خانه / مجله / چگونگی ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال

چگونگی ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال

ارزش

چگونگی ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال:

این راهنمای آموزشی مقدمه‌ای از چگونگی ارزش‌گذاری یک ارز دیجیتال است. ارزیابی یکی از عوامل مهم و مفید برای پی‌بردن به ارزش و قدرت یک کوین است.

 

یک ارز دیجیتال چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

برای سرمایه‌گذاری‌های مرسوم در بازار سهام یا اموال غیر منقول، یکی تحلیل اساسی را می توان شامل ارزیابی سلامت مالی و قابلیت سوددهی یک شرکت مطابق صورت حساب‌های مالی ان دانست. با یک ارزیابی درست افراد می‌توانند با اطمینان خاطر از اینکه اعتبار مالی یک شرکت معتبردر آن شرکت سرمایه‌گذاری نمایند. انجام یک تحلیل اساسی برای ارزهای‌دیجیتال بسیار متفاوت است؛ زیرا صورت حساب‌های مالی برای تحلیل وجود ندارند. اما چرا؟ پاسخ های زیر به این چرا جواب می‌دهند:

  1. ارزهای دیجیتال یک موسسه حقوقی ندارند؛ اما ارزش و سود آنها در یک شبکه به نمایش گذاشته می‌شود. (این صفحه راهنمای آموزشی برای تفاوت هایی بین بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال است.)

این قابلیت سوددهی بر اساس یک منبع درآمد نیست؛ بلکه به طور مستقیم وابسته به مشارکت افراد است.(کاربرانی که از این سرویس استفاده می نمایند، استخراج کنندگانی که امنیت شبکه را تامین می‌کنند و همچنین برنامه نویسان) هر ارز دیجیتال یک نشانه از برنامه‌های مختلف فناوری بلاک‌چین است. این برنامه‌ها اغلب غیر متمرکز هستند.

  1. فضای ارزهای دیجیتال در مراحل اولیه آن قرار دارد و تقریبا همه ارزهای دیجیتال در مراحل توسعه قرار دارند. این بدان معنی است که معمولا محدودیت استفاده از موقعیت‌ها در دنیای واقعی وجود دارد و سوابق کاری موسسات نشان داده نمی‌شوند.

بنابراین این تحلیل بنیادی بر روی ارزهای دیجیتال باید با یک روش متفاوت اجرا شود. ماهیت پیچیده ارزهای دیجیتال و فناوری اساسی آنها حتی جستجو درمورد ارزیابی سودمندی و توان کوین‌ها را مهم‌تر می‌کند.

این تحلیل سبب گرفتن تصمیمات بهتر در سرمایه گذاری می شود.

عوامل تاثیر گذار بر ارزش ارزهای دیجیتال:

  • سودمندی: یک کوین باید کارکردی قوی یا یک نمودار مورد کاربرد(use case) داشته باشد تا افراد را به حفظ کوین ها ترویج کند. سودمندی یک کوین تا حدود زیادی وابسته به ارزش آن است. برای تمامی افراد اجرای دستورات و گسترش برنامه‌های کاربردی در بلاک چین اتریوم یک نیاز برای داشتن اتریوم است. این بلاک‌چین تبدیل به توکن گس شده و اکوسیستم اتریوم را تقویت می‌کند.پس از ان تراکنش‌های اتریوم تقویت و توسعه می‌یابد. اگر افراد بیشتری این تراکنش‌ها را اجرا کرده و برنامه‌ها را توسعه دهند تقاضا برای اتریوم بالا رفته و قیمت آن افزایش می‌یابد. (این صفحه راهنمای مناسبی برای تفاوت‌های بین اتریوم و اتریوم کلاسیک است).

برخی از سودمندی‌های کوین ها عبارتند از:

حق رای دادن، پرداخت سود سهام یا وسیله مبادله درون اکو سیستم مربوطه. بنابراین اگر کوینی سود دهی نداشته باشد ارزش اصلی آن آشکار نمی‌شود.

  • کمیابی: این ویژگی به ماهیت محدود کوین ها بر می‌گردد. در علم اقتصاد عرضه مشخصی از یک نوع کوین در دراز مدت، ارزش آن را افزایش می دهد و همچنین تقاضا نیز افزایش می‌یابد. این موضوع سبب عرضه محدودی از یک نوع کوین در زمان معینی میگردد وموجب کمیابی این نوع کوین خواهد شد. به عنوان مثال حداکثر عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است. بطور کلی برای کوین‌هایی که سودمندی زیادی دارند؛ افزایش تقاضا بدون شک سبب افزایش ارزش آن می‌شود. تعدادی از کوین ها حتی از مکانیسم سوزاندن استفاده می‌نمایند؛ بدین معنی که سبب از بین رفتن بخشی از عرضه کوین می‌شوند. این امر سبب عرضه محدود کوین می گردد که ارزش کوین را افزایش می‌دهد. (این صفحه راهنمای آموزشی مقایسه تفاوت سرمایه گذاری بین بیت کوین ها و آلت کوین ها است).
  • ارزش درک شده (توسط مشتری): یک کوین زمانی ارزشمند است که بازارهای تجاری آن را خریداری نمایند. این که چگونه یک پروژه دارای ارزش می‌شود بستگی به عواملی دارد که برای توسعه آن پروژه ضروری هستند. بنابراین پروژه هایی که مصرانه به خواسته‌های خود می‌رسند اوراق سفید خود را به نمایش می‌گذارند. بعلاوه همکاری و مشارکت با شرکت های مالی معتبر یا پروژه‌های دیگر سبب پیشرفت و سودمندی می‌شود.

عوامل دیگری که قادرند ارزش درک شده کالا را در بازار تجاری افزایش دهند؛ شامل استفاده موفقیت آمیزاز حداقل محصول پذیرفتنی (محصول کمینه)یا نسخه بتا پروتکل / نرم افزار است. شاخص‌های دقیقی وجود دارند که سبب پیشرفت پروژه شده و ارزش کوین‌ها را بالا می‌برند.

عناصر کلیدی زیادی از یک کوین وجود دارند که روی ارزش کوین تاثیرگذارند و برای افرادی که مایل به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستند؛ آگاهی از این عناصر کلیدی بسیار حیاتی است.

(مقاله مرتبط: راهنمای پروتکل “بیت شِیر” در بلاک چین)                        

 

همچنین ببینید

بازگشت بیت کوین

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟ با بازگشت بیت کوین از …

استخراج ابری