خانه / اخبار جهان / برداشت های نادرست در مورد بیت کوین

برداشت های نادرست در مورد بیت کوین

 برداشت‌های نادرست در مورد بیت کوین و افسانه ورشکست شدن آن

برخی از صاحب نظران نظریه خود را درباره صنعت ارزهای دیجیتال این‌گونه بیان نمودند:

برداشت‌های کارشناسانه حاکی از آن است که همه چیز اعم از فناوری بلاک چین و سرمایه گذاری درعرضه اولیه کوین ها برحسب مالیات، نظارت و پذیرش ارزهای دیجیتال توسط بخش های مختلف اقتصادی، ازنظرها پنهان است. با همه عقاید منفی که بر بیت کوین وارد شده شاید گاه مزایای آن درپس این عقاید منفی گم شود. بنابراین این مقاله درنظر دارد به شکایات معمولی که به این ارزدیجیتال وارد شده بپردازد.

۱-قیمت بیت کوین بسیار بالاست:

علیرغم این که در بیشترمواقع (۶۰درصد) قیمت یک بیت کوین حدود۷۰۰۰دلار است، هنوز بسیاری از افراد از واردشدن به بازار ارزهای دیجیتال هراس دارند. حتی با وجود اینکه اخبار بیت کوین از اواسط سال ۲۰۱۷ درصفحه اول بسیاری از روزنامه های آنلاین قراردارد؛ هنوز بیشتر مردم از این موضوع که می توانند تنها بخش کوچکی از یک بیت کوین را خریداری نمایند، اطلاعی ندارند. درحالیکه یک بیت کوین می تواند به ۱۰۰میلیون ساتوشی(کوچکترین واحد یک بیت کوین) تقسیم گردد. بنابراین تنها بدلیل اینکه افراد توانایی خرید یک شمش طلای کامل به ارزش ۶۰۰۰۰۰دلار را ندارند، نمی توان گفت که آنها قادر به خرید یک سکه طلا نیستند یا نمی توانند سرمایه گذاری های کوچک ۱۲۶ دلاری را از طریق صندوقETF(یک صندوق از دارایی‌های متنوع است که مانند سهام معمولی در بورس معامله می شود. بدین معنا که افراد می توانند هر زمان که مایل بودند یک یا چند واحد از این صندوق را خریده یا بفروشند) برای استخراج طلا انجام دهند. این امر درمورد بیت کوین نیز صدق می کند.

حداکثر عرضه بیت کوین

 ۲۱۰۰۰۰۰۰بیت کوین

۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ میلی بیت کوین

۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ میکرو بیت کوین

۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ساتوشی

به فرض اینکه جمعیت کل جهان ۶ میلیون نفر باشد، می‌توان برای هر نفر  ۳۰۰۰۰۰ساتوشی یا بعبارتی۰۰۳/۰ بیت کوین درنظر گرفت. در بررسی‌هایی که از چندین مطالعه بدست آمده ۳ تا ۴میلیون بیت کوین درسال‌های اولیه آن از دست رفته است. بنابراین رقم دقیق‌تری که شاید نزدیک‌تر به واقعیت باشد ۲۵۰۰۰۰/-۲۲۰۰۰۰ساتوشی برای هر فرد است. این مساله سبب افزایش قیمت کوین‌ها در اواخر سال ۲۰۱۷ شد. هنگامی که قیمت همه کوین‌ها پایین‌تر از یک دلار بود (به عقیده بسیاری ارزان بود) ناگهان قیمت ها شروع به بالا رفتن کرد. همانطور که هریک از کوین‌ها عرضه متفاوتی دارند، قیمت هر کوین هم متفاوت است. این موضوع به ارزش بازار(معادل ارزش روز و جاری یک سهام ضرب در تعداد سهم های منتشر شده توسط یک شرکت است) برای عرضه مناسب یک کوین یا آینده‌دار بودن یک کوین برمی‌گردد. از آنجایی که این افزایش قیمت در بیت کوین سبب کاهش قیمت بیشتر کوین‌ها (حدود ۸۰ درصد) می‌شود، پس این افزایش قیمت نمی‌تواند منطقی باشد و یک برداشت اشتباه است. باید یادآور شد که تعداد بیت کوین‌ها درجهان بیشتر از افراد میلیونر در جهان است. بنابراین اگر هر فرد نتواند یک بیت کوین خریداری کند می‌تواند بجای آن یک میلی بیت کوین(یک هزارم ازیک بیت کوین) یا حتی یک ساتوشی خریداری نماید. ارزش بازار فعلی بیت کوین ۱۲۰ بیلیون دلار است، درحالی‌که M2 عرضه پول دلار امریکا  ۱۴۰۰۰بیلیون دلار است.

(M1 معیاری محدود از کارکرد پول به عنوان ابزاری برای برقراری مبادله است وM2 معیاری گسترده‌تر است وکارکرد پول به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره ارزش را درخود دارد.)  ارزش طلاهایی که استخراج شده  ۸۰۰۰ بیلیون دلار است. بنابراین اگر ارزش هر بیت کوین ۷۰۰۰ دلار باشد؛ قیمت یک ساتوشی ۰۰۷/۰سنت آمریکا است. با این قیمت همه افراد توانایی سرمایه‌گذاری در بیت کوین را دارند.

۲- قیمت بیت کوین بسیارمتغیر است :

مدرک قابل توجهی دال بر اینکه قیمت بیت کوین بسیار متغیر و در نوسان است، وجود ندارد. هرچند این موضوع خود می‌تواند انگیزه ایجاد کند. برای اولین بار در تاریخ بشریت یک ارز رمزنگاری شده امن و غیرمتمرکز وجود دارد که توسط هیچ موسسه مالی حقیقی یا یک بانک مرکزی پشتیبانی نمی‌شود. حتی اگر قیمت بیت‌کوین هیچ نوسانی نداشت شاید تعجب برانگیزتر بود، زیرا نوسان‌پذیری بیت کوین سبب هماهنگ سازی آن با ارزهای دولتی یا طلا می‌شود. ارزش بازار بیت کوین در مقایسه با ارزهای فیات یا طلا سنجیده می‌شود. اگر قیمت آنها افزایش یابد قیمت بیت کوین نیز افزایش خواهد داشت. اگر قیمت آنها کاهش یابد مسلما در قیمت بیت کوین نیز تاثیر‌گذار است.

ارزهای دیجیتال جز نوسان پذیرترین و مخاطره آمیزترین دارایی‌های دنیا هستند. بنابراین افراد هنگام سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا هر ارز دیگری باید درباره آنها آگاهی کامل داشته و تنها درحد استطاعت مالی خود در آنها سرمایه‌گذاری کنند تا ناچار به فروش اجباری آنها در زمان کاهش قیمت‌ها نشوند. این نوع سرمایه‌گذاری بسیار با ارزش است زیرا اگر به این شیوه در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری شود؛ افراد مجبور نیستند در زمان رکود شدید اقتصادی کوین ها را بخاطر مشکلات مالی بفروشند.

۳- خطرات زیست محیطی بیت کوین:

هنگامی که بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو درسال ۲۰۰۹ استخراج شد، استخراج آن می توانست با یک لب‌تاب ساده انجام گیرد و مدت زمان استخراج هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه بود که امروزه نیز همین گونه است. الگوریتم بیت کوین بطور خودکار سختی حل معمای رمزنگار را آسانتر نموده و بدین‌گونه به استخراج کنندگان برای حل مساله تایید بلاک و دریافت پاداش در ده دقیقه برای استخراج یک بلاک کمک می‌کند. منابع بیشتری که به شبکه بیت کوین اضافه شده، میزان این سختی را بالاتر برده است. هرچند این سختی سبب این شده که شبکه بیت کوین بعنوان قدرتمندترین و امن‌ترین شبکه ارز دیجیتال درجهان معرفی شود. علت این که استخراج کنندگان بیلیونها دلار برای خرید ابزار مخصوص استخراج بیت کوین سرمایه گذاری می‌کنند، بخاطر ارزشمند بودن آن است. این ارزش‌گذاری بخاطر افزایش تعداد کاربران یا افزایش تعداد تراکنش‌ها نیست. تا زمانی که بیت کوین ارزشمند باشد موسسات مالی در استخراج ابزاری که سبب دریافت پاداش (استخراج موفقیت امیز یک بلاک)می‌شود، سرمایه گذاری خواهند کرد. استخراج کنندگان مقدارزیادی نیروی برق برای اجرای عملیات خود به هدر می‌دهند، موضوعی که به شدت مورد نکوهش قرارگرفته است. اما از آنجایی که هزینه برق بالاست استخراج کنندگان همیشه بدنبال ارزان کردن نیروی برق در سراسر جهان بوده اند. برق در کشورهایی که منابع جایگزین (تمدید شدنی) دارند و به مقدار مازاد از این نیرو وجود دارد ارزان است. قیمت هر بیت کوین ۷۰۰۰ دلار است و هزینه سالیانه جاری شبکه بیت کوین ۶/۴ بیلیون دلار است که بخش عمده‌ای از آن صرف پرداخت صورتحساب های برقی می‌شود. اما چیزی که شبکه بیت کوین در برابر این قیمت مهیا نموده یک بلاک چین غیر قابل هک است که هیچ موجودی روی زمین قادر به هک آن نخواهد بود. آنقدر که بیت کوین هدف زیست شناسان قرار گرفته ارزهای فیات (دولتی) این‌گونه نبوده است. منابع زیادی وجود دارند که به کارکرد مراکز اطلاعاتی، ساخت و قدرتمند ساختن شعب بانکی و چاپ اسکناس‌ها اختصاص دارد. بانک فدرال رزرو آمریکا به تنهایی ۷۰۰ میلیون دلار در سال صرف چاپ اسکناس‌های دلار می‌کند. مساله‌ای که باعث شده بیت کوین به راحتی مورد هدف قرار گیرد این است که برآورد مقدار انرژی هدر رفته برق توسط این شبکه تا اندازه‌ای آسان است.

۴­- ۴۰ درصد از کل بیت کوین تنها تحت کنترل هزار نفر است.

برداشت نادرست دیگری که راجع به بیت کوین وجود دارد این است که تصور می‌شود ۴۰ درصد از بیت کوین‌ها تنها در دسترس هزار نفر است. در حالی که این تنها یک گمانه زنی محض است. چیزی که مشخص است این است که ۲۴ میلیون کیف بیت کوین وجود دارد. هر چند یک فرد می‌تواند صدها کیف بیت کوین داشته باشد یا یک کیف می‌تواند بیت کوین های هزاران یا میلیون‌ها فرد را در خود جای دهد. دو کیفی که بیشترین کوین‌ها را در خود نگهداری می‌کنند و به کیف پول‌های سرد معروفند متعلق به دو صرافی بزرگ و برتر جهان بنام Bitfinex و Bittrex است. شاید این موضوع باعث این شده که افرادی که اطلاعات کاملی درباره این ارز ندارند به اشتباه گمان کرده اند، مالکان این دو کیف پول به تعداد کم و بیلیونر هستند. در حالی که بیت کوین های این کیف ها متعلق به هزاران یا میلیون ها مشتری است. سایت کوین بیس مدعی است که بیش از ده میلیون کاربر دارد. وقتی افراد به یک صرافی اعتماد می‌کنند و بیت کوین‌های خود را به آن می‌سپارند، نباید از آن‌ها  توقع ایجاد یک کیف اختصاصی برای خود در بلاک چین داشته باشند. کیف پول‌های بیت کوین معمولا بیت کوین های افراد مختلفی را در بر می‌گیرد. از سوی دیگر بیشتر کیف پول ها یک ادرس جدید را برای یک تراکنش جدید می سازند. این بدان معنی است که هر فردی با یک کیف پول سخت افزاری در هر پنج بار ۰٫۲ بیت کوین را از صاحب یک بیت کوین دریافت می‌کند که این پنج بار می‌تواند با پنج آدرس مختلف منتشر شود. راهی برای فهمیدن آنکه این پنج آدرس بواقع متعلق به یک فرد است وجود ندارد.

۵- استفاده از بیت کوین در خرید موادمخدر و پول‌شویی:

همه تراکنش‌های انفرادی در بیت کوین آشکار هستند. بنابراین این مساله که افراد بتوانند در فعالیت‌های غیر قانونی بوسیله بیت کوین سرمایه گذاری کنند؛ نمی‌تواند یک عقیده صحیح و جالب باشد. هر چند اخیرا دو گزارش در این‌باره منتشر شده که مدعی آن است که تنها یک درصد از تمامی تراکنش‌های بیت کوین در پول شویی و ۴۴ درصد از آن در فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در فعالیت‌های غیر قانونی نمی‌تواند خیلی دنباله‌دار شود. بعنوان مثال اگر فردی فعالیت‌های غیر قانونی زیادی با ارزهای دیجیتال انجام دهد  و سپس به یکباره تصمیم بگیرد بجای پول نقد بیت کوین‌هایش را جمع آوری کند چگونه می‌تواند آنها را برای پرداخت هزینه های خود استفاده کند؟ برای این کار لازم است فرد به یک صرافی برود و مسلما نمی‌تواند ناشناس بماند. زیرا بیشتر صرافی‌ها قبل از ثبت نام کاربران خود پروسه های شناخت مشتری و شیوه های ضد پولشویی را بررسی می‌کنند. بنابراین مجرمانی که از ارزهای دیجیتال برای فعالیت های غیر قانونی استفاده نموده اند در صرافی‌ها شناسایی می شوند.

۶- تراکنش‌های بیت کوین آهسته وگران است.

از زمانی‌که (۶ ماه قبل) کار با سافت فورک Segwit اجرایی شد حداکثر تعداد علمی تراکنش ها از ۵ تراکنش در هر ثانیه به ۷ تراکنش در هر ثانیه افزایش یافت تا به ۲۰ تراکنش در هرثانیه نزدیک‌تر شود. هر چند این تعداد تراکنش هنوز فاصله ی زیادی با تعداد تراکنش‌های سامانه‌های پرداخت موروثی (۲۰تراکنش در هر ثانیه) دارد؛ اما هدف بلاک چین بیت کوین هیچ گاه ثبت همه تراکنش های انفرادی نبوده است. بسیاری از تراکنش‌های کوچک‌تر ممکن است که بصورت زنجیره ثبت شوند. شبکه لایتینگ در نظر دارد تا در آینده نزدیک این موضوع را امکان پذیر سازد تمامی شبکه بیت کوین طوری طراحی شده که ایجاد انگیزه می‌کند.کارمزدهایی که گرفته می‌شود برای جلوگیری از حملات اسپم بر روی شبکه است. بدون این هزینه ها هکرها براحتی می‌توانند میلیون‌ها تراکنش کوچک را تنها برای پر کردن بلاک ها و از کارانداختن سیستم شبکه بیت کوین ارسال نمایند. این هزینه ها کاربران را مطمئن می سازد که مهمترین تراکنش‌ها (تراکنش‌هایی که هزینه‌های بالایی برای آنها پرداخت می شود) همان ابتدا پردازش می شوند. حتی اگر چند بلاک نیز برای انجام یک تراکنش معتبر تصاحب شود این تراکنش خیلی سریع‌تر از یک انتقال تلگرافی که ممکن است ده روز (در مواردی که این انتقال بصورت بین المللی باشد)طول بکشد، انجام می شود.

 

۶- راه زیادی در پیش روست:

هنوز بسیاری از مردم درک درستی از مفهوم بیت کوین و چگونگی کارکرد آن ندارند و باید برای فهمیدن دقیق مفهوم آن وقت بگذارند. بیش از ۲۰ سال قبل که اینترنت روند کلی خود را در پیش گرفت، بسیاری از مردم نمی دانستند که بوسیله ایمیل می‌توانند برای فرد دیگری پیام ارسال کنند. بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر نیز هم اکنون بدین گونه اند. پذیرش بیت کوین در حال افزایش است. این افزایش پذیرش، حتی در بازار خرسی(دوره رکود اقتصادی) که قیمت یک میلی بیت کوین از ۲۰ دلار به ۶ دلار کاهش یافته نیز دیده شده است. بیت کوین از زمان موجودیت خود در این ۹ سال پیشرفت ها و شکست ها را منصفانه تقسیم نموده است. اما موضوعی که بیت کوین را متفاوت می‌سازد این است که حتی زمانی که بیت کوین قیمتش کاهش یافته باز هم همواره(حداقل تا به امروز) توانسته خود را بازسازی نماید. (قیمتش دوباره افزایش می‌یابد)

 

 

مترجم:سرکار خانم مختیا

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری