خانه / آموزش / راهنمای شاخص های تکنیکی

راهنمای شاخص های تکنیکی

این سری از راهنماها برای شاخصه‎های تکنیکی، تازه‎واردان را مجهز به ابزاری مناسب برای تحلیل تکنیکی می‎کند که از حرکت میانگین پیوستگی و گسستگی (MACD) و از چگونکی استفاده از آن ، آغاز می‎کند؛ در این راهنما توضیحاتی در مورد حرکت میانگین پیوستگی و گسستگی می‎خوانیم.

حرکت میانگین پیوستگی و گسستگی (MACD) چیست؟

به طور خلاصه می‎توان گفت یک شاخص لحظه‎ای است که رفتار کلی ارز دیجیتالی را درمیانگین دو حرکت قیمت اندازه می‎گیرد. این روش یکی از آسانترین و مؤثرترین شاخصه‎های تکنیکی است که می‎توان از مسیر قیمت‎ها مطلع شد

در اینجا چگونگی عملکرد آنرا در ارز دیجیتالی بیت کوین مشاهده می‎کنید.

 

میانگین حرکت چیست؟

 

میانگین‎های حرکتی در تحلیل‏‎های تکنیکی استفاده شده است چون قیمت‏های گذشته را روشن و مسیر کنونی را تعریف می‎کند. دو میانگین حرکتی رایج عبارتنداز:

 1. میانگین حرکتی ساده: میانگین حرکتی ساده با محاسبه میانگین قیمت ارز دیجیتالی در یک دوره زمانی مشخص محاسبه می‎شود. بنابراین یک دورهزمانی ۷ روزه میانگین حرکتی ساده مجموع قیمت‎های ارز دیجیتالی در یک دوره ۷ روزه است که در ۷ تقسیم می‎شود.
 2. میانگین حرکتی تصاعدی (EMA): EMAمشابه میانگین حرکتی ساده است اما تاکید بیشتری روی آخرین داده‎ها داردو توجه بیشتر روی آخرین داده‎های قیمت است آشکارتر است و نشان دهنده تمایل کنونی بازار. MACD از میانگین‎های حرکتی تصاعدی استفاده می‎کند. (اطلاعات بیشتر: کوین‎ه، توکن‎ها و آلتکوین: تفاوت آنها در چیست؟

عناصر MACD

سه عنصر اصلس MACD که باید درمورد آنها دانست عبارتنداز:

 

 

 1. خط MACD (آبی)

خط MACD ترکیبی از دو EMA است؛ این تفاوت بین میانگین حرکتی تصاعدی ۲۶ روزه و ۱۲ روزه در خاتمه قیمت است. لازم است یادآوری شود که ۲۶ روزه و ۱۲ روزه اعداد پیش فرض برای MACD است؛ می‎توان اگر در استفاده و تفسیر بازه‎های زمانی مختلف اطمینان وجود دارد آنها را تغییر داد.

 1. خط علامت/ سیگنال (نارنجی ):

EMA 9 روزه که سیگنال (نشانه) نامیده می‎شود در رأس MACD طراحی شده است تا فرصت‎های خرید و فروش را نشان دهد.

 1. هیستوگرام یا نمودار ستونی: نشان دهنده تفاوت بین خط MACD و خط سیگنال در دوره زمانی است.

(اطلاعات بیشتر: راهنمای معامله ارز دیجیتالی: چهار چالش معمول که هر معامله‎کننده ارز دیجیتالی با آن رو‏به‏رو خواهد شد.)

چگونه با استفاده ازMACD معامله می‎شود

همانطور که از اسم آن پیداست، MACD برای بررسی نقاطی که خطوط MACD  و  سیگنال به هم نزدیک و یا از هم دور می‎شوند، استفاده می‎شود.

 

برای تسهیل فهم کار MACD فقط روی خط MACD (خط آبی) که در دو سناریوی اصلی بکار برده شده است تمرکز می‎کنیم. در اینجا دو سناریویی که شما شاخص را تفسیر می‎کنید آورده می‎شود:

 1. تقاطع خط صفر/ مرکزی
 • وقتی خط MACD از بالای خط صف عبور می‎کند= خرید
 • وقتی از پایین خط صفر عبور می‎کند= فروش

 

از بین این دو این سناریو از همه آسانتر است. توجه کنید که در این مثال باید لحظه به لحظه خط سیکنال (خط نارنجی) را نادیده گرفته شود . باید فقط بر روی خط MACD و خط صفر / مرکزی تمرکز شود.

سیگنال مثبت

خط MACD اغلب بین خط مرکزی که روی نقطه صفر ثابت شده است در نوسان است (خط مشکی). یک حساب سر انگشتی نشان می‎دهد که اگر خط MACD بالای خط مرکزی باشد یک سیگنال مثبت است این اتفاق زمانی رخ می‎دهد که EMA 12 روزه بالاتر از EMA 26 روزه باشد (چون خط MACD از تفاوت بین EMA 12 روزه و ۲۶ روزه ساخته شده است). در مثال بالا فضای سبز پررنگ شده زمانی رخ می‎دهد که خط MACD بالای خط مرکزی باشد و به طور کلی مشاهده می‎شود که قیمت‎ها رو به سمت بالا حرکت می‎کنند.

دلیل اینکه چرا زمانی که EMA 12 روزه بالاتر از EMA 26 روزه است (و بالاتر از خط صفر )نشان دهنده سیگنالی مثبت می‎باشد این است که قیمت‎های کنونی (در ۱۲ روز گذشته)در مقایسه با میانگین ۲۶ روزه تصاعد بیشتری داشته است و چون EMA بار بیشتری از قیمت‎های اخیر را بر عهده داشته است به این معناست که قیمت‎ها تمایل به حرکتی بالاتر از قبل تمایل دارند.

سیگنال منفی

وقتی خط MACD زیر صفر/مرکز باشد به معنی سیگنال منفی است. از مثال زیر می‎توان مشاهده کرد که زمانی که MACD زیر خط مرکز باشد – همانطور که با قرمز مشخص شده است- قیمت‎ها بیشتر به سمت پایین تمایل پیدا می‎کنند. این علامت زمان‎های بد است.

دلیل اینکه چرا این سیگنالی منفی می‎باشد این است که EMA 12 روزه پایین تر از EMA 26 روزه است (و بنابراین پایین تر از خط صفر).  این امر نشان می‎دهد که قیمت‎های اخیر (در ۱۲ روز گذشته) در مقایسه با میانگین ۲۶ روزه رو به پایین رفته است و چون EMA بار بیشتر قیمت را اخیرا بر دوش دارد به این معنی است که قیمت‎ها از قبل به سمت پایین‎تری بروند.

 1. تقاطع خط سیگنال
 • زمانی که خط MACD از بالای خط سیگنال عبور می‎کند = خرید
 • وقتی که از پایین خط سیگنال عبور می‎کند= فروش

 

در این سناریو خط سیگنال (به رنگ نارنجی) وارد بازی می‎شود و خیلی مرتبط است.

تقاطع ترقی

تقاطع ترقی سیگنالی مثبت است و زمانی رخ می‎دهد که خط MACD (به رنگ آبی) از خط سیگنال که حالت تصاعدی دارد عبور کند. به این معنی که  خط MACD از خط سیگنال بالاتر می‎رود. از مثال بالا متوجه می‎شویم که در ۱۵ نوامبر (مشخص شده با رنگ سبز) تقاطع ترقی‎‎ای وجود داشته است که منجر به بالا رفتن قیمت‎ها شده است.

تقاطع کساد

تقاطع کساد سیگنالی منفی است و زمانی رخ می‎دهد که خط MACD (به رنگ آبی) از پایین خط سیگنال عبور می‎کند. به این معنی که خط MACD پایین‎تر از خط سیگنال است. از مثال بالا متوجه می‎شویم که دو تقاطع کساد (مشخص شده به رنگ قرمز) وجودد داشته است که منجر به قیمت‎ها سقوط کنند.

*به خاطر آوردن یک مثال در این نمودار از زمان (۱ روزه) استفاده شده است. شما می‎توانید از هر بازه زمانی که خودتان مایل هستید استفاده کنید مانند روزانه، هفتگی، ماهانه، یا حتی ساعتی یا دقیقه‏ای.

استفاده از MACD در دیدگاه معامله

دیدگاه معامله شاید بهترین پلتفورم نمودار رایگان است که شما می‎توانید از آن برای انجام تحلیل‎های تکنیکی استفاده کنید . با این وجود  هر کاربر می‎تواند فقط حداکثر ۳ شاخص تکنیکی در صورت استفاده از حساب کاربری رایگان، داشته باشد. می‎توانید در سه مرحله‎ای که در زیر آمده است شاخص‎های تکنیکی را به نمودار خود اضافه کنید :

گام ۱٫ روی دکمه شاخص کلیک کنید.

 

گام ۲٫ MACD را جستجو کرده و شاخص را انتخاب کنید.

 

 

مترجم: سرکار خانم عباسپور

حق ترجمه و نشر محفوظ است

استخراج ابری