خانه / آموزش / عرضه اولیه سهام در مقابل عرضه اولیه ارز دیجیتال: تفاوت در چیست؟

عرضه اولیه سهام در مقابل عرضه اولیه ارز دیجیتال: تفاوت در چیست؟

ارز دیجیتالی ICO با سهام IPO فرق دارد : تفاوت آنها در چیست؟

تمایزی برای شفاف سازی درک شما از  ارز دیجیتالی

این مقاله تفاوت‎های کلیدی ارز دیجیتالی ICO با سهام IPO را مورد بررسی قرار می‎دهد. دانستن این تفاوت‎ها دانش شما را در مورد ارز دیجیتالی  روشن می‎کند.

تا جولای سال ۲۰۱۷ مقدار کلی دلار در عرضه اولیه کوین (ICO) تا ۱٫۲۵۲٫۶۷۶٫۳۵۲ دلار امریکا، افزایش یافت. یعنی بیش از یک بیلیون دلار ظرف مدت ۷ ماه. با سرمایه کلی بازار بیش از ۱۰۰ یلیون دلار  آمریکا، بازار ارز دیجیتالی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است از دلالانی که می‎خواهند سریهع به پول برسند تا کارشناسانی که نگران عدم شفافیت آن هستند. رشد انفجاری ICO ها صنعت را قطبی کرده است . و انتقاداتی در مورد این پدیده به عنوان  حبابی که منتظر ظهوز است وجود دارد  در حالیکه طرفداران آن استفاده از چنین ICO هایی را، ابداعی انقلابی می‎دانند که ساختار قدیمی اقتصاد را تغییر می‎دهد. (مطالعه بیشتر در: ۴ دلیل برای اینکه اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‎گذاری در ارز دیجیتالی نیست).

ICOچیست؟

شبیه سهام پنی است اما با قوانین کمتر

جف گارزیک

عرضه اولیه کوین (ICO)  وسیله‎ای برای سرمایه‎گذاری جمعی از طریق ایجاد و فروش کوین دیجیتالی یا توکن  برای توسعه پروژه است، قبل از اینکه به این مبحث پرداخته شود خوب است تفاوت بین کوین‎های ازر دیجیتالی و توکن‎ها روشن شود (مطالعه بیشتر در: کوین‎ها، توکن‎ها و آلتکوین: تفاوت در چیست؟)

برای فهم ویزگی‎های ICO بهتر است آن را با چیزی مشابه در بازار مالی به نام عرضه اولیه سهام (IPO)  مقایسه کنیم. IPO به فروش عمومی سهام یک شرکت برای اولین بار و با هدف کنترل هزینه‎های طرح توسعه تجاری برمی‎گردد. اجازه دهید نگاهی به تفاوت‎های بین ارز دیجیتالی ICO و سهام IPO   بیندازیم.

 

 

  1. نظارت مرتب

برای ثبت از طریق مقام مسئول، ایجاد یک سند به نام دفترجه دستورالعمل از طرف هر شرکتی که می‎خواهد IPO صادر کند، شرط لازم می‎باشد  دفترچه دستوالعمل شامل ابلاغیه قانونی برای صدور سهام به صورت عمومی است و باید استانداردهای شفاف خاصی را رعایت کند. این دفترچه باید شامل اطلاعات کلیدی در مورد شرکت و IPO آینده آن باشد تا به سرمایه‎گذاران امکان یک تصمیم‎گیری آگاهانه بدهد.

ICOها درگیر هیچ شرط قانونی برای صدور هر گونه سند قانونی نیستند. با این وجود سندی به شکل فرم گزارش توسط تیم توسعه دهنده تهیه می‎شود تا اطلاعات کلیدی در مورد پروژه مانند اهداف و مکانیزم‎ها را روشن کنند. باید یادآوری شود که این فرم گزارش ICO دارای هیچ استانداردی نیست همه پروزه ‎ها می‎توانند فرم گزارشی ارائه دهند و به دلخواه خود اطلاعاتی را اضافه یا حذف کنند. (اطلاعات بیشتر : راهنمای شناسایی کوین‎های تقلبی)

  1. دنبال کردن سوابق و اعتبار

یک سری شرایط وجود دارد که شرکت قبل از لیست کردن سهامش از طریق IPO  باید آنها را اجرا کند که آنها عبارتند از: داشتن حداقل سرحد درآمد و دنبال کردن دقیق سوابق. این فرایند نیازمند شرکت‎های حسابداری حرفه‎ای است که بتواند حساب‎ها را مشخص کند و نیازمند بانک‎های سرمایه تا به عنوان ضامن برای معاملات و همچنین نماینده مبادلات و اجرای شرایط خاص عمل کنند. این فرایندها به عنوان فیلترهای طبیعی برای شرکت‎های اعتباری عمل می‎کنند تا بتوانند سهام خود را به صورت عمومی صادر کنند.

بعلاوه  بیشتر شرکت‎ها که در فکر عمومی شدن بوده‎اند توسط مؤسسات سرمایه‎گذاری (مانند  سرمایه‎گذاران فرشته خو، شرکت‎های سهام خصوصی، سرمایه‎گذار مخاطره پذیر و غیره ) که ریز کاوی دقیقی در مورد اعتبار کار انجام داده‎اند، تامین هزینه شده‎اند

از آنجایی که ICO نیاز به هیچ چهارچوب مقرراتی یا پروتکلی  ندارد بیشتر آنها سابقه‏ای از خود ندارند و فقط یک فرم گزارش دارند تا پروژه را پشتیبانی کند. درحالیکه بعضی از آنها دارای  نمونه اولیه کاری (به شکل آلفا و بتا) هستند، بیشتر پروژه‎ها فقط دارای چهارچوب کاری مفهومی هستند که در فرم گزارش مشخص شده است. این امر ارزیابی اصول آنها را تقریبا غیر ممکن کرده است. بنابراین ریز کاوی شما بر روی انتظارات آینده پروژه کمتمرکز است تا روی تاریچه گذشته آن چون سوابقی برای آن وجود ندارد. این دلیل اصل ریسک‎پذیر بودن سرمایه‎گذاری در ICO است. درست است که می‎توانید با مشاهده تجارب توسعه دهندگان یا افرادی که از پروژه حمایت می‎کنند مقداری اعتبار استخراج کنید اما هرگز نمی‎دانید که این پروزه کار خواهد کرد یا نه.(اطلاعات بیشتر: خطرات سرمایه‎گذاری درارز دیجیتالی)

  1. کاربرد / منفعت

سهام بدست آمده از طریق IPO نشان دهنده این است که مالک در درآمد آینده شرکت سهیم است. سهام را می‎توان به دو طبقه مختلف تقسیم کرد، سهام معمولی و  سهام ترجیحی یا هیبردی. کاربرد داشتن سهام برای سهامدارن، حق دریافت تقسیمات و حق رای در جلسات، را محفوظ می‎کند .

برعکس IPO ، اکتساب کوین ICO مالکیت پروژه را نمی‎پذیرد. راه‎های زیادی وجود دارد که سرمایه‎گذاران کوین‎ها به سودهایی در آینده برسند و این امر بستگی به چگونگی ساختار کوین دارد. به طور کلی ارزش ارز دیجیتالی مستقیما با کاربرد مفهومی آن در ارتباط است. بعضی از کوین‎ها با مراجعه به سهم در، درآمد آینده پروژه کسب اعتبار می‎کنند.درحالیکه بعضی از کوین‎ها اعتبارشان را معادل استفاده‌شان در اکو سیستم می‎دانند؛ هرچه کوین تطبیقبیشتری داشته باشد ارزش آن هم بالاتر خواهد رفت. (اطلاعات بیشتر: کوین‎ها، توکن‎هاو التکوین: تفاوت در چیست؟)

  1. دوره عرضه

صدور سنتی IPO فرایند طولانی دارد  به خاطر شرایط قانونی و مراحل پذیرش. از تصویب مقامات قانونی گرفته تا خود IPO که ۴ تا ۶ ماه به طول می‎انجامد.

کل فرایند ICO دوره کوتاه‎تری دارد. این دوره بستگی دارد به ماهیت و جدول زمانی خود پروژه. وقتی که فرم گزارش تهیه شد و قرارداد هوشمند برای فروش جمعی به اتمام برسد فروش جمعی آغاز می‎شود. طول مدت فروش جمعی می‎تواند مطابق حداکثر هارد کپ یا  دوره ثابت  فروش باشد که معمولا یک ماه طول می‎کشد.  با این وجود هایپد ICO خیلی زودتر به پایان می‎رسد.

(مورد مطالعه:  ICO  برای بیسیک اتنشن توکن (BAT) در ۳۰ ثانیه ۳۶دلار افزایش داشت) عجله کنید.

  1. دسترسی به عرضه

IPOها اغلب فقط برای مؤسسات سرمایه‎گذاری تخصیص داده می‎شوند مانند بانک‎های سرمایه، صندوق سرمایه‎گذاری مشترک، ودیعه سپاری. گاهی قسمت کوچکی به سرمایه‎گذاران معمولی و خرده پا تخصیص داده می‎شود. به این معنی که حتی اگر شما دارای نفوذ زیادی باشید  اکتساب سهم در ‏IPO یا غیر ممکن  و یا خیلی سخت است. سهام را فقط زمانی می‎توان خریدکه در تبادلات معامله می‎شوند .

همه می‎توانند در یک ICO شرکت کنند تنها چیزی که نیاز دارید ارز بیت کوین یا اتریوم است و می‎توانید آنها را به صورت توکن ICO تبدیل کنید. ایم امتیاز باعث از بین رفتن ماهیت جرگه سالار سنتی می‎شود و به مردم این قدرت را می‎دهد که در سرمایه‎گذاری شرکت کنند و سود بدست بیاورند. این دمکراتیزه کردن برای افراد زیادی امتیاز بزرگی است، چون قدرت به مردم باز می‎گردد و از دست یک عده خاص خارج می‎شود. (اطلاعات بیشتر: وقتی اعتماد دیگر مسئله‎ای خاص نیست)

آینده چه چیزی در بر دارد

اگرچه ICO در حال حاضر قانونمند نیست، بعضی دولت‎ها به آن نظارت دارند. فقط مدت زمانی طول می‎کشد تا محدودیت‎های قانونی برای تداوم صنعت تنظیم شوند. تنها مشکلی که پیش می‎آید ورود یک ICO جعلی در فرایند قانونگذاری است. اکنون بهترین راه برای سرمایه‎گذاران برای حفاظت از خودشان، انجام دادن ریزکاوی دقیق قبل از سرمایه‎گذاری در هر ICO است. چک لیست‏های تحلیلی مهم مخصوصا برای ارز دیجیتالی تهیه شده ‎اند. امید می‎رود خودتان را با دانش درست مجهز کنید. در صورت هر گونه سوال جدید، خوشحال می‎شویم اطلاعات درست را در خدمت شما قرار دهیم.

 

مترجم: سرکار خانم عباسپور

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ecoin724, خرید و فروش ارزهای دیجیتال, بیت کوین, اتریوم

گس اتریوم چیست؟

این مقاله، مفهوم گس را طبقه بندی می کند، حدود گس و قیمت گس از …

استخراج ابری