خانه / اخبار جهان / جنگ داخلی بیت کوین

جنگ داخلی بیت کوین

این مقاله به بررسی جنگ داخلی بیت کوین که جامعه را به مدت چند سال دو قطبی ساخته است و اتفاقات آینده ی بیت کوین، می پردازد.

با آغاز ماه اوت، این امکان وجود دارد که هارد فورک(hard fork) بیت کوین اتفاق بیفتد. یک هارد فورک به یک تقسیم زنجیره گفته می شود. ( همانطور که بلاکچین اصلی اتریم به دو بخش اتریم و اتریم کلاسیک تقسیم شد. ) (just like when the original Ethereum blockchain was split into Ethereum & Ethereum Classic) در این مقاله سعی بر این است که این موضوع به آسانی توضیح داده شود، با وجود این که موضوعی بسیار فنی است. (توضیحات بیشتر)

مقدمه مختصر

پیش از این، با توجه به افزایش پذیرش و استفاده از بیت کوین، جنگ داخلی ای میان دو فرقه در جامعه بیت کوین (BTC) درباره راه حل هایی برای بهبود پروتکل بیت کوین وجود داشته است. از این رو جامعه به ۲ گروه تقسیم شد :

  • آن هایی که معتقد بودند که اندازه بلاک های بیت کوین باید افزایش یابد. ( بیش از یک مگابایت در هر بلاک )
  • آن هایی که معتقد بودند که این مقدار بسیار زیاد است. ( به رهبری توسعه دهندگان اصلی بیت کوین )

گروه دوم مانند افراد سنت گرا هستند و به لحاظ ایدئولوژیک با تغییر پروتکل زیراساس بیت کوین، مخالف بودند. زیرا بیت کوین تغییر ناپذیر ساخته شده و قابل تغییر توسط هیچ کس نیست.

( توضیحات بیشتر)

وضعیت فعلی

به دلیل پذیرش بیشتر توده مردم، واضح است که باید در پروتکل بیت کوین تغییراتی ایجاد شود. تا بتواند به افزایش تراکنش ها ادامه یابد. راه حل های فعلی عبارت اند از :

  • BIP 148 : یک کاربر هارد فورک را فعال کرد. ( پیشنهاد شده توسط توسعه دهندگان اصلی بیت کوین )
  • Segwit 2x : یک استخراج کننده هارد فورک را فعال کرد.

هر دو این راه حل ها باعث افزایش اندازه بلاک بیت کوین می شود، اما به بخش های متفاوتی برای فعال کردن آن نیاز دارند. در حال حاضر، BIP 148 بهترین امکان به نظر می رسد. برای یک هارد فورک ضروری است که تمام شرکت کنندگان نرم افزار خود را به راه حل های پیشنهادی ارتقا دهند. و اگر این کار صورت نگیرد ، در شبکه نامعتبر می شوند. مشکل زمانی اتفاق می افتد که بعضی شرکت کننده ها، نرم افزار خود را ارتقا ندهند و به شرکت در زنجیره اصلی ادامه دهند. این امر منجر به تقسیم بیت کوین به زنجیره جدید و زنجیره اصلی با ۲ ارز متفاوت برای هر کدام است.

پیامد هایی برای بیت کوین

پیش بینی اتفاقات آینده بیت کوین مشکل است اما در آینده ی آن تاثیر دارد. برخی طرح ها نیز توسط نهاد های اصلی دیگری پیشنهاد شده است که راه حل سومی را ارائه می دهد و باعث پیچیده شدن برخی چیز ها می شود. با توجه به تنش و تضاد، پیش بینی می شود که این موضوع تاثیر مثبتی در بازار دارد. حتی در هارد فورک اتریم ، که یک توافق جمعی در جامعه برای آن وجود داشت، همچنان کسانی وجود دارند که نرم افزار خود را ارتقا نداده اند. بنابراین، نتیجه آن یک زنجیره جایگزین به نام اتریم کلاسیک (ETC) شده است. در مورد بیت کوین، اغتشاش و دوقطبی شدن می تواند به طور نامطلوبی در آینده و قیمت آن تاثیر داشته باشد. ( توضیح بیشتر)

هارد فورک اتریم در سال ۲۰۱۶ ، باعث افت قیمت خود به میزان بیش از ۶۰ درصد شد. ( از حدود بیش از ۲۱ دلار به ۷ دلار! ). اگر این هارد فورک برای بیت کوین اتفاق افتاده بود، ممکن بود مشابه افتی که برای اتریم اتفاق افتاد، اثر داشته باشد. بنابراین، به شدت توصیه می شود که هیچ بیت کوینی را نزد خود نگه ندارید تا همه چیز مشخص شود. (توضیحات بیشتر)

پیامد هایی برای اتریم

با در نظر گرفتن آشفتگی در بیت کوین و این که اتریم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است، تعجب آور نیست که اتریم بر بیت کوین غلبه کند. علاوه بر قیاس ارزشی که اتریم ارائه می دهد، به شدت پیش بینی می شود که در آینده اتریم جای بیت کوین را بگیرد. اما در کوتاه مدت ممکن است که قیمت بیت کوین به طور نامطلوبی بر کل بازار تاثیر بگذارد. همانطور که تاریخ نشان می دهد، هرگاه بیت کوین افت می کند، همه ی ارز های دیجیتال نیز کاهش می یابند. هر کوینی به قیمت بیت کوین مرتبط است. اما به طور متناوب، هارد فورک بیت کوین ممکن است کاتالیزوری باشد که اتریم را به جایگاه اول هل دهد و پس از آن باعث افزایش قیمت های آن شود. هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد اما این راهنمایی معقولی برای آماده شدن برای حوادث در حال وقوع بیت کوین است.

 

مترجم: سرکار خانم کلماتی

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

بازگشت بیت کوین

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟ با بازگشت بیت کوین از …

استخراج ابری