خانه / مجله / چرا بدترین شبکه های ارز دیجیتال جزء بزرگترین شبکه ها می شوند؟

چرا بدترین شبکه های ارز دیجیتال جزء بزرگترین شبکه ها می شوند؟

 

 

Taylor Pearson نویسنده کتاب « The End of Jobs» است که در مورد کارآفرینی و فناوری های بلاکچین در سایت TaylorPearson.me می نویسد.

اگرچه شبکه های رمزی اغلب با شرکت های خصوصی مقایسه می شوند ، اما  قیاس بهتر این است که با شهر ها مقایسه شوند.

مانند یک شهر ، شبکه رمز نگاری، یک اجتماع از افرادی است که آزادانه به هم پیوسته اند. و بر مجموعه ای از قوانین برای چگونگی زندگی و کار کردن ، توافق کرده اند. قوانین شهر ها مانند پروتکل های شبکه های رمزنگاری است.

برخلاف شرکت ها ،  شهر ها و شبکه های رمزنگاری از پایین به بالا به جای از بالا به پایین، سازماندهی می شوند.

رهبران منفرد برای شرکت ها بیشتر از شهر ها اهمیت دارند. همانطور که مدیر عامل یک شرکت ، نقش اساسی در تصمیم سرمایه گذاری ایفا می کند. در حالی که شهردار یک شهر در انتخاب اشخاصی که به آن جا نقل مکان می کنند ، نقش کمی دارد. بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین نمی توانند یک توسعه دهنده اصلی را نام ببرند ، اما این موضوع نقش کمی را در تصمیم سرمایه گذاری ایفا می کند.

در رشد شرکت ها همانطور که بزرگتر می شوند، روند آرامتری به خود می گیرد. اما رشد شهر ها به دلیل تاثیرات شبکه با افزایش جمعیت، روند سریع تری به خود می گیرد. ۱۸ میلیون آدم در حال حاضر در نیویورک زندگی می کنند «این یک ویژگی است نه یک اشکال» . همین امر برای شبکه های رمزی نیز صادق است ، جامعه بزرگتر و قویتر باعث ارزشمندتر شدن شبکه ی رمزنگاری می شود.

این مقایسه اهمیت زیادی دارد چون روشی که یک شهر موفق معماری می شود با روشی که یک شرکت معماری می شود خیلی متفاوت است.

اگر از چگونگی ساخت شرکت های موفق درس گرفته شود و از آن برای ساخت شبکه های رمزنگاری استفاده شود، در آخر با شکست مواجه خواهد شد. نباید بر چگونگی ساخت شرکت های موفق مطالعه شود، بلکه باید چگونگی ایجاد شهر های موفق بررسی شود.

بیت کوین هم بدتر است و هم بهتر

در مقاله Bitcoin-is-Worse-is-Better ، محقق اولیه بیتکوین، استدلال می کند :

« طول عمر بیت کوین و مخالفت های اولیه نشان می دهد که این نمونه ای از الگوی “بدتر، بهتر است” است. که یک طرح پیچیده زشت با چند ویژگی نظری جذاب که با رقبای اصیل مقایسه شد، و با این حال به خوبی از عهده اش برآمد. »

از یک دیدگاه طراحی شبکه ، بیت کوین زشت و ناهنجار است.

زشت و ناهنجار است زیرا امنیت شبکه صرفا به داشتن قدرت محاسباتی نیروی محرکه بیشتر نسبت به مخالفان وابسته است ، این زشت و ناهنجار است زیرا که درخت حش هیچگاه از رشد نمی ایستد.

و این حد مجاز دلخواه ۲۱ میلیون از کجا آمده است؟ آیا نمی شد یک عدد رندتر یا یک توان از ۲ باشد؟

درس هایی از برزیل

الگوی “بدتر، بهتر است” همچنین توسط پروفسور  James C.Scottدر کتابش “Seeing Like a State.” مورد مطالعه قرار گرفته است.

او در کتابش می پرسد که چرا بسیاری از طرح های آرمانی در قرن بیستم به طرز ناراحت کننده ای شکست خورده اند؟ یکی از زمینه های اصلی مطالعه او، ساخت و ساز شهر ها بود. و به ویژه پاریس را با پایتخت جدید برزیل که از ابتدا در دهه ۱۹۵۰ ساخته شده بود، مقایسه کرد.

معماران و برنامه ریزان شهر که مسئولیت پروژه را به عهده داشتند ، بر این باور بودند که می توانند برزیل را به عنوان یک شهر عالی طراحی کنند.

برخلاف کار کردن با شهر های موجودی که که توسط زیرساخت های موجود، مختل می شوند ، آن ها یک لوح کاملا سفید و بدون باری که شهر های موجود مانند پاریس را مختل می کند، را دارند.

اگر به نقشه یک شهر مهم مانند پاریس نگاه شود ، کاملا زشت و ناهنجار به نظر می رسد.

 

نقشه پاریس

در نقشه ، برزیل به زیبایی و ظرافت به نظر می رسد. جاده های مستقیم و ساختمان های هندسی یا پارک هایی به همان اندازه هندسی ، در هم آمیخته اند.

نقشه برازیلیا

این همان نقطه اوجی است که اسکات آن را «نوگرایی بالا» می نامد ، تمایل برای ساخت یک شهر زیبا و دل انگیز از منظر یک برنامه ریز مرکزی.

با این حال ، برنامه منظم در برزیل در مقابل اصلیت بی نظم پاریس ، تجربه زندگی در برزیل را با احساس بی روح و تهی بودن همراه کرد. درحالیکه در پاریس پر جنب و جوش بودن و غنی بودن، احساس می شود.

از دیگاه یک برنامه ریز مرکزی ، پاریس با آپارتمان های بر روی فروشگاه ها و کارخانه ها ، آشفته است در حالیکه برزیل با مناطق مسکونی و تجاری جدا از هم ، منظم است.

 

با این حال ، کدام یک از این دو شهر را برای زندگی ترجیح می دهید ؟

محله مسکونی در پاریس (چپ) و برزیل (راست)

اسکات معتقد است که محبوبترین شهر ها ( نیویورک، پاریس ، توکیو، هنگ کنگ، سئوپائولو و لندن به طور نمونه ) تمایل دارند که از دیدگاه از بالا به پایین با نوگرایی بالا، زشت و ناهنجار به نظر برسد. با این که آن ها باید جزء بدترین ها باشند ، با این حال بیشتر محبوب هستند.

اگرچه برزیل بر روی نقشه زیبا و برازنده به نظر می رسد ، نتیجه ای که از حرف های یکی از ساکنان برداشت می شود این است که : « مرکز شهر به شدت احساس عاری از سکنه بودن را در میدان ها که تعداد کبوتر ها به مراتب بیشتر از مردم است ،  القا می کند. » از دیدگاه برنامه ریزان، این ویژگی باید بهتر باشد اما با این حال کمتر محبوب، و بدتر است.

همانند بهترین شبکه های رمزی ، بهترین شهر ها از نظر تمایل مردم برای زندگی، از دیدگاه پایین به بالا متقاعدکننده تر است تا از دیدگاه بالا به پایین. با وجود ظاهر ناخوشایندشان بر روی نقشه ، مردم در واقع می خواهند در آن جا زندگی کنند و بنابراین شهر ها به رشد و پیشرفت ادامه می دهند.

در مورد شهر ها ، برنامه ریزان مرکزی با نوگرایی بالا ، یک الگوی شکست مشترک را نشان دادند :

  • یک برنامه ریز خوش نیت ، به یک حقیقت پیچیده از بالا به پایین نگاه می کند.
  • آن ها چگونگی کارکرد آن را متوجه نمی شوند زیرا آن پیچیده و نامنظم است. و مانند نقشه پاریس، فهم آن با نگاه از بیرون دشوار است.
  • به جای تلاش برای فهمیدن اینکه چرا شهر آشفته به نظر می رسد، و فهم این که در حال خدمت اهداف عمیق تر است آن ها آن را به یک برنامه ریزی شهری « نامعقول » نسبت می دهند.
  • آن ها یک نقشه ایده آل شامل از این که یک شهر عالی باید در تئوری چگونه به نظر برسد ، ارائه می دهند.

آن ها از قدرت خود برای اعمال نقشه ی ایده آل در شهر واقعی استفاده می کنند. و آن به یک فاجعه تبدیل می شود.

برنامه ریزان قانون Gall را نادیده گرفتند :

« یک سیستم پیچیده که مشغول به کار است ، همواره متوجه است که از یک سیستم ساده که به خوبی کار می کرده ، تکامل یافته است. یک سیستم پیچیده که از ابتدا طراحی شده است ، هیچ وقت کار نخواهد کرد و نمی توان آن را به کار برد. شما باید بایک سیستم ساده و با کارایی شروع کنید. »

بیت کوین و پاریس هر دو از قانون Gall پیروی می کنند. آن ها از سیستم های ساده تکامل یافته اند. این سیستم ها در شکل پیچیده ای که اکنون دارند ، ممکن است هیچ معنایی ندهند. و مانند یک آشفتگی کامل از بالا به پایین به نظر برسند.

به همین ترتیب توضیح آنچه که درباره ی شهرهایی مانند پاریس، لندن یا هنگ کنگ ، بسیار متقاعد کننده است ، بسیار دشوار است . همچنین توضیح آنچه که در مورد بیت کوین متقاعد کننده است ،  به کسی که هرگز از آن استفاده نکرده است ، بسیار دشوار است. در هر دو مورد باید آن را از دیدگاه پایین به بالا برای درک آن ، تجربه کرد.

این ویژگی ها ، ویژگی های اساسی هر سیستم پیچیده طولانی مدت است ، می تواند یک شهر باشد ، یک شبکه رمزنگاری یا یک جنگل انبوه.

بیشتر پروژه های جدید رمزنگاری نیز ، به همین دلایلی که برزیل به کار برد ، شکست می خورند.

اگر شبکه های رمزنگاری مانند شهر ها باشند ، پس بسیاری از پروژه هایی که اکنون در حال راه اندازی هستند ، از همان دیدگاه بالا به پایین با مدرنیست بالا مانند برنامه ریزان مرکزی برزیل، رو به رو می شوند. و به همان اندازه از زندگی و جوامع تهی می شوند.

این پروژه ها فرض می کنند که : « بیت کوین در انجام X بسیار زشت و ناهنجار عمل می کنند ، بنابراین ما آن را برای این که زیبا و مناسب به نظر برسد ، تعمیر می کنیم. »

این استدلال ها شبیه همان استدلال هایی است که برنامه ریزان شهری ، بیان می کردند. « پاریس مانند یک آشفتگی در نقشه به نظر می رسد، برزیل طوری طراحی شده است که روی نقشه بسیار زیبا و مناسب به نظر برسد.»

این شبکه های رمزی یک الگوی شکست آشنا خواهند داشت :

  • یک برنامه ریز خوش نیت به حقیقت پیچیده نگاه می کند.
  • آن ها درک نمی کنند که کارکرد آن چگونه است، زیرا پیچیده و شلوغ است.
  • به جای تلاش برای فهمیدن این که چرا شهر آشفته به نظر می رسد و فهم این که در حال خدمتی عمیقتر است ، آن ها آن را به یک طراحی فعلی «نامعقول، زشت و ناهنجار» نسبت می دهند.
  • آن ها با یک طراحی پروتکل ایده آل می آیند که بر روی کاغذ معنی می دهد.
  • بعد از اینکه تبلیغات بازاریابی و همهمه ها از بین می رود ، کاربران پروتکل ها و جامعه ، دیگر مایل به زندگی در آن جا نیستند. و به آرامی مهاجرت می کنند.

بسیاری از این پروژه ها مقادیر زیادی پول را افزایش داده اند، زیرا مانند برزیل، آن ها به خوبی طراحی و بر روی کاغذ پیاده شده اند.

با این حال ، شبکه های رمزنگاری که در بلند مدت باقی خواهد ماند ، آن هایی هستند که به تدریج با درک عمیق از پروژه های قبل از خود ، تکامل می یابند. آن ها به سادگی شروع و در طی زمان تکامل می یابند. و جامعه خود را از توسعه دهندگان ، کاربران ، سرمایه گذاران و استخراج گران کامل می کنند.

یک شبکه رمز نگاری که از ابتدا پیچیده طراحی شده است ، هیچ گاه کار نمی کند و نمی توان آن را به کار آورد. بنابراین باید با یک شبکه رمزنگاری ساده که کار می کند، شروع کرد و از آن جا شروع به ساختن کرد.

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری