خانه / آموزش / راهنمای اصول حسابداری ارزهای دیجیتال

راهنمای اصول حسابداری ارزهای دیجیتال

این راهنمای اصول حسابداری ارزهای دیجیتال به این سئوال که چگونه می‌توان سود ارزهای دیجیتال را برآورد کرد؛ پاسخ می‌دهد. نتیجه افزایش علاقه و اشتیاق روزافزون به ارزهای دیجیتال هجوم پول‌های اضافی افراد به بازار ارزهای دیجیتال است. هر چند وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال برای افراد رعب آور است ؛ بخصوص زمانی که معامله و خرید و فروش ارز در محیطی نا آشنا و پیچیده صورت گیرد. با وجود اهمیت زیادی که موضوع سرمایه گذاری دارد؛ افراد باید ازعوامل موثردر افزایش سود ارزهای دیجیتال یا متضرر شدن از آن مطلع باشند .(برای اطلاع بیشتر از دلایلی که عنوان می کند چرا هم اکنون بهترین زمان برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است به این صفحه مراجعه کنید.)

چگونه می توان سود ارزهای دیجیتال را سنجید:

معمولا دو شیوه برای این کار وجود دارد که می توان توسط آن سود ارزهای دیجیتال را برآورد کرد.

ارز فیات: این روش شامل روش های ارزیابی سود یا از دست دادن سود با استفاده از پول محلی است. رایج ترین ارزهای فیات که مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل دلار آمریکا، وون کره جنوبی، پوند انگلیس، یورو و ین ژاپن است. آسان‌ترین راه برای سنجش سودآوری ارزهای دیجیتال این است که فرد هنگام خرید آنها با پول رایج داخلی از ارزش آن ها آگاه شود. به عنوان مثال اگر فردی قصد دارد با هزار دلار بیت کوین بخرد و قیمت روز بیت کوین ۱۰ هزار دلار است، می‌توان میزان ۰٫۰۱۰بیت کوین را خریداری کند. اگر قیمت بیت کوین ۵۰ درصد افزایش یافته و به ۳۰ هزار دلار آمریکا برسد ؛ بنابراین میزان بیت کوینی که فرد خریداری کرده نیز ۵۰ درصد بالا می‌رود. در نتیجه ارزش ۰٫۰۵ بیت کوین به قیمتی در حدود ۵۰۰/۱ دلار می‌رسد.

این بدان معنی است که اگر فرد قصد فروش بیت کوین خود را داشته باشد، نقدینه خروجی آن در هر ۰٫۰۵ از ارزش بیت کوین ۵۰۰ دلار است.(برای مقایسه ارزش سود بین بیت کوین و آلت کوین به این صفحه مراجعه شود.)

ارزش پول خرد بیت کوین Satoshi

بیش از ۱۵۰۰ کوین و توکن در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که اکثر آنها را نمی‌توان با دلار آمریکا یا ارز فیات خریداری کرد. تنها راه بدست آوردن اکثر کوین ها ، ابتدا خرید بیت‌کوین و سپس معاوضه آن با هر نوع کوین دیگری مانند آلت کوین است. در نتیجه بیت کوین یک ارز پایه برای همه ارزهای دیجیتال و دروازه ی جهان ارزهای دیجیتال است.(برای آشنایی با خرید و فروش ارزهای دیجیتال و چگونگی کارایی آنها به این صفحه مراجعه شود.)

آلت کوین‌ها وابسته به تمامی کوین ها، و توکن‌ها در کنار بیت‌کوین هستند. آنها جایگزینی مناسب برای بیت‌کوین می‌باشند. ( برای درک تفاوت‌های بین کوین ها، توکن ها و آلت‌کوین ها به این صفحه مراجعه شود.)

سنجش افزایش یا کاهش سود بیت کوین دقیق‌ترین راه ارزیابی برای سرمایه گذاری است. این روش معاملات بیت کوین را طوری محاسبه می‌کند که هزینه فرصت‌های از دست رفته برای نگه‌داری بیت کوین ، در زمانی که استفاده از بیت کوین برای خریداری دیگر آلت کوین‌ها مناسب نیست، جبران شود.

هزینه فرصت از دست رفته به سود چشمگیری گفته می شود که یک فرد می تواند آنرا کسب کند؛ اما برای بدست آوردن موقعیتی دیگر از این سود (بهترین گزینه) چشم پوشی می‌کند.

به عنوان مثال وقتی فرد برای خریداری یک آلت کوین از ارزهای پایه مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می‌کند و پس از ان قیمت این ارزها نسبت به الت کوین افزایش بیشتری دارد ، هزینه فرصت از دست رفته به از دست دادن سود بیت کوین و اتریوم بدلیل معاوضه انها با الت کوین برمی گردد.

در این مثال بدیهی است که اگر فرد ارز بیت کوین و اتریوم خود را نگه می‌داشت سود بیشتری نسبت به آلت کوین کسب می‌کرد؛ زیرا هدف اصلی فرد از سرمایه گذاری در آلت‌کوین‌ها این بوده است که سود بیشتری نسبت به بیت کوین یا اتریوم بدست آورد.

بنابراین برای خرید و فروش و معاوضه هر کوینی با کوین دیگر باید سود واقعی آن برآورد شود. واحد سنجش بیت کوین Satoshi است ؛ اسمی که برگرفته از نام موسس بیت کوین Nakamoto Satoshi می‌باشد. Satoshi کوچکترین بخش بیت کوین است و هر بیت کوین برابر با ۱۰۰ میلیون Satoshi است.

به فرض اینکه فردی کوینی را با افزایش قیمت ۰٫۰۲۰ دلار امریکا خریداری کند و پس از مدتی قیمت آن دو برابر یعنی ۰٫۰۴۰ دلار شود بطور مسلم ان فرد با دو برابر شدن سرمایه‌اش به وجد می‌آید.

حال اگر قیمت بیت کوین سه برابر شود و آن فرد قبل از افزایش قیمت بیت کوین خود را با آلت کوین معاوضه کند ؛ از لحاظ علمی ضرر زیادی کرده است ؛ زیرا به جای نگه داشتن بیت کوین آنرا با آلت‌کوین معاوضه کند. (برای دیدن اینکه آیا برای خرید بیت کوین خیلی دیر شده است به این صفحه مراجعه شود.)

محاسبه سود Satoshi به دلار:

واقعیت این است که محاسبه سود خالص Satoshi با توجه به نوسان پذیری بیت کوین کارسختی است. با تمام این‌ها ابزارهای مناسب و رایگانی وجود دارند که می‌توان برای کم کردن این مشکل بکار برد. هر چند تعیین دقیق ارزش خالص فعلی ارزهای دیجیتال کاری بس دشوار است.

م

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری