خانه / اخبار جهان / بحران هویت توییتر  برای کاربران، بیش از بیت کوین (Bitcoin) هزینه ایجاد میکند.

بحران هویت توییتر  برای کاربران، بیش از بیت کوین (Bitcoin) هزینه ایجاد میکند.

توییتر

“اعتماد کنید، اما قبل از آن تحقیق کنید”

جمله فوق از یک نویسنده روسی وام گرفته شده است و یکی از شعارهای رایج درحوزه رمزگذاری است.

هرچند در رسانه های اجتماعی، جاییکه انجمن های مبارز در تلاش برای پیشبرد سرمایه گذاری جدید برمبنای تکنولوژیهای پیشرفته هستند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

این انجمن ها، اکنون نمادهای بزرگی که قرار بود برای محافظت از کاربران استفاده شوند را در موضع علیه آنها گذاشته اند.

این که آیا یک حساب کاربری یا شناخته شده ترین متفکران فناوری آن، بزرگترین صرافی آنلاین جهان را جعل میکنند، هیچ فرد یا شرکتی از یک ضربه فنی ساده که این روزها مثل یک آتش سوزی عظیم که بواسطه­ ی تایید نابجا و ضعیف انجام گرفته توسط بزرگان عرصه رسانه به حجم آن افزوده می­شود در امان نخواهد بود.

با این حال، این احتمالا “رمزنگاری توییتر” است که سیل انتقادات را تحمل می کند.

با استفاده از یک کارت شناسایی عکس دار، کلاهبرداران با موفقیت از توییتر «علامت آبی» تأیید صحت هویت را دریافت میکنند تا بتوانند افراد و اشخاص واقعی را جعل کنند و در یک آن همه پول موجود در حساب فرد را خالی کنند.

به عنوان مثال: حساب کاربری “seifsbei”، یک حساب تأیید شده توییتر، مرتبط با یک تولید کننده فیلم به صورت دورکاری و کارگردان فیلم های مستقل است که هک شده و سپس به صورت جعلی بعنوان حساب رسمی ارز رمزنگاری شده­ی (کریپتوکارنسی) Verge مورد بهره برداری قرار گرفته است.

هکر موردنظر به همین بسنده نکرد و حتی کمی بعد با جا زدن خود به عنوان “ویتالیک بورتین”، سازنده اتریوم و مدیر صرافی آنلاین  Bitfinex، اقدام به گذاشتن پست نمود.

حساب کاربری تأیید شده «Protafield» نیز در اوایل ماه آوریل رفتار مشابهی از خود نشان داد. برای مدتی کوتاه نام و اطلاعات حساب خود را تغییر داد تا به صورت جعلی خود را به عنوان یک صرافی آنلاین جا زده و به طور خاص، پرداخت رایگان ارز اتریوم به اشخاص را به طور جعلی صحنه سازی کند.

و این حوادث نشان می دهد که احتمالا تایید هویت کاربران فقط با علامت تایید آبی رنگ یا هر فرآیند تأیید ساده دیگری در توییتر قابل اتکا نخواهد بود.

تیم پاستور، موسس استارت آپ “هویت دیجیتال” با نام “۲way.io” واقع در هلند میگوید: مردم علامت تایید آبی رنگ را به عنوان یک مهر تایید تلقی میکنند، و توییتر نیز آن را به عنوان یک کاربر خوب میبیند.

وی ادامه داد: صرفا با ارزیابی هویت پشت این حساب و نه قصد و مقصود آن، هنگام صدور علامت آبی، توییتر سهوا کلاهبرداری ها را حتی خطرناک­تر می­کند.

این بازی موش و گربه ایست که بسیاری از شرکت های وابسته به ارزهای رمزنگاری شده در توییتر انجام میدهند، یکی از نمایندگان شرکت Bitfinex  توضیح داد که بسیاری از افراد این تلاش ها را تقریبا به عنوان یک کار تمام وقت انجام می دهند.

یک سخنگوی سونی گفت:

“ما منابع زیادی را برای مقابله با حساب های غیر قانونی توییتر و آموزش کاربران خود در مورد نحوه شناسایی آنها اختصاص داده ایم. با این حال، تاثیر ما در سایت های خاص محدود است.”

شهرت ثابت

الگوهای متعددی وجود دارد که پیچیدگی رمزنگاری توییتر را مشکلتر می کند.

نیک لوکاس، بنیانگذار CoinTrend  (کوین ترند) استارتاپ تحلیلی رسانه های اجتماعی لس آنجلس، گفت: به عنوان مثال، کلاهبرداران به ​​سرعت آموخته اند که از زبان­های بسیار فنی بهره ببرند تا اطلاعات غلط را در قالب اصطلاحات معتبر مورد استفاده قرار دهند.

او گفت که این به این معنی است که ارزیابی لیست واژگان ساده و تجزیه و تحلیل زبان که در فرایندهای توییتر و سایر سایت­های رسانه اجتماعی استفاده می شود، به تنهایی برای از بین بردن کلاهبرداری ها کافی نخواهد بود.

با این حال، پاستور اشاره کرد که ربات ها و حساب های اسپم، اغلب توکن ها را در بسته هایی گنجانده و شهرت و اعتبار آن را در فضای مجازی تبلیغ میکنند و دید بیشتری را به وجود می آورند، که این خود می­تواند موجب شودکلاهبرداری های سیستماتیک راحت­تر به چشم آیند.

با این حال، این امری تکنیکال است، و بنابراین پاستور توصیه می کند که توییتر تدبیری روانشناسانه برای کمک به مبارزه با مشکل اتخاذ نماید.

بیشتر افراد به دوستان نزدیک خود بیش از آشنایان اعتماد دارند، بنابراین رویکرد لایه ای برای اعتماد می تواند ابزارهایی برای فیلترکردن این تلاشها ارائه دهد.

به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است به دوست یک همکار بیش از یک غریبه اعتماد کند، اما این کمتر از اعتمادی است که نسبت به عضوی از خانواده اش دارد.

درست همانطور که فیس بوک به اشخاص اجازه می دهد از افرادی که از پست ها دیدن می کنند – فقط دوستان، گروه ها یا عموم را انتخاب کنند- کنترل داشته باشند، توییتر نیز می تواند کاربران را به کنترل بیشتر بر روی کسانی که بازخوردها برای آنها به نمایش در می آید تشویق نماید.

پاستور میگوید: “توصیه می کنم که مردم بتوانند بر اساس افرادی که از قبل به آنها اعتماد دارند، فیلتر انجام دهند و حتی میتوانند شبکه دوم یا سومی از افراد مورد اعتماد خود ایجاد نمایند.”

توییتر از اظهارنظر درمورد رویدادهای مذکور یا تغییر سیاست­های انجام گرفته در این زمینه امتناع ورزید، اما جک دورزی، مدیر عامل توییتر، اخیرا اعتراف کرد که سیستم و پلت فرم تأیید هویت آن مختل شده است.

دست به دست شدن

این مسئله حتی بیشتر گیج کننده می شود با این واقعیت که حساب ها می توانند در میان مالکان حسابها دست به دست شوند، نه تنها از طریق هک، بلکه همچنین یک انتقال ساده حساب کاربری از شخصی به دیگری، و صدالبته صاحبان جدید ممکن است انگیزه های مختلف داشته باشند.

به عنوان مثال، آنچه که بسیاری از بحث های مربوط به سیاست های توییتر را آغاز کرد، تعلیق مدیریت اکانت “@bitcoin” توییتر بود.

پیش از آنکه بحث در مورد محدودیت تعداد تراکنش­های بیتکوین در پاییز گذشته به بیشترین حد خود برسد و با توجه به علاقه کاربران به جدا شدن بلاک چین “بیت کوین کش” (Bitcoin cach)  از شبکه اصلی بیت کوین، حساب کاربری @bitcoin در توییتر، اطلاعاتی را در حمایت از بیتکوین منتشر نمود.

این حساب توسط مدیران متعددی در طول سالها اداره شده است و آخرین آنها، یک طرفدار ناشناس “بیت کوین کش” است.

به این ترتیب، این حساب کاربری با انتشار تویت های تندی علیه توسعه دهندگان “بیت کوین کور” (Bitcoin Core) و تنی چند از شخصیت­های رهبری کننده­ی ارزهای دیجیتال که موافق آن بودند، جنجال آفرین شد.

بسیاری از توسعه دهندگان “بیت کوین کور” از آنجاییکه این اکانت مطالبی را منتشر میکرد که Bitcoin Core از آنها پشتیبانی نمی­کرد، این اطلاعات را گمراه کننده می­دانستند.

به دلیل خشم بوجود آمده، توییتر موقتا این حساب را به حالت تعلیق درآورد و سپس علامت آیکون آبی آن را محو کرد (حساب دوباره فعال است اما دیگر تأیید شده نیست).

استرلین لوژان، یکی از حامیان “بیت کوین کش” و از بنیانگذاران ارتباطات Bitcoin.com، می­گوید:

“شبکه ها و رسانه­ های اجتماعی نباید اجازه دهند این گونه اکانت ها، فقط به این دلیل که برخی از مردم اطلاعات منتشرشده توسط آن را دوست ندارند، خودسرانه سانسور شده یا خاموش شوند.”

و با اینکه توییتر اعلام کرده است که مارک آبی لزوما به معنی تایید و امضای یک اکانت نیست، لوژان ادعا می کند که “فردی با علامت مارک آبی احتمال بیشتری دارد که در بالای جستجوها و فیدها ظاهر شود. اما آنچه که مهمتر به نظر می رسد این است که فرایند تایید حسابهای کاربری در توییتر باید روشن تر شود.”

تاثیرگذاران بازار                                                                         

در حالی که روند تأیید حساب کاربری توییتر هنوز نامعلوم است، آنچه باقی میماند تاثیر توییتر در بازارهای ارز رمزنگاری شده (کریپتوکارنسی) است.

نه تنها کلاهبرداران، بلکه حتی کسانی که به شدت به یک پروژه رمزنگاری خاص ابراز علاقه میکنند، می­توانند تاثیر قابل توجه و مستقیمی بر روی قیمت آن ارز داشته باشند. به عنوان مثال، لوکاس یک پیوند و ارتباط واضح بین توییت­های منتشر شده توسط حساب های با نفوذ تویتر و نوسانات بازار دیده است.

لوکاس بیان می­کند: “اساسا زمانی که جان مک آفی یا شخص بانفوذ دیگری به سکه­ای خاص اشاره می کند، تاثیرات زیادی در جامعه­ی توییتر دیده می­شود.”

به عنوان مثال، هنگامی که مک آفی ((McAfee در مورد “Burst” (توکنی که با هدف ایجاد فرایند استخراج “سبز” تعیین پروژه کرده است) در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ توییتی منتشر کرد، قیمت آن به سرعت دو برابر شد.

یک مثال مشابه، هرچند موقت، زمانی رخ داد که مک آفی در مورد یکی دیگر از پروژه های رمزنگاری با نام Safe Exchange در توییتر نوشت. روز قبل از آن، این ارز رمزنگاری شده به قیمت تقریبا یک پنی مبادله می­شد، اما در عرض ۲۴ ساعت از توییت او، قیمت آن دو برابر شد و در هفته بعد، این سکه حتی به قیمت بیش از ۰٫۰۶ دلار نیز رسید.

برخی معتقدند زمانی که مک آفی ۱۰۵ هزار دلار برای هر توییت پول دریافت می­کند، اساسا در ازای گرفتن مبلغی خاص برای شرکت های مختلف تبلیغ می­کند. با این حال، او اعلام کرده است که این واقعا تبلیغات نیست، زیرا او فقط پروژه هایی را که واقعا به آن اعتقاد دارند، ترویج می کند.

توییتر نه تنها قیمت ها را برای ارزهای رمزنگاری شده­ی جدید بالا می­کشد، بلکه همچنین می تواند اثرات منفی نیز داشته باشد.

به عنوان مثال، لوکاس متوجه شده است که بسیاری از توییت های منفی در مورد تغییرکردن کد بیت کوین و تغییرات فنی آن، تاثیر مستقیمی بر روی کاهش قیمت بیت کوین داشته است.

لوکاس گفت: “اگر همه افراد در مورد یک موضوع اظهار نظر منفی داشته باشند، خود می تواند تأثیر زیادی بر روی عموم بگذارد. اگر شخصی که فالوورهای زیادی دارد، در مورد یک سکه اظهار نظری نماید،  تاثیر آن می­تواند قابل ملاحظه بوده و حتی ایجاد ترس و وحشت کند.”

لوکاس در ادامه می­افزاید:

نفوذ و تاثیرات زیادی از برخی حسابهای کاربری توییتر به وجود می­آید، برخلاف Reddit که موضوعات بیشتری را به بحث می­گذارد به­جای اینکه تاثیر خاصی در ذهنیت افراد ایجاد نمایند.

مقاله مرتبط: ورود قریب الوقوع کوین تلگرام

 

مترجم: سرکار خانم محبی

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری