خانه / استخراج / بیت کوین چگونه استخراج می شود؟

بیت کوین چگونه استخراج می شود؟

هنگامی که از «استخراج» بیت کوین صحبت می شود ، در ذهن شنونده ، بیرون کشیدن سکه از زمین مجسم می شود. اما بیت کوین (bitcoin) وجود فیزیکی ندارد ، بنابراین چرا برای آن واژه استخراج (mining) را به کار می برند؟

از آن جایی که به استخراج طلا شباهت دارد ، بیت کوین ها نیز، در طراحی پروتکل وجود دارند . (همانطور که طلا در زیر زمین وجود دارد) . اما آن ها را هنوز بیرون نکشیده اند (مانند طلا که هنوز از زمین حفر نشده باشد) . پروتکل بیت کوین تصریح کرده است که ۲۱ میلیون بیت کوین در بعضی نقاط موجود می باشد. آن چه که «استخراج کننده» ها (هایپر) انجام می دهند ، این است که آن ها را بیرون بیاورند.( مقدار کمی را در زمان مشخص)

آن ها این کار را به عنوان پاداشی برای ایجاد بلاک هایی از تراکنش های معتبر و قرار دادن آن ها در بلاکچین (هایپر) انجام می دهند.

گره ها (nodes  )

به طور خلاصه، توضیحاتی درباره «گره ها» ارائه خواهد شد : یک گره یا node ، یک کامپیوتر قدرتمند است که نرم افزار بیت کوین را اجرا می کند. و برای اداره ی بیت کوین توسط مشارکت در انتقال اطلاعات کمک می کند. هر کسی می تواند یک گره را اداره کند . به این صورت که نرم افزار بیت کوین را به صورت رایگان دانلود کرده و یک درگاه مطمئن را باز می گذارد. ( اشکال کار در مصرف انرژی و فضای ذخیره سازی است-شبکه در هنگام نوشتن حدود  GB145 حجم می برد. ) گره ها تراکنش های بیت کوین را در سراسر شبکه گسترش می دهند. یک گره ، اطلاعات را به گره های دیگری که می شناسد، می فرستد. و آن ها نیز اطلاعات را به گره هایی که  می شناسند ، انتقال می دهند، و غیره. با این روش به سرعت در کل شبکه پخش می شود.

بعضی گره ها در حال استخراج گره هستند. ( معمولا به عنوان «استخراج کننده» منسوب هستند.) این ها تراکنش های برجسته را در بلاک ها دسته بندی می کنند و به بلاکچین اضافه می کنند. آن ها چگونه این کار را انجام می دهند؟ باحل کردن یک معمای ریاضی پیچیده که قسمتی از برنامه بیت کوین است ، و قرار دادن پاسخ در بلاک. معما برای پیدا کردن عددی نیاز به حل شدن دارد، که هنگامی که با داده ها در بلاک ترکیب می شودو از تابع هش (هایپر) می گذرد، نتیجه ای را تولید می کند که در یک بازه مطمئن قرار دارد. این کار بیشتر از آن که به نظر می رسد، دشوار است.

( برای دوستداران چیز های بی اهمیت ، این عدد یک «نانس» نامیده می شود. که سلسله ای از «اعداد یک بار استفاده شده» است. در مورد بیت کوین نانس یک عدد صحیح بین ۰ و ۴۲۹۴۹۶۷۲۹۶ است. )

حل معما

چگونه این عدد را پیدا می کنند ؟ با حدس زدن به صورت تصادفی. تابع هش، پیش بینی خروجی را غیر ممکن می سازد. بنابراین استخراج گران عدد سرّی را حدس می زنند و تابع هش را بر ترکیب اعداد حدس زده شده و داده های موجود در بلاک اعمال می کنند. هش خروجی باید با یک عدد صفر از پیش تعیین شده شروع می شود. هیچ راهی برای فهمیدن این که کدام عدد کار می کند، وجود ندارد . زیرا دو عدد صحیح متوالی نتایج بسیار متفاوتی می دهند . علاوه بر این ، ممکن است چند نانس که نتایج مورد نظر را تولید می کنند، وجود داشته باشد. همچنین ممکن است هیچ یک از آن ها وجود نداشته باشد. ( در این صورت استخراج کننده ها به تلاش خود ادامه می دهند ، اما با یک پیکربندی بلاک متفاوت. ) اولین استخراج گر که در محدوده مورد نظر به هش خروجی می رسد، پیروزی خود را به بقیه اعلام می کند. باقی استخراج گران بلافاصله کار کردن روی آن بلاک را متوقف، و شروع به تلاش برای یافتن عدد رمزی بلاک بعدی می کنند. به عنوان پاداش این کار ، استخراج گر پیروز ، مقداری از بیت کوین جدید را می گیرد.

اقتصاد

در زمان نوشتن این متن ، پاداش ۵/۱۲ بیت کوین است که حدود ۲۰۰۰۰۰ دلار ارزش دارد.

اگرچه این کار این طور که به نظر می رسد ، آسان نیست. تعداد زیادی از گره های استخراج کننده وجود دارند که برای پاداش رقابت می کنند ، و ملاک شانس و قدرت محاسباتی است. ( هرچه تعداد محاسبات حدس زده بیشتر باشد ، شانسشان بیشتر است.) همچنین هزینه های یک گره استخراج گر بودن نیز ، قابل توجه است. نه تنها به خاطر سخت افزار مورد نیاز ، ( اگر شما یک پردازشگر سریع تر نسبت به رقیبان خود داشته باشید ، شانس بهتری برای پیدا کردن جواب درست قبل از اینکه آن ها این کار را انجام دهند، دارید.) بلکه به خاطر حجم بالای برق که این پردازنده ها مصرف می کنند.

و مقدار بیت کوینی که به عنوان پاداش برای حل معما اعطا می شود ، به تدریج کاهش خواهد یافت. در حال حاضر ۵/۱۲ بیت کوین است. اما این مقدار هر چهار سال نصف می شود. ( دفعه بعد در سال ۲۱-۲۰۲۰ انتظار می رود.). ارزش بیت کوین نسبت به قیمت برق و سخت افزار در چند سال آینده می تواند افزایش بیابد، تا حدودی این کاهش را جبران کند. اما این امر مشخص نیست.

دشواری

دشواری محاسبه ( تعداد صفر مورد نیاز در ابتدای رشته هش )، اغلب تنظیم می شود. بنابراین به طور میانگین حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد تا یک بلاک پردازش شود.

چرا ۱۰ دقیقه ؟ این مقدار زمانی است که توسعه دهندگان بیت کوین برای یک جریان ثابت و کاهشی سکه های جدید تا زمانی که به حداکثر مقدار ۲۱ میلیون برسد،  ضروری دانسته اند. ( به جز بعضی مواقع در سال ۲۱۴۰ ).

هنوز موارد زیادی برای توضیح دادن در مورد سیستم وجود دارد. اما در حال حاضر یک ایده از طرح کلی برنامه نویسی و مفهوم آن ارائه شده است. به طور کلی ، برای اولین بار یک سیستم وجود دارد که امکان انتقال های دیجیتال مناسب را در یک روش غیر متمرکز، بدون نیاز به اعتماد و ضد ضربه ایجاد کرده است. پیامد های آن می تواند بزرگ باشد.

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری