خانه / آموزش / تکنولوژی بلاک چین چیست؟

تکنولوژی بلاک چین چیست؟

برای اولین بار در اینترنت روشی برای انتقال پول از یک کاربر اینترنتی به دیگری با تامین امنیت ممکن شده است و هر دو طرف می‎دانند که انتقال انجام شده و هیچ کسی نمی‎تواند قانونی بودن این انتقال را زیر سوال ببرد. مبالغه در مورد نتایج این موفقیت سخت است.
مارک اندرسن
بلاک چین تفاوت چندانی با چیزی که شما با آن آشنا هستید، ندارد یک نمونه از آن ویکی پدیا است.
با بلاک چین بسیاری از افراد می‎توانند ورودی‎ها را به صورت سابقه‎ای از اطلاعات بنویسند و عده‎ای از کاربران می‎توانند چگونگی اصلاح اطلاعات و به روز شدن آنها را کنترل کنند. برعکس، ورودی‎های ویکی پدیا محصول یک ناشر خاص نیست . هیچ کس کنترلی بر اطلاعات ندارد.
تفاوت‎هایی که باعث می‎شود تکنولوژی بلاک چین منحصر به فرد باشد، آشکار است، ویکی پدیا به صورت شبکه گسترده جهانی (WWW) با استفاده ازمدل شبکه کلاینت سرور، ساخته شده است.
کاربر (کلاینت) می‎تواند با استفاده از مجوزی که از طریق اکانت خود به آن دسترسی پیدا کرده است، ورودی‎های ویکی پدیا را در سرور مرکزی تغییر دهد.
زمانیکه کاربری به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا می‎کند نسخه اصلی و به روز شده ورودی وپکی پدیا را دریافت می‎کنند. کنترل دیتابیس در اختیار مدیران ویکی پدیا باقی می‎ماند و اجازه دستیابی و مجوزها در اختیار مدیریت مرکزی است.

تکیه‎گاه دیجیتال ویکی پدیا مشابه دیتابیس‎های کاملا محافظت شده و بدون مرکزیتی است که دولت‎ها یا بانک‎ها یا شرکت‎‏های بیمه از آن استفاده می‎کنند. مسئولیت کنترل دیتابیس‎های بدون مرکزیت با مالکان‎شان است که شامل مدیریت آپدیت‎ها، دستیابی و محافظت از آن در مقابل تهدیدات سایبری می‌شود.
دیتابیس توزیع شده که توسط تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده ، تکیه‎گاه دیجیتالی کاملا متفاوتی دارد. این مورد مهمترین و منحصربه فردترین ویژگی تکنولوژی بلاک چین است.
نسخه اصلی ویکی پدیا در یک سرور ویرایش می‎شود و همه کاربران می‎توانند تسخه جدید را ببینند. در مورد بلاک چین ، همه گره‎ها به نتیجه‎ای یکسان می‎رسند ، هر کدام سوابق را با بهترین سوابق، به طور جداگانه آپدیت می‎کنند و این سابقه رسمی جایگزین نسخه اصلی می‎شود.

تراکنش‎ها پراکنده می‎شوند و هر گره نسخه آپدیت شده خود را در مورد رویدادها ایجاد می‎کند.
این همان تفاوتی است که تکنولوژی بلاک چین را تا این حد مفید کرده است، بلاک چین ابداعی در ثبت اطلاعات و توزیع است که باعث شده نیاز به یک طرف معتمد برای سهولت تراکنش‎های دیجیتالی از بین برود.
بله، تکنولوژی بلاک چین، با تمام خصوصیاتش، یک تکنولوزی جدید به حساب نمی‎آید. بلکه این تکنولوزی ترکیبی از تکنولوژی های ثابت شده به روشی نوین است. هماهنگی بی نظیر سه تکنولوژی ( اینترنت، کلید خصوصی ، رمز نویسی و یک پروتکل برای انگیزه دادن) باعث شد که ایده خالق بیت کوین ، ساتوشی ناکاماتو تا این اندازه مفید باشد.
بلاک چین‎ها از ترکیب سه تکنولوژی ساخته‎ شده‎اند
۳٫ برنامه (پروتکل) ۲٫ شبکه p2p ⦁ کلید خصوصی رمز نویسی
تراژدی منابع مشترک افتادن درخت در جنگل پول نقد با کارت اعتباری تفاوت دارد
پایگاه سیستم ضبط هویت

نتیجه آن، سیستمی برای تراکنش‎های دیجیتالی است که نیازی به وجود شخص سوم معتمد، ندارد. کار امنیت تراکنش‎های دیجیتالی ضمنی است و توسط تکنولوژی ساده و دقیق بلاک چین انجام می‎شود.

تعریف اعتماد دیجیتال
اعتماد، ریسک باور بین طرفین است، و در دنیای دیجیتال بدست آوردن اعتماد از طریق اثبات هویت (سندیت) و اثبات مجوزها (اجازه) انجام می‎شود.
به زبان ساده، اعتماد یعنی دانستن اینکه آن طرف همان شخصی است که ادعا می‎کند و آیا باید این اجازه به او داده شود تا کاری که می‎خواهد را انجام دهد یا نه.
در مورد تکنولوژی بلاک چین کلیدهای خصوصی رمز نویسی، ابزاری قدرتمند ایجاد می‎کند که شرایط سندیت را فراهم می‎کند. تصرف یک کلید خصوصی یعنی مالکیت و دیگر نیازی نیست که فرد اطلاعات شخصی زیادی را به اشتراک بگذارد و در معرض خطر هکرها قرار بگیرد.
برای شروع، سندیت کافی نیست. مجوز‎ها، پول کافی و نوع انتشار صحیح و غیره نیازمند شبکه‎ای منسجم و توزیع شده ، هستند. شبکه توزیع شده ، ریسک فساد مرکزیت یا شکست را کاهش می‎دهد.
شبکه توزیع شده باید به امنیت و ضبط سوابق شبکه تراکنش متعهد باشد.
مجوز تراکنش‎ها در نتیجه اجرای تمام قوانین مربوط به آن بدست می‎آید (بلاک چین پروتکل).
سندیت و مجوز فراهم شده با این روش، امکان تراکنش را در دنیای دیجیتالی بدون نیاز به اعتماد (پرهزینه) بوجود آورده است. امروزه مؤسسان شرکت‎ها در سرتاسر دنیا با کاربرد این تکنولوژی فوق‎العاده و قدرتمند در روابط دیجیتالی آشنا شده‎اند. تکنولوژی بلاک چین اغلب به عنوان تکیه‎گاهی برای لایه تراکنش اینترنتی و آغازی برای اعتبار آن تعریف شده است .
در حقیقت این نظریه که کلیدهای رمزنویسی و دفاتر حسابرسی می‎توانند کاربران را تشویق به امن کردن و رسمی کردن روابط دیجیتالی خود کنند، تخیلات را وسیع‎تر کرده است. همه افراد از دولت‎ها گرفته تا شرکت‎های آی تی و بانک‎ها سعی دارند این لایه تراکنش را ایجاد کنند.
سندیت و مجوز برای تراکنش‎های دیجیتالی حیاتی هستند و در نتیجه‎ی شناسایی تکنولوژی بلاک چین بدست می‎آیند.
این نظریه را می‎توان برای همه سیستم‎های ضبط سوابق که نیاز به اعتماد سازی دارند بکار برد.

 

مترجم: سرکار خانم عباسپور

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

بازگشت بیت کوین

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟

بازگشت بیت کوین از کف قیمتی ۶ هفته‌ای؛ حرکت بعدی چیست؟ با بازگشت بیت کوین از …

استخراج ابری