خانه / اخبار ایران / استخراج ارز دیجیتال درآمد یک میلیارد یورویی برای کشور به همراه می‌آورد

استخراج ارز دیجیتال درآمد یک میلیارد یورویی برای کشور به همراه می‌آورد

استخراج ارز دیجیتال درآمد یک میلیارد یورویی برای کشور به همراه می‌آورد : مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که دولت می‌تواند با تسهیل فعالیت استخراج ارز دیجیتال، از این صنعت درآمد یک میلیارد یورویی داشته باشد. این مرکز برای تحقق این هدف پیشنهاد داده است که تعرفه برق استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) به سقف ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلووات کاهش یابد.

به گزارش ارزدیجیتال، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش تازه خود تحت عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ۳۱٫ بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات» لایحه بودجه سال ۹۹ در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را مورد بررسی قرار داده و پیشنهاد‌های خود را برای اصلاح تبصره‌های مربوط به بخش فاوا ارائه کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است که اگر «مقررات لازم برای تسهیل سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج رمزارزهای انرژی‌بر و اخذ مالیات از آن تدوین شود،» درآمدهای دولت در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش چشم‌گیر خواهد داشت.

در صفحه ۱۴ و ۱۵ این گزارش ضمن اشاره به درآمد یک میلیارد یورویی استخراج برای دولت نوشته شده است:

استخراج رمزارز بازاری پویاست که درآمد سالانه پنج میلیارد و دویست و بیست میلیون یورو از آن قابل کسب است. ظرفیت تولید برق بلااستفاده ایران در ۹ ماه از سال به ۲۰ هزار مگاوات می رسد و استفاده درست از ظرفیت شبکه برق ایران می تواند درآمدی یک میلیارد یورویی را به ایران وارد کند. پیشرفت سریع فناوری استخراج، سودآوری تجهیزات قدیمی را روز به روز کاهش می دهد و از طرف دیگر رقابت در کسب سهم بیشتر از بازار می تواند موجب کاهش سود بازیگران شود. در مصوبه ۱۳۹۸/۵/۱۳ هیئت وزیران علاوه بر اینکه قیمت برق بدون ملاحظات فصلی تعیین شده و به حدی این تعرفه بالا تعیین شده است که مخاطره استفاده غیرقانونی از ظرفیت برق را منطقی می کند و از سوی دیگر به دلیل عدم تعیین یک مقدار مشخص محاسبه سود و زیان برای مشارکت در این بازار را دشوار کرده است.

استخراج ارز دیجیتال درآمد یک میلیارد یورویی برای کشور به همراه می‌آورد

استخراج ارز دیجیتال درآمد یک میلیارد یورویی برای کشور به همراه می‌آورد | استخراج ارز دیجیتال

مرکز پژوهش‌های مجلس در انتها پیشنهاد خود مبنی بر حل مشکلات حوزه ماینینگ را این گونه بیان می‌کند:

وزارت نیرو مکلف است برای دارندگان پروانه استخراج رمزارز از وزارت صنعت و معدن و تجارت که شاخص کارآمدی انرژی تجهیزات آنها در ۶ ماهه اول سال کمتر از ۱۰۰ ژول بر تراهش و در ۶ ماهه دوم سال کمتر از ۷۰ ژول بر تراهش باشد، خدمات برق مطمئن فراهم کند. قیمت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در ماه‌های غیراوج مصرف و برای تجهیزات با شاخص کارآمدی تعیین شده در سقف سه هزار ریال بر کیلووات ساعت تعیین می‌شود. وزارت نیرو می‌تواند در ماه‌های اوج مصرف برق و حداکثر به مدت سه ماه از سال از تأمین برق برای واحدهای صنعتی استخراج رمزارز خودداری کند. همچنین شرکت گاز مکلف است گاز مورد نیاز جهت خودتولید برق واحدهای صنعتی استخراج رمزارز که تجهیزات مورد استفاده آنها با شاخص کارآمدی تعیین شده منطبق است را با تعرفه گاز صنعتی تأمین کند.

پس از تصویب مصوبه هیات وزیران در ۱۳ مرداد ۹۸، استخراج ارز دیجیتال به عنوان یک صنعت قانونی و مجاز شناخته شد.

با این حال، استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال نسبت به برخی بندهای مصوبه، به خصوص بند تعرفه برق که با نرخ صادراتی محاسبه می‌شد، اعتراض کردند.

یکی از استخراج‌کنندگان که نخواست نامش فاش شود، به ارزدیجیتال گفت:

وقتی استخراج صنعت است، پس برق آن هم باید صنعتی باشد. این صنعت برای کشور بسیار سودآور است و صادراتی بودن تعرفه برق آن ظلم به فعالین اقتصادی کشور است و این خلاف توصیه‌های رهبری است.

از زمان تصویب مصوبه ماینینگ تا به امروز، انجمن بلاک چین ایران به نمایندگی از استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال، از تمام راه‌های قانونی برای اصلاح این مصوبه اقدام کرده است.

حالا باید دید که مجلس و دولت نسبت به پیشنهاد اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس چه واکنشی نشان می‌دهند. استخراج‌کنندگان انتظار دارند که دلایل عدم تسهیل فعالیت در حوزه ماینینگ شفاف شود.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری