خانه / اتریوم / پیش‌بینی قیمت اتریوم؛ آیا اتریوم در آینده‌ای نزدیک به ۵,۰۰۰ دلار می‌رسد؟

پیش‌بینی قیمت اتریوم؛ آیا اتریوم در آینده‌ای نزدیک به ۵,۰۰۰ دلار می‌رسد؟

پیش‌بینی قیمت اتریوم؛ آیا اتریوم در آینده‌ای نزدیک به ۵,۰۰۰ دلار می‌رسد؟ :

تحلیل‌گران معتقدند با وجود اینکه قیمت اتریوم در کوتا‌ه‌مدت صعودی است، برخی عوامل نشان‌دهنده آن است که احتمال گرفتارشدن قیمت در محدوده فعلی وجود دارد. کارشناسان عنوان می‌کنند که در صورتی که چالش‌های فعلی رفع نشود، اتریوم ممکن نیست به این زودی‌ها روی ۵,۰۰۰ دلار را ببیند.

به گزارش کوین تلگراف، اتریوم در حال حاضر در مرز ۲,۶۰۰ دلاری معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت پیش چیزی در حدود ۱ درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالی است که این ارز دیجیتال در ما‌ه‌های گذشته موفق شده بود به بالای ۴,۱۰۰ دلار برسد.

نمی‌توان یک دلیل خاص را برای سقوط شدید قیمت اتریوم از اوج تاریخی‌اش تعیین کرد، اما کارشناسان از افزایش کم‌سابقه کارمزدها به‌عنوان یکی از عمده دلایل کاهش قیمت ارز دیجیتال شماره دو بازار یاد می‌کنند. افزایش شدید کارمزدها باعث شد تا کاربران متوجه شوند که شبکه فعلی تا چه حد محدود است. از سوی دیگر، افزایش کارمزدها و اشباع شبکه به مهاجرت برخی از کاربران به شبکه‌های جایگزین نظیر بایننس اسمارت چین شد. برخی دیگر نیز به سراغ راهکارهای لایه دوم نظیر پالیگان رفتند.

پیش‌بینی قیمت اتریوم؛ آیا اتریوم در آینده‌ای نزدیک به ۵,۰۰۰ دلار می‌رسد؟

همان طور که در نمودار بالا مشخص است، پس از به‌روزرسانی برلین که اواسط آوریل (فروردین) اجرا شد، میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم به ۴۵ دلار رسید. بسیاری از کاربران اتریوم به‌روزرسانی برلین را در کوتاه‌مدت بی‌اثر توصیف کردند. به‌گفته آنها، این به‌روزرسانی راه را برای اجرای هارد فورک لندن که شامل طرح بهبود ۱۵۵۹ است هموار کرد.

حال بیایید به سراغ تشریح عواملی برویم که به‌گفته متخصصان، در کوتاه‌مدت مانع از رشد بیشتر قیمت اتریوم می‌شوند.

هارد فورک لندن بخشی از نقشه راه اتریوم برای راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۲ بود. طبق برنامه، ۴ اوت (۱۳ مرداد) این به‌روزرسانی روی شبکه اصلی اتریوم اجرا می‌شود. پیش‌تر قرار بود ماه ژوییه شاهد اجرای این فورک باشیم که با تأخیر همراه شد.

با اجرای هارد فورک لندن، ماینرها بیشترین تأثیر را متحمل خواهند شد. طرح بهبود ۱۵۵۹ طرحی است که در آن بخشی از کارمزدهای پرداختی در شبکه سوزانده می‌شود؛ این یعنی درآمد ماینرها هم تحت‌تأثیر این به‌روزرسانی قرار خواهد گرفت. طرح بهبود ۳۵۵۳ هم از جمله دیگر تغییراتی است که در شبکه اتریوم اعمال خواهد شد. این طرح روی اصلاح سختی شبکه تأثیر می‌گذارد و نوعی مشوق برای مهاجرت به پروتکل اجماع اثبات سهام خواهد بود.

وضعیت برنامه‌های توسعه اتریوم چندان امیدوارکننده نیست. در صورت تعویق به‌روزرسانی‌های بزرگ و مهم‌تر و اجرای به‌روزرسانی‌های جزئی، این احتمال وجود دارد که قیمت اتریوم با کاهش همراه شود؛ چراکه بخشی از صعود فعلی به اخبار هاردفورک لندن گره خورده است.

در وضعیت فعلی نگرانی‌ها بیش از آن که فنی باشد، اجتماعی است. به‌محض آنکه مشخص شود درآمد ماینرها رفته‌رفته قطع می‌شود، باید منتظر ظهور یک شبکه رقیب بود که می‌خواهد از این موضوع نهایت استفاده را ببرد.

با وجود این که بیشتر بلاک چین‌های قراردادهای هوشمند با تکیه بر مدل اجماع اثبات سهام کار می‌کنند، این احتمال وجود دارد که برخی از پروژه‌های کمتر شناخته‌شده برای پشتیبانی از استخراج مبتنی بر Ethash، الگوریتم خود را تغییر دهند.

کارشناسان عنوان می‌کنند که احتمال دارد بایننس چین و سولانا با اضافه‌کردن یک لایه امنیتی دیگر به شبکه‌های خود، به‌دنبال جذب قدرت هشی باشند که پس از خروج ماینرها از شبکه اتریوم بلااستفاده باقی مانده است. با این حال نباید فراموش کرد که این سناریو چندان محتمل نیست اما همچنان نمی‌توان آن را غیرممکن دانست.

هر چه راه‌اندازی کامل اتریوم ۲.۰ و به‌روزرسانی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برای پشتیبانی از شاردینگ بیشتر طول بکشد، انگیزه‌ها برای اضافه‌کردن قابلیت پشتیبانی از چند زنجیره در پروژه‌های مختلف بیشتر خواهد شد.

کرو (Curve) و آوی که بیشترین ارزش قفل‌شده در حوزه دیفای را دارند، مدتی است که پشتیبانی از بلاک چین‌هایی غیر از اتریوم را به شبکه‌های خود افزوده‌اند.

برخی از کارشناسان و متخصصان امر در نهایت این ادعا را مطرح می‌کنند که «قاتل اتریوم» بیش از همه برازنده خود اتریوم است؛ چراکه تأخیر در راه‌اندازی راهکارهای مقیاس‌پذیری نتیجه‌ای جز مهاجرت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به‌سمت راهکارهای جایگزین را نخواهد داشت. از سوی دیگر، مهاجرت به اثبات سهام، ابتکار عمل بلاک چین‌های رقیب را برای رقابت با اتریوم بیشتر می‌کند.

اینستاگرام ارز ۷۲۴

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری