خانه / آموزش / راهنمای قیمت گذاری ارزهای دیجیتال

راهنمای قیمت گذاری ارزهای دیجیتال

قیمت

نگاهی به اطلاعات ذخیره شده بر روی بلاک چین

این مقاله نگاهی هیجان انگیز به این دنیای زنجیره اطلاعاتی می اندازد و نحوه استفاده آن را به عنوان راهنما برای ارزش گذاری ارز دیجیتال نشان می دهد.

این چارت قیمت های موجود و نوسانات آن را در طی سالهای گذشته نشان می دهد و نقطه اتکا یی برای میلیونها نفر سرمایه گذار ارز دیجیتال شده است. قیمت ها چراغ راهنما یی هستند که تا به امروز سرمایه گذارهای بزرگ ،با این ارز رمز گذاری شده شکست ها وموفقیت هاراتجربه کرده اند. هنر استفاده از پیشینه قیمت ها، برای پیش بینی نوسانات قیمت ها در آینده، را تجزیه وتحلیل تکنیکی می گویند و به طور وسیعی در دنیای ارز رمز گذاری شده استفاده می شود.

اغلب، افت وخیزهای قیمت به آرامی اتفاق می افتد و به طور متناوب  تقاضا دچار نوسان  می شود.

این شاخص باعث می شود زمینه بررسی را برای کسی بوجود آورد که دراین زنجیره معاملات است و در حکم کلیدی است درجهت درک و ارزش گذاری ارز دیجیتال .

تمرکز ما بروی بلاک چین اتریم است و بعضی از تفاوتها یی که در تفسیر این زنجیره اطلاعاتی است را بررسی می کنیم.

زنجیره اطلاعاتی چیست؟

در ابتدا ، زنجیره اطلاعاتی چیست؟ به طور اجمال، تمام اطلاعاتی که در بلاک چین ذخیره می شود.

این داده ها شامل (اما نامحدود):

*جزئیات هر بلاک (زمان کد گذاری را نشان می دهد، قیمت گس ،ماینر، اندازه بلاک و غیره)

* جزئیات هر تراکنش (آدرس های “از” و “به”، مقدار انتقال در تراکنش و غیره)

* به کار گرفتن قرارداد هوشمند

چرا این اطلاعات جالب است؟

در اواخراین سالها،  بسیاری از متفکران چارچوبهای نظری در زمینه رشد اقتصاد رمز گذاری شده  را پیشنهاد کرده اند ، تا به طور اساسی ، دارایی های رمز گذاری شده ارزشگذاری شوند ، این برنامه کاربردی در جهت مبادلات همتا به کار می رود (MV = PQ) دارایی های رمز گذاری شده را کریس بورنیس، پیشنهاد کرد و تفسیر جایگزین سرعت اولیه توکن را آلکس ایوانسو و کسانی مانند جیمز کیلور ، که متاثر از این پیشنهاد شدند مطرح کردند و ارزشگذاری این شبکه عمومی  برای  تراکنش ها(NVT) را تیم عالی کوین متریکس و وبول حمایت کردند.

بسیاری از روشهای مختلف  ارزیابی در این زنجیره  استفاده می شود و حجم تراکنش به عنوان  معیاری  برای این شبکه است که برگرفته از دارایی های رمز گذاری شده است.

به عبارت دیگر، استفاده از حجم تراکنش این زنجیره  به این دلیل است که بسسنجیم آیا حجم تراکنش این زنجیره که برگرفته ازدارایی های رمزگذاری شده است واقعا استفاده می شود.

ما معتقدیم که می توانیم به یک سطح عمیق تر برویم.

به جای اینکه با بی تجربگی نحوه استفاده از شبکه دارایی های رمزگذاری شده را مورد سنجش قرار دهیم می توانیم داده های تراکنش این زنجیره را در اختیار  افرادی  قرار دهیم که واقعا از دارایی های رمزگذاری شده استفاده می کنند.

این به ما اجازه می دهد تا الگوهای تراکنش این زنجیره را  یاد بگیریم و تجربه کنیم و متوجه نکات بیشتری شویم تا دارایی های رمزگذاری شده را بطور اساسی ارزیابی کنیم.

طبقه بندی آدرس ها

آیا اطلاعات  کسی که تراکنش ها راانجام  می دهد در بلاک چین پنهان می ماند؟ آیا تمام نکات کلید عمومی-کلید عمومی -رای رمزگذاری متن اصلی و راست‌آزمایی امضای دیجیتال- ازدارایی های رمزگذاری شده در بلاک چین پنهان می ماند؟

بله و بله

هنگامی که شخص یک گام به عقب بر می دارد تا هرنشانی از اتیریم (حساب  شخصی کاربر) وتراکنش های  مربوط به آن در مجموعه ارقام بررسی کند، و دسته های مجزا از آدرس را ببیند ، دسته هایی که شبیه به الگوهای تراکنش و رفتار زنجیره ای هستند.

به طور کلی  این دسته بندی آدرس ها متعلق به اشخاصی است که این تراکنش ها را انجام دادند

طبقه بندی آدرس ها (آیکن های ساخته شده توسط www.flaticon.com Eucalyp)

بر اساس این الگوهایی که مشاهده کردیم، و نتیجه گیری کردیم این دسته بندی به شرح ذیل است:

۱- آدرس های مربوط به مبادله: به طور کلی ،مبادلات ارز رمزگذاری شده متمرکز، هزاران کیف پول گرم دارد که قابل معاوضه است تا بتواند مراحل  معاوضه ارز  و تراکنش های مشتری  را مدیریت کند.

۲- آدرس های بوت (Bot) و برنر (Burner): آدرس هایی که به طور اتوماتیک الگوهای تراکنش را نشان می دهند، مانند تراکنش تکراری، مشابه با و تراکنش از همان گیرنده، و یا تراکنشی که به وضوح یک بار از آدرس ها استفاده کرده.

۳- آدرس هایی که مربوط به شخص است یا آدرسهای دیگر: مقدار زیادی از آدرس ها است که به طورمعمول بیشتر الگوهای تراکنش  نامنظم و بیشتر اختلاف  تراکنشی در زنجیره که با هم  مرتبط هستند را نشان می دهد اشاره به یک فرد واقعی  می کند که در پشت آدرس مورد نظر است.

چگونه این توانایی را دارد؟

به طور معمول، عملکرد شرکت های اینترنتی سنتی با تجزیه و تحلیل وب و کاربران حسابدار  اندازگیری شده و عملکرد این وب سایت به عنوان معیار در مقایسه با شرکنهای رقیب مقایسه و سنجیده می شود.

از زمانی که ارز زمزگذاری شده وارد بازار جهانی شد، آدرس ها جمع آوری و انواع آنها به طور مجزا طبقه بندی می شوند وقادر است اختلافات جزیی آن را با همان ترکیب اکوسیستم دارایی رمز گذاری شده آنالیز کند.

برای مثال، ما می توانیم تصویری بهتر از قدرت شبکه را ارائه بدهیم ،تجزیه و تحلیل توکن ها و موارد مصرف آنها به منظور استفاده شخص یا بات نت ها ی* بزرگ است.

_________________________________________________________

*بات‌نت‌ها شبکه‌هایی هستند که با در اختیار گرفتن مجموعه‌ای از کامپیوترها که بات (bot) نامیده می‌شوند، تشکیل می‌شوند. این شبکه‌ها توسط یک یا چند مهاجم که botmasters نامیده می‌شوند، با هدف انجام فعالیت‌های مخرب کنترل می‌گردند. به عبارت بهتر ربات‌ها کدهای مخربی هستند که بر روی کامپیوترهای میزبان اجرا می‌شوند تا امکان کنترل نمودن آن‌ها از راه دور را برای botmasterها فراهم نمایند و آن‌ها بتوانند این مجموعه را وادار به انجام فعالیت‌های مختلف نمایند.

________________________________________________________

مقایسه  سیب ها با سیب ها، مقایسه بین برنامه های غیر متمرکز (dApps) با همان طبقه بندی مشابه، می تواند مقایسه خوبی باشد. به عنوان مثال، شخص می تواند پیش بینی بازار توکن ها گنوسیس (Gnosis)و آبوگر (Augur) و یا لایتر نوت را با بازی های دیجیتالی مانند کربپتو کیتی( CryptoKitties) وکربپتو فابتر(CryptoFighters)با هم مقایسه کند.

هنگامی که ما آدرس  الگوهای تراکنش از جایی به جایی می فرستیم  و می توانیم به طور آزاد (یا به طور خاص) نهادهای مجزا را مانند دسته های token، مبادلات یا نهنگ ها را تشخیص بدهیم، (یا تراکنش های اشخاص  با مجموع پولی که در این رنجیره است ) همچنین قادر یم که دیدگاهمان را  در مورد نحوه متمرکز شدن  مالکیت توکن ها بیان کنیم.

شما در تصویربالا دسته های متفاوت را می بینید دسته توکن و نهنگ، مقدار قابل توجهی از  آدرس های توکن نگه داشته می شود. اگر تعداد کمی از سرمایه گذران بزرگ تصمیم به حدف موقعیت خودشان بگیرند خود به خود منجر به بی ثباتی قیمت به طور قابل توجهی می شوند.

تفسیر منحصر به فرد مورد نیاز است

با بررسی عمیق تر در داده های زنجیره ای درک بهتری ازدارایی های رمزگذاری شده دست می یابیم. مطمئنا استفاده از آنها چالشی هیجان انگیز است، هشدار  برخی از نکاتی که در بالا ذکر شده، مفید است جون توضیح تفاوت های جزیی باعث تفسیر دقیق و تجزیه و تحلیل این داده ها می شود

۱- در حال حاضر درک این مسئله سخت است  که مطمئن شویم که  آدرس داده شده نوع خاصی از نهاد است یا نه. بهترین کاری که می توانیم در حال حاضر انجام دهیم این است که به یک درک منطقی دست یابیم. برآورد کلی از کاربران می تواند کمک به درک بهتر شما کند و  می توانید بهتر ارزیابی کنید و ارزهای دیجیتال را با هم  مقایسه کنید.

۲- حجم تراکنشی که در زنجیره اتفاق می افتد و شمارش تراکنشها بعضی اوقات می تواند به شما  درک نادرستی بدهد در ظاهر، موجودیت منحصر به فرد (انسان، مبادله و …) می تواند چندین آدرس داشته باشد. همچنین  بسیاری از فعالیت های زنجیره ای می تواند از توکن های به هم ریخته که دردرون  مجموعه ای از آدرس های شخصی فرد باشد.

۳- اغلب؛ حجم بسیاری از مبادلات، در زنجیره منعکس نمی شود. بسیاری از مبادلات، برای مثال، کیف پول بدهی یا اعتبار مشتری است.

در واقع تراکنش در بلاک چین انجام می شود..

۴- فرض کنید که اطلاعات زنجیره  یک ظرف اصلی است که بخش بیشتر این اطلاعات قفسه های  هستندکه مشتری زمانی که دارایی رمز گذاری شده را ارزیابی می کند باید مصرف کند داده های غیر زنجیره ای در پروتکل  تفاوت هایی دارند. توکن ها ساختارها را تولید می کنند، نوع توکن ها، و طبفه بندی توکن ها باید داخل حساب شخص باشد و  مفاد اطلاعاتی که بروی زنجیره  است به دارایی رمزگذاری شده  داده می شود.     

(مقاله مرتبط: راهنمای پروتکل “بیت شِیر” در بلاک چین)                        

 

مترجم: سرکار خانم فروردین

حق ترجمه و نشر محفوظ است  

استخراج ابری