خانه / اخبار ایران / وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از بررسی آزمایشی ارز دیجیتال دولتی خبر داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از بررسی آزمایشی ارز دیجیتال دولتی خبر داد

گزارشات جدید حاکی از آن است که بانک مرکزی ایران درحال بررسی بر روی یک ارز دیجیتال است تا توسط دولت اداره شود. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران درروز چهارشنبه با انتشار خبری در شبکه توییتر از برگزاری جلسه‌ای با مدیران بانک مرکزی خبر داد. او مباحث مطرح شده دراین نشست را در مورد ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین شرح داد و افزود: دراین جلسه تصمیم بر این شد که اولین ارز دیجیتال در کشور با استفاده از توانایی‌های نخبگان کشور اجرایی شود. در روز سه شنبه دولت ونزوئلا اطلاعیه مهمی را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده است که ونزوئلا نیز مانند ایران درصدد دریافت مجوز برای راه اندازی ارز دیجیتال خود به نام Petro است. اگر این امر محقق  گردد، اجرای این پروژه ایرانی ادامه خواهد یافت. اگر پروژه آزمایش و بررسی بر روی ارز دیجیتال بیت کوین با همکاری بانک مرکزی ایران اجرایی شود؛ تلاش بعدی برای ساخت یک ارز‌دیجیتال ملی(زیرنظر دولت) بوسیله یک موسسه دولتی انجام می‌گیرد. تعدادی از بانک های مرکزی دیگر نیز مانند بانک مرکزی سنگاپور، چین، انگلیس و… مانند ایران حوزه ارزهای دیجیتال را مورد بررسی و آزمایش قرار داده اند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا ارزدیجیتال پیشنهاد شده زیر فشار قوانین و مقرراتی که به ظاهر درحال توسعه هستند، قرارمی گیرد؟

پاسخ ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی به این سوال این گونه بوده است: دولت از بیت کوین استقبال خواهد کرد، اما باید برای آن قوانینی وضع شود.

رسانه‌های منابع ایرانی به نقل از بانک مرکزی گزارش داده‌اند که این بانک بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال به رسمیت نمی‌شناسد. همچنین گزارشات این منابع حاکی از آن است که دولت هرگونه ادعایی را درمورد استفاده از بیت کوین بدون درنظر گرفتن قوانین آن رد نموده و هشدارهای قبلی خود را درخصوص خطرات ارزهای دیجیتال تکرار نموده است. بانک مرکزی اظهار داشت: نوسانات ارزهای دیجیتال در امتداد فعالیت‌های تجاری رقابت آمیز از طریق بازاریابی شبکه‌ای درحال افزایش است و کلاهبرداری هرمی این بازار را به یک بازار بسیار خطرناک و غیرقابل اعتماد تبدیل کرده است.

 

مترجم:سرکار خانم مختیا

حق ترجمه و نشر محفوظ است

استخراج ابری