم افزار را دانلود کنید.

دانلود PhoenixMiner

پس از دریافت نرم افزار، آن را از حالت فشرده خارج کنید، در فولدر نرم افزار، روی فایل «start_miner.BAT» راست کلیک کرده و Edit را انتخاب کنید. حالا شما باید قسمت پایینیِ این فایل را ویرایش کنید و تنظیمات مورد نیاز خودتان را وارد کنید.

start_miner.BAT
start_miner.BAT

در جلوی عبارت «pool-» باید سرور استخر استخراج قرار گیرد. اگر در ایران عملیات استخراج را انجام می‌دهید باید از آدرس سرور آسیایی استخر اتر ماین استفاده کنید که به این شرح است: asia1.ethermine.org:4444

همچنین باید در جلوی عبارت «pool2-» یک سرور دوم مشخص کنید تا در صورت خرابی سرور اول، عملیات استخراج در سرور دوم انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای سرور دوم، سرور اروپا را انتخاب کنید: eu1.ethermine.org:4444

در جلوی عبارت «-wal» باید آدرس کیف پول اتریوم خود را قرار دهید تا پاداش استخراج به آن منتقل شود. بقیه موارد را به صورت دست نخورده باقی بگذارید و فایل را با همان فرمت bat در فولدرش ذخیره کنید.

حالا با اجرای فایل bat ذخیره شده، عملیات استخراج آغاز می‌گردد.

۲- استخراج با MinerGate:

استخر استخراج ماینرگیت برنامه‌ی مخصوص و ساده‌ای برای پیوستن به جمع ماینرها دارد. این نرم‌افزار امکان استخراج طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را تنها با چند کلیک ساده فراهم می‌کند.

برای استخراج اتریوم با ماینرگیت فرایند زیر را طی کنید:

مرحله یک: اولین کار، ایجاد یک حساب کاربری در وب‌سایت www.minergate.com خواهد بود. ماینرگیت، برای افرادی که هنوز کیف پولی برای خود ایجاد نکرده‌اند، کیف پول مخصوص به خود را دارد. به یاد داشته باشید که هیچ جایی بهتر از کیف پول مخصوص به خودتان، برای در امان ماندن سرمایه‌تان وجود ندارد.

MinerGate
MinerGate

مرحله دو: در اینجا باید، نرم‌افزار «ماینرگیت» را دانلود کنید. وب‌سایت قادر به تشخیص نوع سیستم عامل شما خواهد بود و نسخه مربوط را برای دانلود به شما می‌دهد.

ماینرگیت
ماینرگیت

مرحله سه: پس از نصب برنامه، گزینه استخراج هوشمند توسط برنامه به شما پیشنهاد می‌شود. با انتخاب این گزینه، ماینرگیت، با توجه به تجهیزات، سخت‌افزار، قیمت بازار و سخت استخراج، بهترین ارز ممکن را برای شما انتخاب خواهد کرد. برای بیشتر سیستم‌ها این ارز اتریوم خواهد بود، از همین رو بر روی گزینه Start smart mining (شروع استخراج هوشمند) کلیک کنید.

نصب برنامه
نصب برنامه

بسته به تعداد هسته‌های کارت گرافیک و CPU، نرم‌افزار این امکان را با شما می‌دهد که تعداد هسته‌های به‌کار گرفته‌شده را انتخاب کنید. در صورتی‌ که استخراج هوشمند ارز دیگری را به شما پیشنهاد کرد، می‌توانید آن را به‌صورت دستی به اتریوم تغییر دهید.

ساده بود؟ ماینرگیت نیز به خاطر این ویژگی به خود می‌بالد. از GUI آنها نیز می‌توانید برای استخراج دیگر ارزها مانند مونرو و اتریوم کلاسیک استفاده کنید.

دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم

تا دو سال پیش، برای استخراج به صرفه اتریوم، تنها از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شد. با استفاده از کارت‌های گرافیک، امکان استخراج توسط اکثر مردم فراهم است که موجب شکل‌گیری حجم وسیعی از تمرکززدایی در شبکه می‌شود. اما کارت‌های گرافیک به اندازه ای‌سیک‌ها قدرتمند نیستند.

کلمه ASIC مخفف «Application-specific Integrated Circuit» به معنای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. به عبارت دیگر، یک تراشه ای‌سیک، برای یک هدف یا استفاده خاص طراحی شده است. با توجه به این موضوع، یک ای‌سیک می‌تواند برای هر دستگاهی استفاده شود اما امروزه کاربرد اصلی این ایده را در دستگاه‌های استخراج می بینیم.

Bitmain
Bitmain

در اوایل سال ۲۰۱۸ ،شرکت بیت‌ مین (Bitmain)، بزرگترین تولیدکننده دستگاه‌های استخراج، برای اتریوم دستگاه ای‌سیک (Antminer E3) را عرضه کرد. این دستگاه با قدرت هشی در حدود ۱۸۰MH/S و مصرف برق ۸۰۰ وات به عنوان اولین ماینر ای‌سیک اتریوم به طور رسمی رونمایی شد.

همانطور که گفتیم دستگاه‌های ای‌سیک قدرتی چند برابر کارت‌های گرافیک دارند و با قیمت تمام شده پایین‌تر نسبت به ریگ استخراج، بازگشت سرمایه سریع‌تری را برای ماینرها به ارمغان می‌آورند. همچنین راه‌اندازی دستگاه‌های ای‌سیک بسیار ساده و مانند تنظیمات مودم ADSL است. فقط کافیست در رابط کاربری این دستگاه اطلاعات استخر استخراج را وارد کنید. همانطور که گفتیم، امروزه استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین فقط با دستگاه ای‌سیک انجام می‌شود.

ریسک‌های مرتبط با دستگاه‌های ای‌سیک

توسعه دهندگان اتریوم با دستگاه‌های ای‌سیک مخالف هستند. دلایل اصلی این مخالفت به بیان ساده عبارتند از:

 • صاحبان ریگ‌های کارت گرافیک با ورود دستگاه‌های ای‌سیک دیگر نمی‌توانند سودآوری داشته باشند و از پشتیبانی و نگهداری شبکه اتریوم دست می‌کشند.
 • استفاده از ای‌سیک‌ها باعث می‌شود که نرخ هش و قدرت پردازش شبکه در دست‌ اقلیتی ثروتمند قرار بگیرد اما کارت گرافیک استفاده‌های دیگری هم دارد و استخراج را توزیع‌شده می‌کند.
 • تمرکززدایی که مهم‌ترین اصل در هر ارزهای دیجیتال است، مورد تهدید قرار می‌گیرد. با ای‌سیک‌ها یک گروه ماینر بزرگ می‌توانند تغییرناپذیری در شبکه را به خطر بیاندازند و بر خلاف اهداف شبکه عمل کنند.

با ورود دستگاه‌های ای‌سیک به بازار، دو ریسک بزرگ متوجه ماینرهای اتریوم شد:

۱- برای ماینرهایی که با کارت گرافیک استخراج را انجام می‌دهند، ای‌سیک یک ریسک بزرگ است زیرا با ورود انبوده ای‌سیک‌ها به جریان استخراج، سختی شبکه افزایش پیدا خواهد کرد و استخراج با کارت گرافیک دیگر سودمند نخواهد بود.

۲- از طرف دیگر این ریسک برای کسانی که قصد استخراج با ای‌سیک را دارند هم هست؛ چون توسعه دهندگان اصلی اتریوم به شدت با ورود ای‌سیک‌ها به این جریان مخالفند و مصمم به مقاومت در برابر ای‌سیک‌ها هستند. الگوریتم ProgPow یکی از این الگوریتم‌های ضد ای‌سیک است که احتمالا در سال ۲۰۲۰ روی شبکه پیاده‌سازی می‌شود.

طبق چیزهایی که گفته شد، خرید دستگاه‌ ای‌سیک برای اتریوم حتی اگر موجود باشد با ریسک‌های زیادی همراه است چون هر لحظه ممکن است توسعه دهندگان الگوریتم را تغییر دهند و دستگاه‌های ای‌سیک بی مصرف شوند. البته اتریوم کلاسیک هم مثل اتریوم از الگوریتم «ethash» استفاده می‌کند بنابراین می‌توان با ای‌سیک اتریوم کلاسیک هم استخراج کرد و به نظر نمی‌رسد که این شبکه به دنبال مقاومت در برابر ای‌سیک‌ها باشد.

نکات مهم

برای استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری، نکات زیادی را باید در نظر گرفت که مهمترینشان این موارد هستند:

لپ تاپ هرگز

همانطور که گفتیم با کامپیوترهای خانگی هم با اینکه به صرفه نیست، می‌توان استخراج اتریوم را انجام داد ولی با لپ تاپ هرگز این کار را نکنید. سخت افزارهای لپ تاپ در مقایسه با کیس‌های کامپیوتری بسیار ضعیف‌تر هستند و استخراج می‌تواند به آن‌ها آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند.

دمای دستگاه

کارت های گرافیک دمای زیادی تولید می‌کنند بنابراین حتما استخراج را در یک اتاق خنک و با فن‌های مناسب انجام دهید. دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از سیستم‌های هشدار گرما استفاده کنید.

برق مصرفی

مصرف برق کارت های گرافیک بسیار بالاست پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتما قبلا از شروع استخراج هزینه برق خود را محاسبه کنید تا ضرر نکنید.

همچنین ببینید

what-is-solidity

زبان برنامه نویسی سالیدیتی چیست؛ چگونه یاد بگیریم قرارداد هوشمند بنویسیم؟‌

وقتی صحبت از «اتریوم» به میان می‌آید، شاید اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، قرارداد …

استخراج ابری