خانه / آموزش / یک تراکنش بیت کوین چگونه عمل می کند؟

یک تراکنش بیت کوین چگونه عمل می کند؟

 نسخه ساده :

جهت فرستادن مقداری بیت کوین برای شخص دیگر، ابتدا باید مقصود خود را به بلاک چین اعلام کرده و گره های شبکه (هر کامپیوتر که در شبکه بلاک چین قرار می گیرد یک نود یا گره نامیده می شود) کل شبکه بیتکوین را جهت تایید اعتبار این که

۱) مقدار بیتکوینی که می خواهد فرستاده شود ، موجود باشد .

۲) هنوز به شخص دیگری فرستاده نشده باشد،

اسکن می کنند. هنگامی که اطلاعات تایید شد، تراکنش مورد نظر در یک «بلاک محاسباتی» قرار گرفته و به بلاک قبلی متصل می شود (اصطلاح بلاک چین یا زنجیره بلاک ها به همین دلیل ایجاد شده است). تراکنش ها را نمی توان از بین برد یا دستکاری نمود، زیرا این امر به معنای انجام دوباره تمام بلاک هایی است که پس از آن  به وجود می آیند.

به  بیان فنی تر:

کیف پول معمولا خود بیتکوین را نگهداری نمی کند. آنچه که انجام می دهد، نگه داشتن آدرس بیتکوین است، که یک بایگانی از همه ی تراکنش ها و همچنین مقدار مانده حساب را در خود نگه می دارد. این آدرس -یک رشته طولانی از ۳۴ حرف و عدد- همچنین به عنوان «کلید عمومی» شناخته می شود. اهمیتی ندارد حتی اگر تمام دنیا این آدرس را بدانند و ببینند. هر کلید عمومی/ آدرس یک «کلید خصوصی»  از ۶۴ حرف و عدد به همراه دارد. این یک کلید خصوصی بوده و پنهان و امن نگه داشته شدن آن امری حیاتی است. این دو کلید به هم مرتبط هستند، اما هیچ راهی برای تشخیص و حدس زدن کلید خصوصی از روی کلید عمومی وجود ندارد.

هر تراکنشی که از آدرس بیتکوین شخص صادر شود، باید توسط کلید خصوصی او امضا شود که این خود مسئله ی مهمی است. برای این کار، هم کلید خصوصی و هم جزئیات تراکنش (مقدار بیتکوینی که قرار است فرستاده شده و شخص مقابل دریافت کند) را بر روی نرم افزار بیتکوین نصب شده داخل کامپیوتر یا گوشی هوشمند، قرار می دهند.

با استفاده از این اطلاعات، نرم افزار امضای دیجیتالی را که برای اعتبار سنجی فرستاده می شود، ارائه می دهد. این تراکنش با تلفیق امضای دیجیتال و کلید عمومی (که برای همه می تواند آشکار باشد) درون نرم افزار بیتکوین می تواند اعتبار سنجی شود -یعنی تایید شود که مقدار بیتکوین انتقالی موجود است و تا به حال به شخص دیگری فرستاده نشده است-.

این یکی از خصایص بی نظیر بیتکوین است: اگر امضا دیجیتال توسط کلید خصوصی سازگار با کلید عمومی شخص ساخته شده باشد، اعتبار سنجی تراکنش درون نرم افزار بدون دانستن کلید خصوصی تایید می گردد؛ که این امری بسیار هوشمندانه است.

حال شبکه با بررسی تاریخچه آدرس کیف پول شخص، تایید می کند که قبلا بیتکوین او مصرف نشده باشد و از آنجا که شبکه، آدرس هر شخص (کلید عمومی وی) را دارد، کاری سهل و قابل انجام است. چون همه ی تراکنش ها در لِجِر (دفاتر حسابرسی دیجیتال)  بیتکوین برای همه در دسترس هستند.

بیان بسیار فنی تر:

هنگامی که تراکنش تایید شد، به همراه تعدادی از تراکنش های دیگر به ابتدای «بلاک» بعدی اضافه می شود. حال خلاصه ای کوتاه در مورد «hash» ارائه می شود، که برای فهم پاراگراف بعدی اهمیت دارد: هر هش (hash) توسط یک «تابع هش» تولید می شود که یک معادله پیچیده ریاضی بوده و هر متن یا داده را به یک رشته ی ۶۴ کاراکتری کاهش می دهد.

این تصادفی نیست -هر بار که داده ای خاص درون تابع هش فرستاده می شود ،یک رشته ی ۶۴ حرفی ثابت متناظر با آن دریافت می شود؛ اما حتی اگر یک ویرگول زیاد و کم شود، یک رشته ۶۴ حرفی کاملا متفاوت در خروجی تابع ظاهر می گردد. کل این مقاله را می توان به یک هش کاهش داد و همان هش را دوباره و دوباره تولید کرد، مگر این که چیزی از متن تغییر کرده یا به آن اضافه و کم شود. این کار روشی موثر برای تشخیص آن است که چیزی تغییر نکرده باشد، و همچنین بلاکچین به این طریق می تواند تایید نماید که تراکنش دستکاری نشده است.

به مبحث بلاک ها برمی­گردیم: بخشی از داده های هر بلاک، شامل هش بلاک قبلی می­گردد. این چیزی است که آن بلاک را قسمتی از کل زنجیره می کند (که از این پس بلاکچین خطاب می شود).

بنابراین اگر یک قسمت کوچک از بلاک قبلی دستکاری گردد، هش بلاک های فعلی باید تغییر کند ( باید به خاطر داشت که یک تغییر کوچک در ورودی تابع هش، باعث تغییر کل خروجی می شود)؛ بنابراین اگر چیزی می خواهد در بلاک قبلی تغییر کند، همچنین باید در بلاک جاری نیز تغییر ایجاد گردد (هش ورودی از بلاک قبل)؛ چون اطلاعات ورودی قبلی دیگر صحت ندارد. این کار بسیار سخت است، مخصوصا زمانی که نصف راه طی شده باشد، زیرا احتمالا بلاک دیگری بر روی این بلاک بوجود آمده است، که سپس آن را نیز باید تغییر داد و الی آخر.

این چیزی است که بیتکوین را عمدتا غیر قابل دستکاری می سازد. گفته می شود عمدتا، زیرا غیرممکن نیست، فقط بسیار بسیار بسیار بسیار، دشوار و بنابراین بعید است.

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری