خانه / اخبار جهان / نظر مدیر اپل درباره ارز دیجیتال: عرضه پول وظیفه دولت‌هاست، نه شرکت‌های خصوصی!

نظر مدیر اپل درباره ارز دیجیتال: عرضه پول وظیفه دولت‌هاست، نه شرکت‌های خصوصی!

مدیرعامل اپل- ارز دیجیتال
مدیرعامل اپل- ارز دیجیتال

 

«تیم کوک» (Tim Cook)، مدیرعامل شرکت اپل در پاسخ به سوالی در خصوص عرضه ارز دیجیتال توسط این شرکت قاطعانه گفت که اپل برنامه‌ای برای عرضه ارز دیجیتال ندارد.

به گزارش «کوین دسک» و بر اساس مصاحبه کوک با روزنامه «لس اکوز» (Les Echos)، وی ضمن بیان این مسئله که شرکت‌های خصوصی نباید با دولت‌ها در عرضه و کنترل پول رقابت کنند، گفت:

عمیقا معتقدم که پول باید در کنترل دولت‌ها باشد. با این مسئله که یک گروه خصوصی ارز قابل رقابت عرضه کند، موافق نیستم. یک شرکت خصوصی نباید از این روش به دنبال کسب قدرت باشد.

شاید بتوان گفت که کوک، فیس‌بوک و پروژه‌ جاه‌طلبانه‌اش یعنی استیبل کوین لیبرا را در صحبت‌هایش هدف گرفته است. ارز دیجیتال فیسبوک که گفته می‌شود سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد، در حال حاضر با انتقادها و چالش‌های بسیاری از جانب مقامات قانون‌گذار در حوزه اقتصاد در سرتاسر دنیا مواجه بوده است.

نگرانی‌ها در خصوص خطرات احتمالی لیبرا و تاثیرات آن بر حاکمیت مالی و اقتصادی کشورها باعث شده تا بسیاری از قانون‌گذاران در آمریکا و اروپا خواستار لغو هر چه سریعتر توسعه آن شوند.

کوک در ادامه صحبت‌های خود، ضمن تاکید بر این مسئله که پول باید تحت نظارت دولت‌های منتخب مردم باشد، گفت:

پول مانند نیروهای نظامی باید در اختیار دولت‌ها باشد و این اصلی‌ترین بخش ماموریت آنهاست. ما نمایندگانی انتخاب می‌کنیم تا مسئولیت‌های دولت را عهده دار شوند. شرکت‌ها را ما انتخاب نمی‌کنیم، آنها نباید پا به این حوزه بگذارند.

اپل در حال حاضر به جای توسعه یک ارز دیجیتال، تلاش خود را بر روی یک روش‌های پرداخت مبتنی بر ارزهای رایج (فیات) معطوف ساخته است. این روش‌های پرداخت با نام‌های «اپل کارت» و «اپل پی» (Apple Pay) به دنبال ایجاد راهکاری سریع در خصوص پرداخت‌ها در دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل این شرکت هستند.

این در حالی است که ماه گذشته «جنیفر بیلی» (Jenifer Bailey)، از مسئولین رده بالای پروژه اپل پی، گفته بود که اپل به دقت ارزهای دیجیتال را زیر نظر دارد. او در صحبت‌های خود گفت:

به نظر ما این حوزه جالب است و پتانسیل‌های بلند مدت جالبی هم دارد.

با وجود این اظهارات، به نظر می‌رسد که اپل در پشت پرده بر روی پروژه‌های بلاک چینی خود کار می‌کند.

ماه فوریه (بهمن)، «کوپرتینو» (Cupertino)، یک شرکت مستقر در کالیفرنیا، مدارکی را در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ثبت کرد که در آنها نام اپل نیز در بخش پیش‌نویس «دستورالعمل‌های بلاک چین» ذکر شده بود. این دستورالعمل‌ها در خصوص Responsible Minerals Initiative، که متعلق به Responsible Business Alliance است، ایجاد شده است. این گروه به دنبال استفاده از بلاک چین در زنجیره تامین مواد معدنی و ارزیابی وابسته به آن است.

 

 

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری