خانه / آموزش / راهنمای شناسایی کوین‎های تقلبی

راهنمای شناسایی کوین‎های تقلبی

این مقاله راهنماییی مقابله‎ای برای شناسایی کوین‎ها است.

تکنولوژی ارز دیجیتالی خیلی پیچیده‎تار از آن است که همه آن را بفهمند. ماهیت تکنیکی ارز دیجیتالی و استفاده از عبارات خاص محاسباتی می‎تواند به آسانی هر کسی را گیج کند حتی کسانی که با این تکنولوژی آشنا هستند.فقدان قانون و درک کلی ارز دیجیتالی به مشکل افزوده است و باعث شده است کلاهبرداران از افرادی که اطلاعات ناقصی دارند سوء استفاده کنند (اطلاعات بیشتر: کوین‎ها، توکن‏ها و آلتکوین: چه تفاوتی با هم دارند؟)

با توجه به اینکه ارز دیجیتالی افراد زیادی را به خاطر سودهای کلانی که در سرمایه‎گذاری‎ها نصیب آنها می‎شود ، جذب کرده است، بازار بوسیله کسانی که به امید سودهای سریع پولهایشان را به آن اختصاص می‎دهند، گرم شده است. با وجود تعداد زیادی ارز دیجیتالی و توکن انتخاب از میان آنها مشکل است و نیاز به تشخیص ارزها و توکن‎های خوب از بد و تقلبی احساس می‎شود.  در محیطی که از نظارت و تعادل اندکی برخوردار است دنیای دیجیتالی مستعد پدیده کلاهبرداری می‎شود. مهمترین چیزی که باید قبل از رفتن به عمق این صنعت انقلابی و البته نوپا دانست این است که در چه چیزی سرمایه‎گذاری نکنید.(مطالعه بیشتر: راهنمای تحلیل‎های مهم ارز‎های دیجیتالی).

در اینجا در مقاله‎ی دانش ارز دیجیتالی لیستی از خصوصیات رایج کلاهبرداران پانزی یا خصوصیات تقلب آورده می‎شود تا از اینگونه معاملات دوری کنید.

راهنمای شناسایی کوین‎های تقلبی

ادعاهای غیر وااقعی

امروزه بسیار رایج شده است که در مورد فرصت‎های سرمایه‎گذاری در دنیای دیجیتالی و سودهای روزانه و یا ماهانه، حرف‎هایی شنیده شود. اجازه دهید صادق باشیم تصور یک شبه پولدار شدن اغوا کننده است و هر کسی ممکن است فریب این چنین کلاهبرداری‎ها را بخورد.

در واقع می‎توان به جرآت گفت که داشتن یک سود ثابت به طور مدااوم غیر ممکن است. پیشنهاد سود ثابت نیازمند منبع درآمد دائمی است , و اگر کالا و خدماتی ارائه ندهند تا درآمدی داشته باشند تنها راه برای بقا و نرخ سود از طریق تقلب پانزی امکانپذیر است. پانزی‎ها کلاهبرداری‎های فریبنده هستند که برای سرمایه‎گذاران قدیمی با استفاده از سرمایه‎گذاری‎های بعدی و به طور غیر قانونی.

اگر چیزی خیلی خوب باشد احتمال کلاهبرداری در آن زیاد است. هیچ چیز رایگان نیست.

به طور کلی سه نوع کلاهبرداری معمول در جامعه ارز دیجیتالی وجود دارد که ادعاهایی غیر واقعی دارند و عبارتنداز:

خدمات استخراج ابری

استخراج فرایندی است که از سخت افزار محاسبه برای حل معادلات پیچیده ریاضیاتی برای امنیت تراکنش‎ها در شبکه ارز دیجیتالی استفاده می‎کند و استخراج کننده در ازای تلاشش ارز دیجیتالی دریافت می‎کند. وب سایت‎های استخراج ابری جعلی  به همه پیشنهاد ورود به عملیات استخراج بیت کوین می‎دهند و از طریق تهیه سرمایه اولیه پیش پرداخت  و بدون اینکه نیاز باشد سخت افزار محاسبه شخصی خریداری شود درآمد کسب کنند. این یک کلاهبرداری پانزی است که تا وقتی کاربران جدیدی وجود داشته باشد به شما پول پرداخت می‎شود و اگر کاربران تمام شوند همه چیز فرو می‎ریزد و شما همه مبلغتان را از دست می‎دهید.

کلاهبرداری‎های پانزی مهم عبارتند از: هاشینوست، بیتماینر، هاشپاک، کوینتلکت، هاش اوشن، گاوماینرز

بسته‎های سرمایه‎گذاری بیت کوین (BIPs)

BIPs برنامه‎های سرمایه‎گذاری سودآوری هستند که قول سودهای زیاد با ساختارهای پرداخت پایین می‎دهند.  شما با خرید یک بسته شروع می‎کنید که در ابتدا به طور روزانه یا هفتگی سودی دریافت می‎کنید . با این وجود به خاطر ساختار پانزی آن،  BIPs چرخه عمر محدودی دارد و هنگامی که کاربراین زیادی برای آن باقی نماند به یکباره تعطیل می‎شود. اغلب BIPs ترجیح می‎دهند پیچیده باشند تا انهایی را که به دانستن چگونگی دریافت سود علاقه‎مند هستند را گیج کنند و از این طریق قابل اعتماد به نظر برسند.

لیستی از BIPs را در اینجا مشاهده می‎کنید.

کلاهبرداری بازاریابی  چند سطحی (MLM)

رفتار معمول MLM این است که پیشنهادات و خدمات مبهمی دارند و این بستگی به نوع طرح‎های آنها دارد. بعضی از طرهای ارجاعی افراد را ملزم می‎کند تا سرمایه خود را در ارز دیجیتالی خاصی تقویت کنند و تنها راه مشارکت کلیک کردن روی لینک‎های ارجاعی است.MLM ها به آسانی شناسایی می‎شوند چون منبع اصلی تولید درامد از طریق بازاریابی وابسته است نه معامله با ارز دیجیتالی واقعی.

کلاهبرداری‎های مهم MLM: وانکوین، سنچرین کوین

به طور خلاصه اینجا ویژگی‎های مشترکی برای آنها هست که در اینجا به آنها اشاره می‎کنیم:

تضمین سود یا نرخ بهره بالا

طرح‎های ارجاعی / نفوذی

ابهام در چگونگی کار آن

فقدان اطلاعات یا اطلاعات حداقلی در مورد تیم یا شرکت

مشکل بودن انصراف

بهترین کاری که می‎توان هنگام شنیدن این جمله “درآمد سود ثابت از سرمایه به صورت روزانه” انجام داد این است که به آن پشت کرده و فرار کنید.

عدم وجود  کد پایه

با توجه به اینکه اکثر ارزهای دیجیتالی منبع باز هستند، پروژه‎هایی که منبع بسته‎ای دارند یا کد پایه‎شان را آشکار نمی‎کنند، قابل اعتماد نمی‎باشند. اگرچه نمی‎توان گفت همه ارزهایی که دارای منبع بسته هستند تقلبی‎اند، همه ارزهای دیجیتالی که به عنوان تقلبی شناخته شده‎اند، کد پایه‎شان مشخص نیست یا اصلا کد پایه‎ای ندارند. بزرگترین دلیلی که آنها منبع بسته هستند این است که اصلا کد پایه‎ای وجود ندارد. می‎توان کدهای Github را چک کرد و اگر ارز دیجیتالی لینکی برای آن کد نداشته باشد، مطمئن باشید مشکوک است. (اطلاعات بیشتر: راهنمای شناسایی تراکنش‎های ارز دیجیتالی).

کد منبع باز به کد پایه این اجازه را می‎دهد تا در دسترس همه قرار گیرد و یا شاید دوباره توزیع شده یا تغییر کند. ماهیت کدهای منبع باز این است که به همه اجازه بازدید و بررسی کدها را می‎دهد. نه تنها این کار باعث شفاف سازی می‏شود بلکه افراد می‎توانند پروتکل را بررسی کرده و پیشنهاداتی برای توسعه کد پایه ارائه دهند. قدرت نفوذ این جمع می‎تواند برای پروژه بسیار مفید باشد چون هزارن فکر بهتر از یک فکر نتیجه می‏دهد.

(اطلاعات بیشتر : ارز دیجیتالی ICO با سهام IPO فرق دارد: تفاوت آنها در چیست؟ )

فقدان اطلاعات کلیدی

فقدان فرم‏های گزارش

فرم گزارش تمام اطلاعاتی که برای دانستن در مورد ارز دیجیتالی لازم است را در اختیار شما قرار می‎دهد  از هدف آن گرفته تا مکانیسم‎های پویایی کوین‎ها. فرم‎های گزارش، اساس هر ارز دیجیتالی محسوب می‎شوند و فقدان آنها خط قرمزی بزرگ است. با توجه به اینکه اکثر ارزهای دیجیتالی هیچ سابقه‎ای از کار محصولات  ندارند، وجود فرم‎های گزارش از اهمیت بیشتری برخوردار می‎شود تا از آن طریق سرمایه‎گذاران بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را بدست بیاورند. 

اعضای تیم نامرئی

این موضوع برمی‎گردد به فقدان اطلاعات در مورد مؤسسان و تیم توسعه. اعتبار هر پروژه‎ای به طور عمده بستگی به تجربه و مهارت و کارشناسی توسعه دهندگان آن دارد. اغلب کوین‎های تقلبی و طرح‎ها اطلاعاتی در مورد توسعه دهندگانشان فاش نمی‎کنند که دلیل آن معلوم است. اگر اطلاعاتی در این مورد دردسترس نباشد اعتبار آن زیر سوال می‎رود (اطلاعات بیشتر: خطرات سرمایه‎گذاری در ارز دیجیتالی).

لینک‎های مفید

چندین منبع وجود دارد که فرصت شناسایی کلاهبرداری‎ها و پانزی ها را فراهم می‎کنند این منابع عبارتند از:

بد بیتکوین Bad bitcoin

بیت کوین اسکمر  Bitcoin Scammer

بیهایند ام ال ام Behind MLM

به طور خلاصه

ارز دیجیتالی شامل خصوصیات منحصر به فردی از جمله غیر مرکزی بودن، شفافیت کامل از طریق دفاتر حسابرسی عمومی، و کد منبع باز است که هر کسی می‎تواند آنرا مشاهده کند. طرح‎های کلاهبرداری و پانزی دارای هیچج یک از این خصوصیات نمی‎باشند و اغلب مرکزیت دارند و مبهم هستند.

بهترین راه برای جلوگیری از افتادن در دام این کلاهبرداری‎ها و طرح‎های مشکوک شناسایی خصوصیات گفته شده در بالا است. مهمتر از همه باید دانش چگونگی کارکرد ارز دیجیتالی و تکنولوژی آن را کسب کنید تا خود را مجهز کرده و از خود در مقابل این کلاهبرداری‎ها محافظت کنید.

می‎توانید مثالی از تحلیل دقیق کوین را در اینجا مشاهده کنید:  بررسی ارز دیجیتالی: تحلیلی بر آراگون

 

 

مترجم:سرکار خانم عباسپور

حق ترجمه و نشر محفوظ است

استخراج ابری