خانه / آموزش /  طبقه بندی انواع ارزهای رمزنگاری شده در ۱۲ گروه

 طبقه بندی انواع ارزهای رمزنگاری شده در ۱۲ گروه

این مقاله به بررسی طبقه ­بندی بازار ارزهای دیجیتال در ۱۲ دسته کلیدی و مهم برای طبقه ­بندی آسان­تر آنها می­ پردازد. انواع ارز دیجیتال

در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰ سکه (Coin) و توکن (Token) مختلف در بازار دیجیتال در سراسر جهان وجود دارد، که هر یک کابرد خاص خود را دارد و مشکلی را در دنیای واقعی حل می­کند. با وجود تعداد بالای ارزهای رمزنگاری شده موجود که به همین روند نیز به تعداد آن اضافه می­شود، ما تصمیم گرفتیم که آنها را در ۱۲ بازار اصلی طبقه­ بندی کنیم.

برای طبقه ­بندی موثر این سکه ­ها، ما تصمیم گرفتیم که روی ۱۰۰ کریپتوکارنسی (ارز رمزنگاری شده) اول بازار تمرکز کنیم، چرا که می­ تواند نماینده­ای از کل بازار ارزهای دیجیتال باشد. به نظر شما کدام بازار بزرگترین نقش را در سال آینده خواهد داشت؟

برای اینکه شما به راحتی بتوانید خودتان را ارزیابی کنید ،ما ۱۰۰ ارز رمزنگاری شده برتر را مورد بررسی قرار دادیم. در اینجا ما یک مرور کامل از تمام سکه ­ها در یک صفحه اکسل ایجاد کرده­ایم که در آن نام سکه، بازار، تعداد معاملات در ثانیه (TPS )، مشخصات ریسک، زمان شروع راه­ اندازی (تعداد منفی نشان می­دهد که راه­اندازی سکه در چند ماه آینده قرار است رخ دهد) و سرمایه گذاری در بازار ارائه شده است.

فایل اکسل توضیحات و بررسی ۱۰۰ کوین برتر انواع ارز دیجیتال

شما همچنین می ­توانید داده ­ها را در تمام این فیلدها به ترتیب دلخواه خود، مرتب کنید. سکه­ های برجسته شده یا پررنگ­تر، به وضوح قوی ترین رقبا در بازار خود هستند، و این یا به علت برخورداری از بهترین تکنولوژی و یا  به دلیل پتانسیل بالای آنهاست. (پتانسیل بالا به معنی کوچک بودن فعلی سهم بازارآنهاست اما ممکن است دارای تکنولوزی برتر باشند که پتانسیل رشد ایجاد می­کند).

طبقه­ بندی ارزهای رمزنگاری شده  انواع ارز دیجیتال

در اینجا یک طبقه ­بندی از انوع سکه­ ها و توکن­ها بر اساس بازارهای عمومی آنها ارائه شده است.

۱۲ بازار اصلی یا طبقه­ بندی مهم عبارتند از:

 • ارز (Currency): سیزده سکه
 • پلتفرم (Platform): بیست و پنج  سکه
 • اکوسیستم(Ecosystem): نه سکه
 • حریم شخصی (Privacy): ده سکه
 • تبادل ارز (Currency and Exchange): هشت سکه
 • بازی و شرط بندی(Gaming & Gambling): پنج سکه
 • متفرقه (Misc): پانزده سکه
 • شبکه های اجتماعی (Social Network):  چهار سکه
 • توکن های مبتنی بر هزینه (Fee- based Token): سه سکه
 • ذخیره سازی غیر متمرکز اطلاعات (Decentralized data storage): چهار سکه
 • محاسبات ابری (Cloud Computing): سه سکه
 • کوین با ثبات (Stable Coin): دو سکه

(همچنین مراجعه کنید به: راهنمای مبتدیان ارزهای رمزنگاری انواع ارز دیجیتال

دشمن عمومی شماره ۱: مقیاس پذیری  انواع ارز دیجیتال

قبل از اینکه ما به بازارهای انفرادی شیرجه بزنیم، ابتدا باید به بازار کلی و مهمترین مساله آن یعنی مقیاس پذیری، نگاهی بیندازیم. هدف ارزهای رمزنگاری شده، ایجاد ارز های متن باز و غیر متمرکز است که در همه جهان بتوان از آنها استفاده کرد. هدف نهایی جایگزین کردن تمام ارزهای فیات –ارزهای فعلی کشورهای مختلف- با ارزهای دیجیتال است.

سکه ای که میتواند به این هدف نائل شود، ارزش چندین تریلیون دلار خواهد داشت که متناسب با ارزش فعلی فیات است. نه تنها عرضه محدود ارزهای رمزنگاری موجب افزایش قیمت آنها خواهد شد، بلکه افزایش تقاضا و برطرف کردن مشکلات فعلی دنیای واقعی بر ارزش آن خواهد افزود.

(بیشتر بخوانید: ۴ دلیل که اکنون بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی است انواع ارز دیجیتال

اولین و بزرگترین ارز رمزنگاری غیرمتمرکز، بیت کوین (Bitcoin) است که تنها می­ تواند تعداد ۷ تراکنش (TPS) را در ثانیه پردازش کند. برای جایگزینی تمام فیات­ها، این کوین باید حداقل ظرفیتی معادل ظرفیت عملکرد VISA را داشته باشد. VISA حدود ۳۰۰۰ تراکنش را در ثانیه (TPS) پردازش میکند؛ در زمانهای اوج معاملات به حداکثر ۲۵۰۰۰ TPS میرسد و حداکثر آن هم ۶۴۰۰۰ TPS است.

این بدین معنی است که اگر کریپتو کارنسی­ها بخواهد که شانس جایگزینی معتبر برای ارزهای رایج فیات را داشته باشند، باید حداقل قابلیت پردازش تراکنش­ها را به تعداد چندین هزار تراکنش در ثانیه (TPS) داشته باشند. با این حال باید اظهار داشت که فناوری پیشگامانه­ای مانند بلاک چین نباید بر اساس تکنولوژی فعلی برای تعیین هدف جهت استفاده از آن، مقایسه شود، به عنوان مثال تخمین تعداد ایمیلهای ارسال شده در سال ۱۹۹۰ بر اساس تعداد فکس های ارسال شده، برآورد خوبی نیست .

به همین دلیل تعداد ده هزار تراکنش در ثانیه (۱۰۰۰  TPS) یک پایه مطلوب برای یک ارز رمزنگاری شده است که قصد داشته باشد جایگزین فیات شود. این موضوع، من را به IOTA متعهد میکند، پروژه­ای که قصد دارد تمام ۸۰ میلیارد دستگاه IOT  (اینترنت اشیاء) را که انتظار می­رود تا سال ۲۰۲۵ وجود داشته باشد، به هم متصل نماید.

با برقراری ارتباط دائمی آنها با یکدیگر، IOTA می­تواند ۸۰ میلیارد و یا بیشتر تراکنش را در ثانیه پشتیبانی کند. این یک معیار است که کریپتوکارنسی باید برای آن هدف­ گذاری کند. با این حال، برای ارزهای رمزنگاری هم مهم است که به طور مداوم تکامل پیدا کرده و مبادلات درست و مناسب را ایجاد کنند.

در راستای مقیاس پذیری، امنیت و تمرکززدایی به خطر می افتد. بنابراین، باید دید که کدام یک از این فن­آوری­ها می تواند خود را در حل مسایل دنیای واقعی و از جمله مقیاس پذیری اثبات کند،در حالی که کیفیت اولیه که ارز رمزنگاری شده برای آن هدف گذاری کرده بود، محقق و حفظ شود.

با وجود این شبکه که مثل رعد و برق راه اندازی شده است، بیت کوین به طور واقع بینانه­ ای باید بتواند پنجاه هزار تراکنش در ثانیه (۵۰,۰۰۰ TPS) را در آینده خیلی نزدیک مدیریت نماید. دیگر کریپتوکارنسی های قابل توجه دیگر علاوه بر IOTA و Bitcoin عبارتند از:

 • نانو (Nano): با ۷۰۰۰ TPS در حال حاضر مورد آزمایش قرار گرفته است
 • دش (Dash): با چند میلیارد TPS
 • نئو (Neo)،لیسک (LISK و RHOC): با ۱۰۰،۰۰۰ TPS تا سال ۲۰۲۰
 • ریپل (Ripple): با ۵۰،۰۰۰ TPS
 • اتریوم (Ethereum ): با ۱۰،۰۰۰ TPS

در مورد هر یک از ۱۲ بازار اصلی ارز رمزنگاری در مقالات بعدی بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

(بیشتر بخوانید: مقایسه بیت کوین و سایر آلت کوین ها انواع ارز دیجیتال

مترجم:سرکار خانم محبی

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ریسک سرمایه گذاری

تجزیه و تحلیل ریسک ارزهای دیجیتال

ریسک سرمایه گذاری این مقاله به تحلیل ریسک ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) از طریق بررسی سکه­ …

استخراج ابری