خانه / آموزش / راهنما در زمینه حریم خصوصی کوین ها و مقایسه آنها

راهنما در زمینه حریم خصوصی کوین ها و مقایسه آنها

این مقاله، جنبه های مختلف مبانی حریم خصوصی و ارزهای دیجیتالی که هنوز برای مردم شتاخته شده نیستند را مقایسه می کند از جمله: مونرو (Monero) بیت کوین (Bitcoin) زی کش (Zcash)،دش (Dash) و ورج (Verge) که اولین بار در کانال مونرو ردیت( Monero’s Reddit )منتشر شد.

ریشه های ایدئولوژیک بیت کوین و ارزهای دیجیتالی، ناشی از نیازی است که در جهت نامتمرکز بودن سیستم پولی، انتقال قدرت و کنترلی که از طرف دولت و بانک های بزرگ بر این سیستم است، احساس می شود. این طرز تفکر جدید ناشی از اهدافی است که با توانمندی قصد دارد سیستم مالی رایگان و شفافی را ایجاد کند که از طریق تکنولوژی پیچیده و نهفته امکان پذیر است. این تکنولوژی بلاک چین نامیده می شود و ویژگی رمزدار شدنش سطح بالایی از امنیت و حریم خصوصی را بوجود می آورد.

کمک به حریم خصوصی و ناشناس بودن، متاسفانه مورد توجه جنایتکاران قرار گرفته و نیز کسانی که درگیر فعالیتهای غیرقانونی هستند و باعث شده طرز تفکراتی بر علیه بیت کوین و به طور کلی، ارزهای دیجیتالی بوجود آید. اما پذیرش حریم خصوصی و ناشناس بودن به این معنی نیست که شما یک جنایتکار هستید؛ فقط به این معنی است که این حق شماست که کنترل کامل بر حریم خصوصی خود داشته باشید. ارزهای دیجیتالی شما را به این حریم خصوصی هدایت می کنند.

هزاران کوین  ارزشمند در این بازار آزاد، که قهرمانح فظ حریم خصوصی و محرمانگی هستند و توجه خیلی ها را به خود جلب کرده اند. این کوین ها را براساس ۳ معیار ارزیابی می شوند:

۱- حریم خصوصی: تعداد کوینی که در اختیار دارید، از طریق پیشینه تراکنش هایی که در بلاک چین وجود دارد هنگام ارسال و دریافت قابل مشاهده ، قابل ردیابی و قابل پیگیری نیستند.

۲-قابلیت جابجایی: هر کوین ارزش مختص به خود را در مبادله دارد. هیچ کوینی در معرض خطر لیست سیاه نیست یا رد نمی شود چون تاریخچه تراکنش ها  ثبت نمی شوند.

۳- عدم متمرکز: تمام نودها دارای قدرت برابر هستند و به طور یکسان کنترل می شوند. هیچ نودی وجود ندارد که نفوذ بیشتری نسبت به دیگر نودها داشته باشد، به عنوان مثال، نود اصلی(masternode) قدرتی برابر با دیگر نودها دارد . این ارز توسط هیچ شخص یا شرکتی به طور مثال دولت مرکزی تولید، حفظ یا ارائه نمی شود.

 

  مقایسه ارزهای رمزگذاری شده گمنام                   

حریم خصوصی Monero

 ویژگی هایی که حریم خصوصی مونرو دارد ، باعث تمایز آن نسبت به دیگر ارزها شده است، از جمله، آدرس های محرمانه و رینگ محرمانه (RingCT) و تراکنش هایی که دارد.

 

آدرس های محرمانه

گیرنده قادر است از طریق یک آدرس واحد چندین پرداخت هم زمان را دریافت کند در عین حال اطمینان داشته باشد که هیچ ارتباطی در بلاک چین بین آدرس آنها و آدرس شخص دیگر وجود ندارد و این عمل با آدرس های محرمانه امکان پذیر است.   آدرس به طور تصادفی و به طور اتومات برای هر تراکنشی توسط فرستنده ایجاد می شود، به عبارتی تمام پرداخت هایی که به گیرنده ارسال می شود به یک آدرس خاص در بلاک چین فرستاده شود و آن نیز به نوبه خود از هر گونه ارتباط جلوگیری می کند. کسی که این کوین ها را فرستاده برای گیرنده ناشناس باقی می ماند .

در حالی که زمان و مکانی که کوین ها از جایی به جای دیگر منتقل می شوند ثبت شده و می توان آنها را بوسیله فرستنده اصلی کوین ها، توسط شناسایی خروجی هایی که بر روی بلاک چین ثبت شده ردیابی کرد، آدرس های محرمانه از قابلیت اتصال بلاک چین، جلوگیری می کنند. در این مورد، با استفاده از امضاهای دیجیتالی در رینگ (ring signatures)، عملا رد یابی نمی توان کرد. با امضاهای رینگ  خروجی ها مخفی می می ماند، بنابراین فرستنده نمی تواند بگوید که آیا کوین ها توسط گیرنده جا به جا شده است؟ با دسته بندی تراکنشها و دیگر تراکنش هایی که از بلاک چین ارسال شده ، آن خروجی ها مخفی می ماند.

 

رینگ  تراکنش های محرمانه  (RingCT)

در ژانویه ۲۰۱۷، Monero رینگ تراکنش های محرمانه (RingCT)، را اجرا کرد و یک ورژن اصلاح شده از امضای دیجیتالی را ارائه داد که ترکیبی از  اصلاحات و تراکنش های محرمانه است. -یک ابزار کد گذاری شده که مبلغ تراکنش شده را پنهان می کند، در حالی که هنوز از این شبکه در خواست می شود  صحت مبلغ را  تائید کند بدون اینکه جزئیات واقعی آن را فاش کند .تراکنش  های محرمانه شامل یک مدرک رمزگذاری شده که مجموع مقادیر ورودی است، بدون نشان دادن اعداد واقعی که به همان میزان خروجی دارد.

 

تصمیم بعدی چیست؟

در حال حاضر پروژه Monero در حال توسعه Kovri، اجرای C ++ روی شبکه I2P است. Kovri درخواست یک لایه اضافی از امنیت و حریم خصوصی را دارد، بیشترین اهمیتی که دارد اینست که آدرس ها ی IP و خیلی چیزهای دیگر، از تراکنش ها جدا می شوند. در حال حاضر Kovri در حال توسعه است و به زودی وارد بازار می شود.

قابلیت جابجایی

به دلیل حریم خصوصی رمز گذاری شده Monero و ویژگی هایش، از جمله ردیابی نشدن و مرتبط نکردن کوین ها از طریق پیشینه تراکنش ،که باعث می شود حریم خصوصی را مختل کند. هیچ ریسکی از جانب بلاک چین و عیبی از طرف  Monero وجود ندارد بنابراین همه کوین ها با ارزشمند و ارزش یکسانی دارند و قابل معاوضه با یکدیگر هستند.

نا متمرکز

مونرو حقیقتا نامتمرکز است و انجام تراکنش ها داوطلبانه است. توسعه دهندگان توسط مشارکت کاربر  از طریق سیستم تامین مالی شبکه، تامین می شوند. تصمیماتی که مربوط به توسعه شبکه است، به اطلاع عموم می رسد، و گزارشهای نشست هایی که دارند جهت اطلاع برای همه منتشر شده است. کد منبع پروژه Monero  و تمام تغییرات ارزشمند در این مجله رسمی به نام Monero GitHub منتشر میشود.

 

حریم خصوصی بیت کوین

بیت کوین حریم خصوصی را پیشنهاد نمی دهد و هرگز مدعی نیست که این کار را انجام می دهد. بلاک چین بیت کوین کاملا مشهود و واضح است، و تاریخ هر تراکنش و مقدار ارسال یا دریافت، قابل دسترسی است و به راحتی توسط ناظر قابل مشاهده است. بنابراین، تراکنش های بیت کوین به راحتی ردیابی و ارتباط داده می شوند. گرچه، آدرس بیت کوین شما مخفی می ماند. اطلاعات شناسایی (مانند نام، آدرس، و غیره) متصل به تراکنش نیست، اما در بعضی موارد، هویت و آدرس مشخص می شود، برفرض مثال زمانی که بیت کوین را غیرنقدی خریداری می کنید (از طریق مبادله با ارز) خرید یک ارز دیگر با بیت کوین های خودتان (به عنوان مثال از یک تاجر)، و شما در آن زمان با هویت یا آدرس بیت کوین و تمام تاریخچه تراکنش های خودتان روبرو می شوید.

قابلیت جابجایی

همه بیت کوین ها ارزش یکسانی ندارند. چون بستگی به شفافیت بلاک چین بیت کوین دارد.  در صورتی که بیت کوین پیشینه تراکنش را نشان دهد، ارزش بیت کوین شما کاهش می یابد. گرچه قدرت زیادی  نیاز است تا بیت کوین شما را رد کنند یا تمامی آدرس های مرتبط با آن را  حتی اگر شما بیگناه باشید جزء لیست سیاه بگذارند، مواردی وجود دارد که در آنجا مبادلات بیت کوین و آدرس های مرتبط با آنها ،جز لیست سیاه قرار می گیرند.

نامتمرکز

بیت کوین نامتمرکز است. نکته قابل توجه اینست که این اولین شبکه پرداخت همتا به همتای نامتمرکز است.

 

حریم خصوصی زی کش

Zcash از روش جدید در جهت حریم خصوصی رمزگذاری شده به نام zk-SNARKs  استفاده می کند (سطح آگاهی صفر یا مختصر، بحث غیر تعاملی دانش) در ابتدا بدون هیچ دانشی با روشی، مدارکی می خواهد تا ثابت کنید  اطلاعاتی را که برای طرف مقابل می فرستید، صحیح است (مثلا مبلغ سرمابه) بدون نشر، اطلاعات گفته شده درست است.  به عبارتی شما می توانید صحت محاسبات  را تائید کنید بدون اینکه آن را انجام دهید یا حتی لازم باشد بدانید که چگونه اجرا می شود، فقط کافیست بدانید این عمل به درستی اجرا می شود.

رمزگذاری که zk-SNARKs را حمایت می کند، اجازه می دهد تا تمام اطلاعات تراکنش، محرمانه و کدگذاری شود. گرچه اطلاعات محرمانه Zcash که رمزگذاری شده، بدون شک از صحت بالایی برخوردار است (با اینکه ZK-SNARKs اخیرا توسعه یافته وبررسی دقیقی در مورد این ارز نشده) گرچه نگرانی های دیگر مربوط به Zcash وجود دارد که ارزش بررسی  دارند.

Zcash انتخاب حریم خصوصی را اختیاری می داند. به عبارت دیگر، برطبق بلاک چین Zcash حفظ حریم خصوصی پیش فرض Zcash نیست. به طور تقریبی تنها ۵٫۰۵ % از سرمایه ها در z-addresses نگهداری می شوند و به دلیل اطمینان از حفظ حریم خصوصی، آدرس های محرمانه حاوی هیچ اطلاعاتی نیستند. برعکس حریم خصوصی، اکثرتراکنش های Zcash محرمانه نیستند و به راحتی ناظر می تواند آنها را ببیند.

به طور پیش فرض Zcash محرمانه نیست. به ابن دلیل  که zk-SNARKs ناکارآمد است. روندی که تراکنش به طور محرمانه  انجام می شوند (بدون اینکه اطلاعات شخص ذکر شود) آرام و گران است-احتیاج دارد که شما یک نودکامل را انجام دهید، در حالی که تقاضا برای ارسال این تراکنش – ۴ گیگابایت از RAM برای یک یا دو دقیقه است. به همین دلیل اکثر بلاک چین مشهود است. کسانی که از ویژگی های محرمانه این ارز  استفاده می کنند و تراکنش هایی را که انجام می هند مشخص و برجسته است  و ممکن است د رمعرض خطر هکرها قرار بگیرند، چون تعداد این کاربران کم است.

قابلیت جابجایی

از آنجایی که بلاک چین  و تراکنش های این ارز به طور پیش فرض محرمانه نیستند ، پتانسیلی شبیه به بیت کوین دارد ( از لحاظ موجودیت یا رد کردن  یا لیست سیاه Zcash) این بدان معنی است که Zcash قابلیت جابجایی ندارد ، حتی اگر کوین ها را از یک مسیر ترکیبی ارسال کنید که در ابتدا به آدرسی که  مشخص نباشد بفرستید و سپس به  آدرسی ارسال کنیدکه  مشخص است . همانطور که در بالا ذکر شد، امکان دارد زمانی که به  آدرس معلومی فرستاده می شود  تراکنش ها   با یکدیگر مرتبط شوند و مقدار را به آدرسی که نامشخص است داده و بعد آن مقدار به آدرس مشخص  منتقل شود. به طور غیر مستقیم از ورودی ها وخروجی ها مطلع می شویم،در حال حاضر، از حریم خصوصی چه چیزی می توان نتیجه گرفت.  

نامتمرکز بودن

Zcash براساس قوانین آمریکا اجرا می شود و درجهت سودآوری شرکتی به نام کمپانی کوین الکتریک زیرو کوین  Zerocoin Electric Coin Companyاست. این شرکت توسط یک مدیر عامل و سرمایه گذاران زیادی اداره می شود. این شرکت ۲۰ درصد از تمام کوین های استخراج شده چهار سال اول را به عنوان پاداش بنیانگذاران برمی دارد و به شرکت Zcash اختصاص داده است – و بین بنیانگذاران، سرمایه گذاران، کارکنان و مشاوران تقسیم کرده .  در چهار سال اول که۵۰ کوین درهر ۱۰ دقیقه تولبد شده، حدود ۱۰،۵۱۲،۰۰۰ کوین تولید خواهد شد، بنیانگذاران مالک۲،۱۰۴،۴۰۰ (۲۰٪) هستند، از آنچه  که در گردش است. پس از آن چهار سال اول، تولید کوین ها هر ۱۰ دقیقه به ۲۵ کوین کاهش خواهد یافت وپس از آن جهار سال ماینرها می توانند ۱۰۰٪ از کوینهایی را که استخراج می شود از آن خود کنند. در آن موقع به سقف ۲۱،۰۰۰،۰۰۰ کوین نزدیک شده، بنیانگذاران، سرمایه گذاران، کارکنان و مشاوران به طور بالقوه می توانند مالک تقریبا ۱۰ درصد از تمام کوین هایی شوند که در این چرخه قرار دارد.

شرکت Zcash توسط تعدادی از نهادهای حقوقی و بخش های دولتی حمایت شد، بویژه آژانس پیشرفته تحقیقات دفاع ایالات متحده (DARPA)، آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی (AFRL)، برنامه I-CORE مراکز تحقیقاتی برنامه شگرف اسرائیل و وزارت علوم و فناوری اسرائیل.

 

حریم خصوصی دش

Dash حریم خصوصی را کد گذاری نکرده است. Dash متعهد است که حریم خصوصی را از طریق ترکیب کردن آدرسها، با استفاده از یک نسخه اصلاح شده CoinJoin برای سرمایه گذاران مهیا می کند، – روشی که در ابتدا برای بیت کوینهای ناشناس ایجاد شد.- عملکردهای Dash مشابه  بیت کوین است پیش فرض بلاک چین مشهود است و در صورتی که تقاضای  حریم خصوصی شود آدرسهای تراکنش ها ترکیبی می شوند.

یک سرور به نام  مستر نود (masternode) مورد نیاز است تا روند ترکیب آدرسها را تسریع کند. کاربران نیز به نوبه خود باید اعتماد کنند که سرور جزئیات خروجی هر کاربری را تا اتمام تراکنش ثبت نمی کند. مستر نود (masternode) 1،۰۰۰ کوین Dash را به عنوان کارمزد برای چنین درخواستی تقاضا می کند. تا کسی نتواند با شماره های دلخواه از نودها جزئیات CoinJoin را ثبت کند.

خطرات

احتمال زیادی دارد که توسط اشخاصی، برای اهداف نابکارانه، هک شوند  (مثلا یک دولت یا گروهی از هکرها) واقدام به تثبیت مستر نودها می کنند. همچنین، هیچ چیزی نمی تواند مانع از ورود مستر نودها به مقصد خروجی کاربر شود و هیچ راهی وجود ندارد که آیا مستر نودها وارد مقصد خروجی کاربر شده اند یا نه. پیامد این تهدید زیاد بوده، واقعیت این است که اکثر مستر نودها در یک حوزه  محدودشده از سرورهای محرمانه بصری(VPS)  نگهداری شده، در صورتی این احتمال را نشان می دهد که آسیب پذیری ناشناخته ،از حهت سرورهای محرمانه بصری باشد، در این صورت، می تواند به اطلاعات نفوذ کند بدون اینکه صاحب مستر نود از آن آگاه یا راضی به این کار باشد.. علاوه بر این، از لحاظ عملی، چند ساعت یا چند روز طول می کشد، تا فرآیند ترکیب آدرسها تکمیل شود و این بستگی به مقدار کوین هایی دارد که انتخاب شده اند تا ترکیب شوند.

قابلیت جابجایی

به دلیل اینکه، پیش فرض بلاک چین Dash   مشهود است و تنها با انتخاب شخص، از روش ترکیبی آدرس، برای محرمانه کردن تراکنش استفاده می شود. با این انتخاب احتمال این است که یک نهاد بتواند این تراکنش را رد یا جز لیست سیاه بگذارد.

نا متمرکز بودن

مستر نودهایDash 1،۰۰۰ کوین Dash را به منظور اجرای تراکنش های محرمانه دریافت می کنند. در این مورد مستر نودها قدرت بیشتر ی برای کنترل و نفوذ بر نودهای منظم دارند، بنابراین Dash تا حدی متمرکز است.

ماینرها و مسترنودها  برای تقسیم بلاک، پاداش نیاز دارند. از۴۵٪ از کوین های تولید شده هر بلاک را پاداش می گیرند.(گنجینه Dash) 10% باقیمانده  از کوین هایی که در هر بلاک تولید شده ماهانه به هر پیمانکار مستقل یا ارائه دهنده خدمات اختصاص یافته ، خدمات شبکه ، ،از قبیل برنامه ریزی، بازاریابی، طراحی گرافیک یا سایر خدمات که به بهبود و ترویج ارز Dash کمک می کند.

 

حریم خصوصی Verge

 Verge حریم خصوصی را تنها از روش Tor و مسیریابی I2P پیشنهاد می کند تا ترافیک تراکنش را از بین ببرد و آدرس IP کاربر را در هنگام تراکنش پنهان کند. هیچ ویژگی محرمانه ای برای بلاک چین ، مرتبط شدن و ردیابی تراکنش ها و آدرس ها و همچنین پنهان کردن مقادیر تراکنش شده درنظر گرفته نشده است ،. تمام اطلاعات، از جمله مقصد و مقادیر تراکنش شده، در بلاک چین مشهود است و به راحتی برای ناظر قابل مشاهده است. علاوه بر این، حریم خصوصی، ردیابی و قابلیت اتصال تراکنش ها و آدرس ها در بلاک چین Verge خیلی  بدتر از بیت کوین است، زیرا به طور کلی بلاک چین Verge تراکنش های کمتری نسبت به بیت کوین دارد. علاوه بر این، Verge لیست غنی را ارائه می دهد، که تمام آنها محرمانه نیستند.

 

مترجم: سرکار خانم فروردین

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری