خانه / اخبار جهان / دولت روسیه ۲۰ میلیون آدرس (IP) را به منظور جلوگیری از تلگرام فیلتر کرد

دولت روسیه ۲۰ میلیون آدرس (IP) را به منظور جلوگیری از تلگرام فیلتر کرد

جمعه گذشته، خبر فیلترشدن پیام های رمز گذاری شده تلگرام اعلام شد، درروز دوشنبه ۱۶ آوریل ناظران مخابرات روسیه، تلگرام  راعملا فیلترکردند.

به منظور عدم دسترسی به تلگرام ، دولت روسیه  از۱۷ آوریل، حدود ۲۰ میلیون آدرس های(IP) پروتکل اینترنت آمازون و گوگل و  را مسدود کرده است، اما کاربران تلگرام روسیه می گویند که این برنامه هنوز هم بدون استفاده از فیلتر شکن  مانند پروکسی و خدمات VPN کار می کند.

در حالی که، در روسیه، هنوز هم، جامعه ارز رمز گذاری شده با این برنامه پیام رسان کار می کنند. کاربرانی که از ده ها سرویس های اینترنی استفاده می کنند و هیچ ارتباطی با برنامه پیام رسان تلگرام ندارند، از خرابی هایی که مرتبط با فیلتر شدن  آدرس های IP  است، شاکی هستند. برنامه پیام رسان Viber چنین مشکلات اینترنتی(قطع و وصل ) را تجربه کرده. پس ازاینکه RKN  اقدام به مسدود کردن تلگرام کرد، بروی مکالمات نبز تاثیر گذاشته، بعضی از کاربران در روسیه در رابطه با مشکلات اتصال مربوط به اینترنت، با شبکه Viber تماس گرفته اند. بنظر می رسد، این مشکل نیز در مورد سرویس های وب آمازون در روسیه نیز پیش آمده. این تیم(شبکه Viber) در طول شبانه روز به خاطر دسترسی کاربران،کار می کنند.

ادوارد اسنودن، در دنیا به دلیل حمایت از اطلاعات محرمانه کاربران، معروف است، در۱۷ آوریل خشم خود را از فعالیت RKN در توییتر ابراز کرد، و سانسورکردن را از لحاظ اخلاقی و تکنیکی  رد کرد، که باعث خرابی در اتصالات اینترنت شده است.

ناظران مخابرات (Roskomnadzor) تصمیم دارند که تلگرام را مجازات کنند تا بتوانند از حقوق کاربران محافظت کنند، اما در حال حاضر این حمایت باعث شده کلا،  اینترنت روسیه با مشکل مواجه شود. تعداد زیادی از سایت ها که هبچ ارتباطی با تلگرام ندارند، مسدود شدند.

بر اساس خبرهای روزنامه های محلی،تی جورنال (TJournal) و مدیا زونا (Mediazona) این کاربران گزارش هایی مبنی بر خرابی سرویس های مختلف مانند به روز رسانی مایکروسافت و ویندوز ، شبکه های بازی مانند پلی استیشن، بتل نت و ایکس باکس لایف، بازی های آنلاین توسط ناشر وار گیمینگ، برنامه های آندروید کلاینت اپک میرور، سرویس های جاری  ویدئو نتل فیکس و توایچ تی وی، خرده فروشان آنلاین و بسیاری دیگر را دادند.

رسانه های محلی گزارش دادند که RKN با فیلتر کردن ، وب سایت خود شان نیز دچار مشکل شده است. RKN    دخالت درخرابی های شبکه ای که در بخش سوم منابع اینترنتی اتفاق افتاده را تکذیب می کنند.

بعضی از سرویسها، ضرر وزیانهای قابل توجهی را متحمل شده اند، چون تمام این خرابی های شبکه  توسط RKN بوجود آمده. به دلیل خرابی شبکه، مدرسه آنلاین Skyengمبلغی بالغ بر ۳۰ میلیون روبل یا ۴۸۰،۰۰۰ $ دلارمتضرر شده است. طبق گزارش رسانه محلی Meduza، حدود ۶۰ کسب و کار محلی از جمله خدمات پروکسی از قانون درخواست کمک دارند.

به گفته رئیس RKN الکساندر ژاروف، این مقام توانسته است  تنها ۳۰درصد از شبکه های تلگرام را را مسدود کند و میزان شکایت هایی که از این سرویسها به دلیل ممنوعیت شده است، بسیار کم است. RKN هشدارهایی را هم به پروکسی نیز داد و به صاحبان سرویس VPN علت ممنوعیت های آتی را به دلیل آشوبهای فردی وگروهی اظهارکرد.

در همین حال، پاول دروف، سازنده تلگرام، مطلبی در پروفابل رسانه اجتماعی Vk.com گذاشت مبنی بر اینکه  حمایت خودش را از بیت کوین (BTC)، پروکسی و مدیران VPN اعلام کرد . دوروف بیان کرد، او خوشحال می شود که میلیونها دلار از وجوه شخصی، در جهت محافظت ازآزادی های دیجیتال و گسترش آن، اهدا کند.

 

مترجم: سرکار خانم فروردین

                                                    حق ترجمه و نشر محفوظ است

استخراج ابری