خانه / آموزش / تفاوت بلاکچین با دیتابیس در چیست؟

تفاوت بلاکچین با دیتابیس در چیست؟

همانطور که در راهنما، در مورد تکنولوژی بلاک چین گفته شد تفاوت بین یک دیتا بیس سنتی از ساختار آنها یا چگونگی هماهنگی تکنولوژی‎ها، آغاز می‎شود.

دیتابیسی که روی شبکه گسترده جهانی یا www کار می‎کند اغلب از ساختار کلایت سرور استفاده می‎کند.

کاربر (کلاینت) با مجوز مربوط به حساب کاربری‌شان می‎توانند ورودی‎های ذخیره شده در سرور مرکزی را تغییر دهند. با تغییر دادن نسخه اصلی، هرکاه کاربری با کامپیوترش به دیتابیس دسترسی پیدا کند می‎تواند نسخه آپدیت شده آن را مشاهده کند. کنترل دیتابیس برعهده مدیران است که شامل اجازه دسترسی و کنترل مرکزی می‎شود.

این خصوصیات با بلاک چین یکسان نیست.

در بلاکچین همه کلاین‎ها می‎توانند ورودی‎های دیتابیس را آپدیت کنند. همه گره‎ها باهم کار می‎کنند تا به نتیجه‎ای یکسان برسند و امنیتی داخلی برای شبکه ایجاد کنند.

نتیجه این تفاوت از بلاکچین سیستم ضبط مناسبی برای عملکردهای خاص، ساخته است در حالیکه دیتابیس مرکزی کلا برای عملکردهای دیگری مناسب هستند

کنترل غیرمرکزی

بلاکچین‎ها به افراد مختلف که به یکدیگر اعتماد ندارند اجازه می‎‏دهد تا اطلاعاتشان را بدون نیاز به مدیریت مرکزی به اشتراک بگذارند. تراکنش‎ها توسط شبکه‎ای از افراد که به عنوان مکانیسم توافق عمل می‎کنند، پردازش می‎شوند بنابراین همه از یک سیستم ضبط یکسانی به طور همزمان استفاده می‎کنند.

ارزش کنترل غیر مرکزی در این است که ریسک‎های کنترل مرکزی را ندارد. در دیتابیس مرکزی هر کسی که دسترسی کافی به سیستم داشته باشد می‎تواند داده‎های ورودی را دستکاری کند. این کار باعثمی‎شود تا کاربران به مدیران وابسته باشند.

بعضی از مدیران توانسته‎اند اعتماد را  تا حد زیادی جلب کنند. مثلا پول مردم در بانک‎هایی که پول را در دیتابیس‎های خصوصی نگه‎داری می‎کنند و سابقه‎ای از آن را ضبط می‎کنند دزدیده نمی‎شود. و این دلیل منطقی‎ای است اگر بخواهید کنترل مرکزی وجود داشته باشد کنترل مرکزی می‎تواند یک تخصص باشد.

اما به این معنی هم هست که مواردی که دارای کنترل مرکزی هستند مانند بانک‎ها باید بیلیون‎ها دلار بابت نگهداری دیتابیس‎ها در مقابل هکرها یا هرکس دیگری که قصد سود بردن از ضرر دیگران دارد، صرف کنند. اگر مدیران مرکزی در امانت‎داری اطلاعات کوتاهی کنند به مردم ضرر می‎رسانند.

تاریخچه‎ای از خود

بیشتر دیتابیس‎های مرکزی اطلاعاتی را نگه می‎دارند که به روز باشند بیشتر انها اسنپ شاتی/ عکسی فوری  از همان لحظه هستند.

دیتابیس‎های بلاک چین قادر هستند تا همه اطلاعات مربوطه کنونی و همه اطلاعات قبلی را نگه دارند. تکنولوزی بلاکجین می‎تواند می‎تواند دیتابیس‎هایی ایجاد کند که از خودشان تاریخچه‎ای دارند. آنها دارای آرشیو‎های در حال رشدی از سوابق خود هستند و همزمان پورتره‎ای از زمان واقعی ارائه می‎دهند.

هزینه‎ای که مورد نیاز برای هماهنگی و تغییر دیتابیس‎ها باعث شده است مردم به دنیال دیتابیس بلاکچین تغییر ناپذیر باشند. همچنین بلاکچین را می‎توان به عنوان سیستم رکورد سوابق در نظر گرفت.

عملکرد

درحالیکه از  بلاکچین به عنوان سیستم ضبط سوابق استفاده می‎شود و پلتفورمی ایده‎آل برای تراکنش به حساب می‎آیند، در مقایسه با تکنولوژی‎های تراکنش دیجیتالی که امروزه شاهد آن هستیم مانند ویزا و پی پال ، بلاکچین‎ها کُند هستند.

عملکرد بلاکچین در حال پیشرفت است اما تکنولوژی بلاکچین به گونه‎ای است که سرعت در آن قربانی می‎شود. روش بکاربردن شبکه‎های توزیع شده در تکنولوژی بلاک چین به گونه‎ای است که  قدرت پردازش  در آنها ترکیب یا به اشتراک گذاشته نمی‎شود، آنها به طور مستقل به شبکه خدمت رسانی می‎کنند و بعد نتیجه کارشان را با بقیه شبکه‎‏ها مقایسه می‎کنند تا زمانی‎که به یک توافق برسند و اتفاقی بیفتد.

از طرف دیگر، دیتابیس‎های با مرکزیت حدود ده‎ها سال است که مورد استفاده می‎باشند و شاهد پیشرفت در عملکردشان در دنیای دیجیتال بوده‎اند :

محرمانه بودن

بیت کوین دیتابیسی است که خواندن و نوشتن بدون کنترل دارد. به این معنی که هر کسی میتواند بلاکی جدید در چین بنویسد و هر کسی می‎تواند بلاک را در چین بخواند.

یک بلاکچین دارای مجوز دسترسی مانند دیتابیسی با مرکزیت، روی خواندن و نوشتن کنترل دارد. به این معنی که شبکه یا پروتکل را میتوان جوری تنظیم کرد که فقط افراد دارای صلاحیت میتوانند در دیتابیس بنویسند یا آن را بخوانند.

اما اگر محرمانه بودن تنها هدف است و اعتماد مسئله مهمی نیست، بلاک چین هیچ مزیتی بر دیتابیس‎های با مرکزیت ندارند.

مخفی کردن اطلاعات در بلاکچین نیازمند رمزنگاری زیادی است و بار محاسباتی سنگینی برای هر یک از گره‎ها در شبکه بهمراه داد. هیچ راهی برای این کار وجود ندارد که از مخفی کردن کامل داده‎ها در یک دیتابیس خصوصی که حتی نیازمند اتصال به اینترنت هم ندارد، مؤثرتر باشد.

در مورد همه دیتابیس‎هایی که اثان هانت به آنها  در “ماموریت”وارد شده است تامل کنید در اینصورت می‎توانید معنی محرمانه بودن در دیتابیس‎های خصوصی را درک کنید.

 

مترجم: سرکار خانم عباسپور

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

blockchain-jobs

فرصت های شغلی در حوزه بلاک چین در سال ۲۰۱۹

حوزه بلاک چین در حال تبدیل شدن به یکی از داغ‌ترین زمینه‌ های کاری است. …

استخراج ابری