خانه / بلاک چین / رکود بلاک چین؟ بانک ها ممکن است خسته شده باشند، اما بیمه گران اوج میگیرند

رکود بلاک چین؟ بانک ها ممکن است خسته شده باشند، اما بیمه گران اوج میگیرند

رکورد بلاک چین

گزارش پیشرفت پروژه های بلاک چین در بخش های بانکی و بیمه­ ای، نشان دهنده­ ی قیاسی واضح در نمایشگاه بلاک چین لندن ارایه می­دهد.

در حالیکه بانکدارها آشفته و پریشان به نظر میرسیدند، بیمه­ گرها آسوده و آرام بودند.

در واقع گرایشات بانکداری همواره نگاهی به پتانسیل­ های بلاک چین در زمینه سرویس های مالی دارد، آنجا که کلودیا کاپنول، مدیریت بخش بازار دیجیتال بانک دویچه، با تأکید بر اعتقاد خود مبنی بر اینکه هیجانات، حول برنامه های کاربردی تجاری تکنولوژی بلاک چین از نقطه اوج خود گذشته است، گفت:

“این موضوع آماده به بار نشستن است. افراد به MVP  نزدیک میشوند [حداقل محصول قابل اعتماد] و فقط به دنبال دستیابی به آن هستند. ولی ما همچنان باید به یادگیری ادامه دهیم. نمی­توان محصولی را وارد بازار کرد و امیدوار بود که به خودی خودکار کند. این روش موثر نخواهد بود.”

همانند بانکداری، ریسک پذیری در ذات شرکت های بیمه نیز وجود دارد، اما یک نشست چندساعته شامل بررسی  مواردی از آلیانز (Allianz) و استارتاپ های جدید مانند Etherisc نشان می دهد که شور وشوق صنعت بیمه برای نوآوری کوتاه مدت نیست.

کریستوف موسنبروک، یکی از مؤسسین شرکت Etherisc، به دنبال آینده­ای غیرمتمرکز نسبت به همتایان بانکی خود است، و از اینکه استارتاپش دارای یک محصول زنده است به خود می­بالد، آنجا که پرداخت پول بیمه از طریق داده های ارسال شده به بلاک چین اتریوم انجام می­گیرد – در این مثال سوابق پروازهای ورودی و خروجی در نظر گرفته شده است.

اگر یک پرواز دیر کند یا با تاخیر انجام شود، و مسافر این ریسک را بیمه کرده باشد، به طور خودکار جبران خسارت از سوی شرکت بیمه­ گر پرداخت میشود. موسنبروک به شرکت ­کنندگان این نشست گفت:

رکورد بلاک چین

“ما اعتقاد داریم که این فقط یک پایگاه اطلاعاتی بهتر نیست، بلکه اقتصاد غیرمتمرکز را ممکن می­سازد. ما شاهد تغییراتی در کنترل مشتری هستیم؛ مدل بیمه کلاسیک کنترل سختی بر روی سیاست ها اعمال می­کند و تمام قدرت را در اختیار دارد.”

از سوی دیگر، نشانه­ هایی وجود دارد که شرکت­ کنندگان نسبت به چنین رویکردهای خلاقانه­ ای با روی باز برخورد می­کنند.

اولیور ولک، متخصص بلاکچین در واحد بازنشستگی شرکت آلیانز، از طرف کنسرسیوم بیمه B3i سخن گفته است که گفته می­شود به سرعت در حال گسترش بوده و ۲۳ عضو جدید را به گروه ۱۵ نفره موسسین اضافه کرده است؛ که این مهم، پس از خروج نخستین نمونه­ ی مدیریت قرارداد اتفاق افتاد.

ولک گفت که این گروه اکنون آماده است تا کارگزاران بیمه را به کنسرسیوم دعوت کند، با آخرین اخبار ایجاد استارتاپ راه اندازی شده در زوریخ به نام “B3i Service AG”، که هم اکنون در حال شروع دوره مالی خود است. ولک همچنین تایید کرد که این کنسرسیوم در نظر دارد تا پایان سال، محصولی را تولید و عرضه نماید.

اما به روز رسانی­های دیگری نیز وجود داشت. شرکت “آلیانز”  نیز برای ایمن­ سازی نسخه های پزشکی الکترونیکی با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، در حال اجرای یک طرح پایلوت است؛ همچنین این شرکت درحال کار بر روی یک توکن داخلی برای انتقال پول بین همکاران خود در سراسر جهان می­باشد، که پنج شنبه گذشته خبر آن منتشر شده است.

با این حال، مارتین بایر، مدیر برنامه نوآوری و توسعه کسب و کار (از جمله بلاک چین) در شرکت بیمه­ گر زوریخ، موارد کاربرد دیگری را نیز درنظر دارد که میتواند بازار را سریعتر به تلاطم وادار کند، و پیش بینی می­ نماید اولین موارد کاربردی آن در صنعت بیمه، مربوط به پردازش ادعاهای خسارت و مبارزه علیه کلاهبرداری بیمه، کارا بوده و بازدهی خواهد داشت.

به این ترتیب، او تنها مانع باقیمانده را، مراحل پایانی برای راه اندازی قریب الوقوع این پروژه می­داند. بایر می گوید: “در پرونده های مربوط به ادعای خسارت، بسیاری از احزاب درگیر هستند، بنابراین این یک حوزه خوب برای بلاک چین خواهد بود؛ ما تنها باید استانداردهای داده­ ها را مرتب نماییم”.

رکورد بلاک چین

افسردگی و افت بعد از اوج

اما اگر بیمه­ گران کمی بیشتر به آینده دقت می­کردند، پانل های بانکی اغلب تلاش میکنند که آنچه را که سخنرانان از آن به عنوان حرکت آهسته تست ها و آزمایشات وابسته به تولید یاد می­کنند، متمرکز سازند.رکورد بلاک چین

هرو فرانکوسیس، مدیر بلاک چین بانک آلمانی ING، با موافقت و اعلام این موضوع که هیجانات مطمئنا پایان یافته اند، گفت: “ما در نقطه ضعف هستیم. اما روش کار همین است – ما عموما در کوتاه مدت ارزش آن را بیش از حد تخمین می­زنیم، اما تاثیر آن در بلندمدت دست کم گرفته می­شود.”

در همین حال، بوریس اسپریمو، مدیر عملیاتی کسب و کار و معماری های در حال ظهور در بانک “نیویورک ملون”، با قطعیت اعلام می­کند که “تکنولوژی هنوز آماده نشده است.” او افزود: “مانع دیگری برای تطبیق بانک، مقررات است. در حال حاضر، وضع کنندگان قوانین به ویژه در بازارهای سرمایه، محتاط هستند. ما به حجم زیادی نیاز داریم تا این تکنولوژی بتواند کار کند.”

این نظر در قیاس با اظهارات کوپنول در بانک دویچه، که در جای دیگر تصدیق کرده بود که موسسات بزرگ مانند موسسه خود او، لزوما به آرامی حرکت می­کنند، اندکی متفاوت جلوه می­کند.

او گفت: “ما چابک نیستیم. ما یک عملیات جهانی هستیم و مشتریان ما نیازهای گسترده ای دارند. اگر به دلیل تلاش ما برای بهره­ گیری از چیز جدیدی نظیر بلاک چین KYC، موتور پرداخت بانک نتواند به درستی عمل کند، مشتریان ما بسیار ناراحت خواهند شد.”

تفاوت بلاک چین با دیتابیس در چیست؟ رکورد بلاک چین

قیام بیمه 

با این حال، حتی اگر بیمه گران تمام توجه ها را به خود جلب کرده باشند، همچنان نقاط روشنی برای بانکداران وجود دارد.

فرانسوا اشاره کرد که چطور ING با موفقیت ۲۵ میلیون دلار دارایی های نقدی را بوسیله وام­ های وثیقه ای که زمینه­ ی آن توسط اپلیکیشن مربوط به استارتاپ HQLAx در پلت فرم منحصر به فرد Corda R3 فراهم شده بود، مبادله کرد.

او گفت: “ما این تراکنش را بصورت آنلاین در ماه گذشته انجام دادیم، و در پایان سال در حال تولید خواهیم بود. در مورد این کار با تنظیم­ کنندگان توافق انجام شده است و در حال حاضر با آنها در آسیا درحال مذاکره هستیم.”

این بدان معنی نیست که مانعی بر سر راه بیمه وجود ندارد.رکورد بلاک چین

مت پترمن، مدیر عامل شرکت و موسس InsurPal اذعان دارد که شناسایی کلاهبرداری­ ها، موضوعی مناسب برای استاندارد سازی است. او در ادامه گفت، صنعت بیمه اقداماتی تهاجمی به منظور مبارزه با انواع شیادی انجام می­دهد.

والک با اشاره به تفاوت های موارد استفاده بیمه و بانکداری، اشاره می­کند که شاید بلاک چین ها به طور مستقیم برای صنعت بیمه مناسب تر باشند.

او گفت: “هنگامی که شما در مورد بلاک چین و مقیاس آن صحبت می­کنید، این موضوع کمی برای صنعت بیمه ساده­تر از صنعت خدمات مالی است. از لحاظ تعداد معاملات در ثانیه، تراکنش­های مورد نیاز ما در آن حد نخواهد بود؛ بنابراین برای شرکت­هایی نظیر ما، عملا محدودیتی وجود ندارد.”

به این صورت، او به دنبال توضیح وضعیت، صرفا به عنوان یکی از دو بخش متفاوتی بود که مقصد خود را به سمت بهره وری اجتناب ناپذیر از این تکنولوژی تعیین کرده اند. رکورد بلاک چین

 ولک درنهایت با این نتیجه ­گیری به سخنان خود پایان داد:

“ما در واقعیت با ساده ­ترین قراردادها شروع کرده و رو به جلو حرکت خواهیم کرد.”

تکنولوژی بلاک چین چیست؟ رکورد بلاک چین

مترجم سرکار خانم محبی

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری