خانه / آموزش / تجزیه و تحلیل ریسک ارزهای دیجیتال

تجزیه و تحلیل ریسک ارزهای دیجیتال

ریسک سرمایه گذاری

این مقاله به تحلیل ریسک ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) از طریق بررسی سکه­ های موجود در مقابل ICO ها میپردازد. آیا آنها سطح ریسک مشابهی دارند؟

ارزهای رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی اگر فرارترین و از دست رفتنی­ ترین دارایی شما نباشند، یکی از فرارترین آنها هستند؛ شما ممکن است مقدار زیادی پول و یا همه دارایی خود را در این بازار از دست بدهید. در حالی که برای بسیاری افراد، امکان تولید بازده­ های فراوان در این بازار، موجب جذابیت ارزهای دیجیتال شده است، اما آیا  این ریسک­ها واقعا ارزش پاداش بالقوه در آینده را دارند؟

در اولین تلاش برای پاسخ به این سوال، این مقاله به بررسی ویژگی­های ریسک و پاداش مربوط به دو نوع از دارایی حوزه کریپتوکارنسی می پردازد. اولین نوع یا گروه مربوط به سکه­ های اولیه یا استارتاپی–آی سی او- (ICOs) و  گروه دوم  مربوط به کوین­ ها (سکه­ ها) و توکن­ های موجود است.

(راهنمای ورود به بازار ارزهای دیجیتال برای افراد مبتدی)ریسک سرمایه گذاری ریسک سرمایه گذاری

سکه­ های اولیه یا استارتاپی (ICO)

ICO – آی سی او- به روند جمع ­آوری وجوه برای پروژه ­های ارزهای رمزنگاری در مرحله اولیه و استارتاپ آنها اشاره می­کند، که به عنوان یک بیمه و پشتیبان برای سکه­ های تازه متولد شده و یا توکن ­های بومی در نظر گرفته می­شود.  

ICOs یک دسته هیجان انگیز در حوزه ارزهای دیجیتال هستند که امکان تولید بازده بسیار بالایی را دارند. برای مثال، یک گزارش از شرکای سرمایه­ گذاری منگرو، نشان می­دهد که متوسط ​​بازده ۲۰۰ شرکت ICO مورد بررسی در سال ۲۰۱۷،به طرز شگفت­ آوری معادل ۱۳۲۰ درصد بوده است.

(آیا سود بیت کوین با آلت کوین تفاوت دارد)ریسک سرمایه گذاری

بدیهی است، ICOs با ویژگی های ریسک بالاتری نسبت به سکه­ های موجود و قابل فروش در بازار به دست می آیند.درست همانطور که سهام پنی نسبت به سهام شرکتهای آبی تراشه (سازمان موجود) نسبتا پر ریسک­تر است.

ICO ها به طور ذاتی سطح بالاتری از ریسک را ایجاد می­کنند، از آنجا که بیشتر آنها در آغاز، هیچ پروتکل کاری یا محصولی ندارند و فقط یک مفهوم تئوری از پروژه­شان را به صورت وایت پیپر – مقاله توصیفی فنی- آشکار می­کنند.

بنابراین برای سرمایه­ گذاران این مساله حیاتی است که احتمال شکست بسیاری در پروژه­ های استارتاپی ارزهای رمزنگاری وجود دارد. تاکنون تعداد فراوانی از ICO های کلاهبردار وجود داشته ­اند و این مساله مهمی است که چطور میتوانیم آنها را تشخیص دهیم و از سایرین جدا کنیم.

علاوه بر این، مساله دیگر اینست که هیچ گونه نظارت قانونی بر فعالیت ICO ها وجود ندارد و این بدین معنی­ست که هیچ حفاظت قانونی برای مصرف ­کننده در فضای ارزهای رمزنگاری –کریپتو- وجود ندارد.

تنظیم کننده­ ها (رگیولاتورها) از نزدیک  بر توسعه و تحولات جهان کریپتوکارنسی نظارت می­کنند و در حال تنظیم قوانینی برای تنظیم دنیای ارزهای دیجیتال هستند.

اشاره به این نکته نیز جالب است که ICO ها شبیه به (IPO Initial Public Offering) یا عرضه عمومی اولیه- معادل واژه ICO در بازار سهام- هستند، و البته تفاوت­های مشخصی بین آنها وجود دارد.

(راهنمای سرمایه گذاری در ICO برای میتدیان)ریسک سرمایه گذاری

سکه­ ها (Coin) و توکن­ها (Token) موجود ریسک سرمایه گذاری

در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ کوین و توکن در بازار ارزهای دیجیتال معامله می­شوند. این نکته حایز اهمیت است که تفاوتهایی بین کوین و توکن در دنیای کریپتوکارنسی وجود دارد.

تحت طبقه­ بندی کلی BNC، می­توانیم ببینیم که تمام دارایی­ های ارزهای رمزنگاری را می­توان به دسته ­های مختلف بر اساس کاربرد و طیف وسیعی از موارد استفاده آنها تقسیم بندی نمود. وجود ریسک کمتر سرمایه گذاری در دارایی­ های رمزنگاری موجود – کوین-  نسبت به  ICOها به یک دلیل ساده است: اینکه کوین­ ها دارای تاریخ و رکوردهای ثبت شده مشخصی هستند.

بنابراین، سرمایه ­گذاران می توانند پیشرفت پروژه ­ها را پیگیری کنند و آنها را  ارزش­ گذاری و  بررسی نمایند و چک کنند که آیا این کوین­ها توانسته­ اند به اهداف، یافته ­ها و نقاط دستیابی کلیدی (Mileston) که در وایت پیپر خود تعیین کردند، نائل شوند یا خیر؟ زمان نشان خواهد داد که آیا فناوری و برنامه ­های کاربردی یک پروژه قابل اعتماد است یا خیر  و قیمت یک کوین نمایانگر این مساله خواهد بود و از آن تاثیر می ­پذیرد.

علاوه بر ریسک نوسانات آشکار یک کوین، خطرات عملیاتی برای حفظ دارایی­ های رمزنگاری به صورت ایمن، یکی از مهمترین نگرانی­ها است، به ویژه که بسیاری از آنها به علت پیچیدگی تکنولوژی، واقعا Tech-inclined نیستند.

(اصطلاحات رایج در دنیای ارزهای دیجیتال)ریسک سرمایه گذاری

به طور خلاصه، دارایی­های رمزنگاری شده، سرمایه­ گذاری­هایی با ریسک بالا هستند و اصلاحات اخیر نیز نشان از آن دارد. کل بازار تقریبا تاکنون بیش از ۶۰ درصد در سال ۲۰۱۸  نسبت به اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۷ کاهش یافته است. با اینحال با نگاهی به نوسانات کوتاه مدت گذشته، برخی از دلایل اساسی در مورد این که چرا نوسانات و ریسکها در این بازار ظاهر می شوند، وجود دارد.

ریسک سرمایه گذاری

فناوری نوزاد

به خوبی تأیید شده است که آغاز فناوری های انقلابی – مانند اینترنت – اغلب شامل دوره ­های اولیه نوسانات، به علت شروع اولیه تکنولوژی و پذیرش محدود آن است. بلاک­چین (Blockchain) که فناوری پایه بیتکوین و بسیاری دیگر از انواع ارزهای رمزنگاری شده است، توانایی بالقوه خرابکاری در تعدادی از صنایع و همچنین ایجاد تغییرات مثبتی در مقیاس جهانی را دارد که این از ویژگی­های شفافیت، کارایی و ایجاد حساب کاربری (Account) آن سرچشمه می­گیرد.

این واقعیت که تکنولوژی بلاک چین بیش از ۱۰ سال است که بدون هیچ­گونه نقص اساسی در حال کار است، و یک لیست از برنامه ­های کاربردی به طور چشمگیری بر پایه آن رو به رشد است و این یک اکوسیستم پویا است که به طور مداوم محدودیت­های تکنولوژیکی را از میان می­برد، خود نشان­دهنده توانایی های بالقوه آن است.

(هر آنچه باید راجع به فورک ها دانست (هارد فورک، سافت فورک))ریسک سرمایه گذاری

برای دستیابی به پذیرش گسترده، پروژه­ های ارزهای رمزنگاری شده باید راه ­حل­های مناسب و قابل اطمینان برای مشکلات دنیای واقعی ارائه دهند و این می­تواند در سودمندی­ ها و یا در موارد کاربرد این رازها منعکس شود. به عنوان مثال با استفاده از بیت کوین (BTC) به طور برجسته­ای یک رسانه و کانال برای مبادله همتا به همتای ارز ارائه می­دهد، که به کاربران اجازه می­دهد هزینه-های بانکداری و یا وجود شخص یا بانک ثالث را حذف کنند و در مدت زمان انجام معامله هم کاهش قابل توجهی داشته باشند. هر چند در واقعیت، بیت کوین با مسایل مربوط به مقیاس­ پذیری مواجه است.

اساسا بیت کوین به کاربران اجازه می­دهد که ارزش و دارایی­ها را در کسری از زمان و هزینه نسبت به روشهای سنتی انتقال دهند. تطبیق پذیری بیشتر بیت کوین با دنیای واقعی و پذیرش از طرف کاربران منجر به افزایش قیمت آن به دلیل افزایش تقاضا خواهد شد. کاربردها و ابزارهای قدرتمند برای اثبات ارزش کریپتوکارنسی ­ها حیاتی است و در نهایت به سودآوری سرمایه­ گذاران منجر خواهد شد.

ریسک سرمایه گذاری

مترجم: سرکار خانم محبی

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری