خانه / آموزش / هارد فورک چیست؟

هارد فورک چیست؟

این مقاله به بررسی هاردفورک ها در دنیای ارزهای دیجیتال پرداخته و آنها را از دو جنبه ایجاد آشوب یا بی نظمی و تغییریا نواوری در دنیای ارزهای دیجیتال بررسی می کند. هارد فورک ها در دنیای ارزهای دیجیتال از دو دیدگاه متضاد برخوردارند. از یک سو، هاردفورک ها یک نیروی تقسیم کننده (انشعاب فورک) دارند که این می‌تواند بد باشد و سبب آشوب و بی نظمی شود و از سویی دیگر سبب تغییر و نوآوری در حوزه ارزهای دیجیتال می شوند. بنابراین درک ماهیت هارد فورک ها و تاثیر آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

هارد فورک چیست؟

بطور کلی، هاردفورک ها زمانی اتفاق می افتند که در کدهای پروتکل بلاک چین اصلی تغییر ایجاد شود. برای آشنایی بیشتر می‌توان گفت، بلاک چین هارد فورک یک فناوری اصلی از بیت کوین (اولین و بزرگترین ارز دیجیتال غیرمتمرکز) است. این بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده از سوابق است که بلاک ها را از داده ها می سازد. هر بلاکی مملو از هزاران تراکنش است؛ از فردی که با بیت کوین قهوه می خرد تا فردی که در dark web (شبکه مخفی خلاف کاران اینترنتی)پ ولشویی می‌کند. بلاک چین بطور پیوسته در حال رشد است و از یک زنجیره واحد از بلاک های تغییر ناپذیر، آشکار و با امنیت بالا تشکیل شده است. از آنجایی که قوانین و مشخصات بلاک چین ها از قبل در داخل نرم افزار آن بصورت رمزی درآمده، بنابراین افزایش تعداد آنها سبب تغییر درکدهای اصلی آن می شود. انشعاب هاردفورک دائمی است و سبب ایجاد یک زنجیره جدید شده که بوسیله ی افزایش کدهای جدید کنترل می شود.

 

انواع مختلف هاردفورک

سه نوع اصلی از هاردفورک ها عبارتند از:

۱-هاردفورک برنامه ریزی شده:

پروتکل هاردفورک برنامه ریزی شده از زمان موجودیت خود شروع به ارتقا می کند. این یک ارتقای مداوم است که از طریق گوشی های هوشمند یا کامپیوترها صورت می‌گیرد. این ارتقا سبب افزایش ویژگی ها و ظرفیت بلاک چین شده و تمامی انجمن بلاک چین توسط ارتقا دهندگان اصلی آن هدایت می شود. تغییر در زنجیره جدید در زمان ارتقای بلاک چین سبب تغییر در کدبیس اصلی می شود. در نتیجه زنجیره‌ی قدیمی پشتیبانی نمی شود.

به عنوان مثال، از این نمونه هاردفورک ها می توان به هاردفورک اتریوم متروپلیس (Metropolis)اشاره کرد که سه گام از شبکه اتریوم جلوتر و پیشرفته‌تر است. هدف اتریوم متروپلیس افزایش حریم خصوصی، امنیت و مقیاس پذیری شبکه است. چندین فورک برنامه ریزی شده از اتریوم وجود دارند که عبارتند از:اتریوم کلاسیک و Etherzero

هاردفورک متضاد(ناسازگار):

این هاردفورک به علت مخالفت‌های درون انجمن بوجود می آید و نتیجه آن ایجاد یک زنجیره جدید(زنجیره‌ای بهتر از زنجیره قدیمی) به وسیله معرفی تغییرات عمده درکد است. هاردفورک های ناسازگار معمولا موجب تغییراتی در قوانین اصلی کد بیس می شوند؛ درحالی که در قسمت های دیگر، تغییرات کم یا بدون تغییر است.

به عنوان مثال، نمونه ای از هاردفورک ناسازگار می‌توان به ساخت بیت کوین کش اشاره کرد. بیت کوین کش توسط گروهی درداخل انجمن بیت کوین که در پی یافتن راه حلی برای رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین بودند؛ ایجاد شد و درآن انداره بلاک بیت کوین از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش یافت. این تضاد سبب ایجاد جنگ داخلی درون انجمن بیت کوین شد که به علت اختلاف نظر‌ها در حل مسئله مقیاس پذیری بیت کوین بود. این موضوع تا حدودی باعث کاهش انشعابات بلاک چین بیت کوین در یک کوین جدید شد و بیت کوین کش ساخته شد.

کوین هایSpin-Off :

به علت ماهیت منبع باز بیت کوین، کدبیس آن عمومی است و همه افراد می توانند درآن تغییراتی دهند که سبب ایجاد یک کوین جدید با ساختاری جدید شود. این تغییرات معمولا بصورت ناسازگار نیستند، زیرا مرتبط با موضوعی در داخل انجمن نیستند. اما به جای آن یک مرکز برای ایجاد یک پروژه جدید با کارکردهای جدید دارند.

به عنوان مثال لایت کوین یک فورک از کد بیس بیت کوین اصلی است که بوسیله تغییر درکدبیس بیت کوین به وجود آمده است.

مشخصات لایت کوین ها عبارتند از: تایید تراکنش ها با سرعت بیشتر و عرضه کوین بیشتر.

 

اساس فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین بصورت غیرمتمرکز و آشکار است. این آشکار بودن به واسطه ماهیت منبع باز بیشتر ارزهای دیجیتال است که سبب می شود همه افراد توانایی آزمایش کدها را داشته و حتی با استفاده از کدبیس مراحل دیگری را بسازند. این شاید یک شمشیر دولبه باشد، زیرا رسیدن به یک توافق جمعی کامل برای یافتن راه حلی در حل مشکلات جاری شاید غیرممکن بنظر برسد. درمورد بیت کوین، ایجاد بیت کوین کش یک مثال از اختلاف نظر درحل مشکل مقیاس پذیری بوده است. در حقیقت همه افراد می‌توانند در هاردفورک یک نسخه بهتر از بلاک چین اصلی ایجاد کنند. ۲۷ فورک از بیت کوین وجود دارد که به ۲۷ نوع مختلف از بیت کوین با کوین های اصلی بیت کوین به نام بیت کوین کش، بیت کوین گلد، Segwit2x و بیت کوینABCتبدیل می شوند. این یک گواه برخلاقیت و نواوری انجمن بیت کوین است.

بی نظمی یا تغییر:

این موضوع به نوع هاردفورک‌های ذکرشده در بالا بستگی دارد. هارد فورک ها ممکن است سبب افزایش هر دو ویژگی (بی نظمی وتغییر) شوند. هاردفورک های ناسازگار ممکن است یک رویداد متضاد باشند؛ از این جهت که سبب انشعاب شبکه شده و همچنین سبب تغییر و نوآوری در دنیای ارزهای دیجیتال شوند. عرضه غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال سبب توانمندسازی کاربران درون انجمن ارزهای دیجیتال می شود و به آنها اجازه انتخاب کوین های ارزشمند را براساس تمایل شان می دهد. البته با اختلاف عقیده‌هایی که وجود دارد، گروه‌هایی تشکیل می شوند که سعی دراثبات برتری و نفوذ خود به گروه‌های دیگر را دارند که این سبب جنگ داخلی بیت کوین بین ماکسیمالیست های (حداکثرگراها) اصلی بیت کوین و طرفداران بیت کوین کش می‌شود. گرچه متاسفانه این تفاوت‌ها به عنوان یک نمود از نوآوری و تغییر، در دنیای ارزهای دیجیتال رایج شده است. کاربری که براحتی می‌تواند کوین دیگری از یک کدبیس مشابه با تنظیمات مشخص ایجاد کند؛ احتمالا می‌تواند نسخه‌های بیشتری از آن کوین بسازد. ماهیت منبع باز بلاک چین و ارزهای دیجیتال سبب ایجاد یک محیط مناسب برای این نوآوری می شود.

مترجم: سرکار خانم مختیا

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری