خانه / مجله / تحلیل ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

تحلیل ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

در این مقاله به ریسک‎های ارز دیجیتال از طریق تفاوت کوین‎های موجود با ICO می‎پردازیم. آیا سطح ریسک آنها با هم برابر است؟

ارزهای دیجیتال از ناپایدارترین نوع دارایی‎ها هستند چون شما هم می‎توانید پول زیادی بدست آورید و یا ممکن است همه چیز خود را از دست بدهید. درحالیکه بیشتر افراد با انگیزه بدست آوردن سود جذب ارز دیجیتالی می‎شوند آیا این ریسک ارزش پاداش به این بزرگی را دارد؟

برای پاسخ به این سوالات، این مقاله تلاش دارد تا خصوصیات ریسک – پاداش دو نوع مختلف دارایی را مورد بررسی قرار دهد. نوع اول پیشنهادات اولیه کوین یا  ICO‏ها هستند و نوع دوم کوین‎های موجود و توکن‎ها هستند.

عرضه اولیه کوین (ICO)

ICO به فرایند هزینه‏ها، در مراحل اولیه پروژه ‎های دیجیتالی، در ازای صدور توکن بومی جدید، اطلاق می‎شود. ICO  جزئی جالب در محیط ارز دیجیتال به حساب می‎آید که قادر به تولید سود بسیار زیادی است. مثلا در گزارشی توسط منگرو کاپیتال  پارتنرز آمده است که میانگین سود در ۲۰۰ ICO ارزیابی شده در سال ۲۰۱۷ به طور شگفت‎آوری ۱۳۲۰ درصد بوده است. (همچنین مطالب مربوط به  تفاوت بیت کوین و آلتکوین : مقایسه سودها در سرمایه‎گذاری بیت کوین و آلتکوین را مطالعه کنید. )

به طور طبیعی ICO ریسک بالاتری نسبت به کوین‎های موجود دیگر در بازار دارد. درست مثل سهام پنی که در مقابل سهام پربها دارای ریسک بیشتری هستند.

ICO ها ذاتأ از ریسک بالاتری برخوردارند چون اکثر آنها از آغاز کار هیچ پروتکل یا محصولی نداشته‎اند و فقط دارای مفهومی تئوریکی از پروژه هستند که در گزارش‎هایشان آمده است. بنابراین برای سرمایه‎گذاران دانستن این موضوع حیاتی است که احتمال شکست زیادی در آغاز دنیای دیجیتالی وجود دارد. ICO های تقلبی زیادی وجود دارد بنابراین توان تشخیص آنها مهم است.

علاوه بر این مسئله فقدان مقرارت نظارتی بر ICO هم هست که بتوان با آن امنیت دارایی مشتری در فضای دیجیتالی را تامین کرد. قانون‎گذاران به دقت پیشرفت ارز دیجیتالی در دنیا را تحت نظر دارند و در میانه راه برای وضع قوانینی برای ارزهای دیجیتالی هستند. باید خاطر نشان کرد که ICOها از نظر بازار سهام مشابه IOP(عرضه اولیه سهام) هستند اما تفاوت‎هایی نیز با یکدیگر دارند. (قسمت راهنمای اولیه سرمایه‎گذاری در ICO : چگونگی مشارکت در ICO را مطالعه کنید.)

کوین‎ها و توکن‎های موجود

 

‎در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ کوین و توکن در معاملات استفاده می‎شوند. جالب است بدانید تفاوت‎هایی بین کوین‎های ارز دیجیتال و توکن‎ها وجود دارد که در اینجا آنها را توضیح می‎دهیم.

با توجه به طبقه‎بندی عمومی BNC می‎توان همه دارایی‎های رمزنگاری شده را در طبقه‎های متفاوتی براساس کاربرد آنها و یا موارد استفاده از آنها، جای داد. ریسک دارایی‎های رمزنگاری شده کمتر از ICO است به این دلیل ساده که آنها دارای سابقه هستند. بنابراین سرمایه‌گذاران می‎توانند پیشرفت پروژه‎ها را دنبال کنند و ارزش آن‎را احساس کنند. و می‎توان چک کرد که آیا آنها به نتایج و اهداف کوتاه مدت خود در گزارشاتشان رسیده‎اند. زمان مشخص می‎کند که آیا  تکنولوژی و کاربردهای پروژه ماندنی هستند یا نه و قیمت آنها منعکس کننده این موضوع است. علاوه بر ریسک‎های ناپایدار، ریسک‎های کاربردی در رابطه با امنیت دارایی‎های رمزنگاری شده از مسایل مورد توجه هستند مخصوصا که بیشتر آنها چون دیجیتالی هستند تکنولوژی محور نیستند. (مراجعه شود به : راهنمای عبارات رایج رمز )

به طور خلاصه، دارایی‎های دیجیتالی سرمایه‎هایی با ریسک بالا هستند و اصلاحات اخیر گواهی این امر است. در کل بازار دیجیتالی تا بیش از ۶۰ درصد از دسامبر سال ۲۰۱۷ تا کنون دسامبر ۲۰۱۸ کاهش داشته است  با این وجود با نگاهی به این نوسانات کوتاه مدت، دلایل مهمی بر وجود ریسک‎ها پیدا می‎شود.(مراجعه شود به : تکامل ارز دیجیتالی : ارز دیجیتالی چیست؟)

تکنولوژی نوپا

به خوبی تفهیم شده است که مفهوم انقلاب تکنولوژی ‏ها – مانند اینترنت –به خاطر نوپا بودن و همچنین  منطبق نبودن،  اغلب آغاز ناپایداری  هستند. بلاک چین، تکنولوژی پایه بیت کوین و بیشتر ارزهای دیگر، دارای پتانسیل تداخل در صنایع زیادی است و می‎تواند تغییرات مثبتی در مقیاس جهانی ایجاد کند و اصولی مانند شفافیت، کارآمدی و محاسبه‎پذیری را ارتقاء بخشد.

این حقیقت که تکنولوزی بلاک چین بیش از ۱۰ سال بدون هیچ مشکل مهمی کار کرده است و گستره روز افزون کاربرد آن و اکوسیستم آن برای درهم شکستن محدودیت‎ها، گواه این پتانسل است. (مراجعه شود به : راهنمای فورک‎ها: همه آنچه که در مورد فورک‎ها باید بدانید، فورک سخت، فورک نرم).

مفید بودن منجر به پذیرش می‎شود

پروزه‎های دیجیتالی باید تلاش کنند تا به راه‎حلی کلی برای مشکلات دنیای واقعی برسند و استفاده از آن را تضمین کنند و این تضمین در سودمندی یا موارد استفاده منعکس می‎شود. مثلا استفاده از بیت کوین و مفید بودن آن به عنوان وسیله‎ای هماهنگ برای انجام معاملات  به کاربران این امکان را می‎دهد تا از کارهای بانکی بیش از حد جلوگیری شود ، هزینه‎ها و زمان به طور چشم‎گیری کاهش پیدا کند (مراجعه شود به: تکامل ارز دیجیتالی: جایگزینی پول نقد مدرن)

در اصل بیت کوین به کابران اجازه تراکنش در اندک زمان و هزینه ممکن، می‎دهد. با پذیرش بیشتر قیمت بیت کوین نیز افزایش می‎یابد چون تقاضا بالا می‎رود بنابراین پذیرش قوی برای اعتبار ارز دیجیتالی حیاتی است چون باعث منفعت سرمایه‎گذارن بلند مدت می‎شود.

اهمیت تحقیقات

جالب است بدانید با مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده‎ایم که بازار ارز دیجیتال اساسا توسط حساسیت سرمایه‎گذار اداره می‎شود و این امر موجب ناپایداری شدیدی می‎شود. علاوه بر این طبیعت تکنیکی ارزهای دیجیتالی فهم  آنها را دشوار کرده است.

با این وجود انجام تحقیقات شرط حیاتی در فرایند سرمایه‎گذاری است چون مشخص می‎کند فرد سرمایه‎گذار در ارز دیجیتال قوی است و ماندگاری طولانی مدتی دارد. سرمایه‎گذاری در پروژه‎های خوب هم ریسک را کاهش می‎دهد و هم شما مدت طولانی‎تری در آن می‎مانید.

(مقاله مرتبط: راهنمای پروتکل “بیت شِیر” در بلاک چین)                        

 

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری