خانه / اتریوم / برنامه های غیرمتمرکز اتریوم چگونه عمل می کنند؟

برنامه های غیرمتمرکز اتریوم چگونه عمل می کنند؟

امروزه کاربران اینترنت کنترل مستقیمی روی اشتراک اطلاعات وب سایت‌ها ندارند.

اما اتریوم به صورت مستقیم با به کاربردن بلاک چین، طراحی اینترنت را به گونه‌ای انجام می‌دهد که مطابق با درخواست طراحان باشد؛ موضوعی که برنامه نویسان آن را بخش دشواری از طراحی اینترنت می‌دانند.

این شیوه درست مانند یک App-Store غیرمتمرکز است که همه می‌توانند توسط آن برنامه‌های بدون توقف غیرمتمرکز خود را منتشر نمایند. این نوع برنامه، برخلاف برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) امروزی (نظیر Gmail یا Uber) نیاز به یک واسطه برای اجرای فعالیت یا مدیریت اطلاعات کاربران ندارد.

برنامه‌های غیرمتمرکز، بطور مستقیم کاربران و کارپردازان را با یکدیگر مرتبط می‌سازد.

بعنوان نمونه، این نوع طراحی در برنامه غیرمتمرکز توییتر که مقاوم به سانسور (غیرقابل سانسور) است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی پیامی در بلاک چین توییتر منتشر می‌شود دیگر نمی‌توان آن را ویرایش یا پاک نمود؛ حتی توسط شرکت سازنده سیستم میکروبلاکینگ (نوعی وبلاگ نویسی که به کاربران امکان نوشتن متن های کوتاه ومنتشرکردن آن را می‌دهد) پیام موردنظر نمی تواند تغییر کند.

گرچه تعریف دقیقی از برنامه‌های غیرمتمرکز وجود ندارد؛ اما می‌توان به دو ویژگی اصلی این برنامه‌ها که شکست ناپذیری و منبع بازبودن آنها است، اشاره نمود.

 

سه نوع از برنامه‌های غیرمتمرکز:

با استفاده از این تکنولوژی جدید و مهیج، طرفداران اتریوم ممکن است این چنین تصور کنند که همه چیز را می توان برپایه برنامه غیرمتمرکز ایجاد نمود؛ درحالیکه برنامه‌هایی که کاربران می‌توانند با پلت فورم کامپیوتر بسازند تا حدودی محدود می‌باشد.

اوراق سفید اتریوم، برنامه های غیرمتمرکز (ِdapps) را به سه دسته تقسیم می‌کنند: برنامه‌های مربوط به مدیریت پول و ارز، برنامه‌هایی که با پول و ارز سروکار دارند (گرچه این برنامه‌ها نیازمند یک بخش دیگر نیز می‌باشند)، و “سایر” برنامه ها که شامل نرم افزارهای رای گیری و سیستم های نظارتی می‌باشند.

در اولین نوع از این برنامه‌ها، کاربر به منظور انعقاد قرارداد با کاربری دیگر، می تواند اتریوم مبادله کند، و برای تسهیل انتنشار این اطلاعات، از گره‌های کامپیوتری توزیع شده شبکه استفاده نماید.

 

 

نوع دوم این برنامه‌ها، بوسیله تلفیق پول و سرمایه با اطلاعات خارج از بلاک‌چین عمل می نماید؛ به عنوان مثال، هنگامیکه یک کشاورز درخواست بیمه محصولات کشاورزی خود را دارد، که خود به شرایط اقلیمی وابسته است (اگر محصولات کشاورزی تحت تاثیر شرایط اقلیمی و خشکسالی قرار گیرد بواسطه تجهیزاتی که کشاورز خریداری نموده، به طور خودکار هزینه خودش را متحمل می شود).

به منظور اجرا شدن، این قراردادهای هوشمند با واسط هایی که اصطلاحا به اوراکل (Oracles) معروفند درتماس بوده که اطلاعات بروزی از دنیای خارج را مورد استفاده قرار می دهد. (گر چه برخی از برنامه نویسان در این مورد مردد هستند که بتوان آن را بصورت یک شیوه غیرمتمرکز بکار برد).

 

 

اگر بیت کوین بتواند از سازمان‌های مالی فاصله بگیرد، آیا انجام این‌کار برای شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر نیز قابل اجرا است؟

سازمان‌های نامتمرکز خودگردان (DAO) رسته ی جاه طلبانه ای از برنامه‌های Dapp هستند. (به منظور مطالعه جانبی، نگاهی به مقاله DAO چیست؟ بیاندازید)

هدف از این برنامه ها، تشکیل شرکتی بدون مدیر است؛ قوانین این برنامه توسط رای‌گیری اعضاء تعیین می‌شود و اینکه منابع مالی شرکت چگونه واگذار گردد، توسط خود برنامه وضع می‌گردد.

 

 

مترجم: سرکار خانم مختیا

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری