خانه / مجله / بانک ها و بلاک چین

بانک ها و بلاک چین

این مقاله نگاهی دارد به بلاک چین و بانک‎ها و پیشرفت‎های بلاک چین را در مقطع بانکداری مورد بررسی قرار می‎دهد. آیا تناسب خوبی دارند؟

بعضی افراد، بلاک چین و ارز دیجیتالی را رد می‎کنند و معتقدند آنها مشکلات زیادی برای دولت‎ها بوجود می‏آورند تا در زندگی روزمره ما جایگاه ثانتی پیدا نکنند.  بعضی افراد هم معتقدند آنها  فواید زیادی برای تجارت و مشتریان دارند. به هر حال این نقلاب تکنولوژی در بانک‎ها بزرگ‎تر از آن است که بتوان از ان چشم پوشی کرد. (اطلاعات بیشتر در این مورد : تکامل ارز دیجیتالی: جایگزینی پول نقد مدرن).

در اینجا خلاصه‎ای از چگونگی کار بلاک چین و استفاده بانک‎ها از آنها در آینده می‎آوریم.

تاریخچه‎ای مختصر

بیت کوین، ارزی دیجیتالی بدون مرکزیت و بدون مرز است که در سال ۲۰۰۸ ابداع شد. مؤسس آن با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو این ابداع را در پاسخ به بحران مالی که همان سال پدید آمده بود، انجام داد. یکی از اهداف اولیه ناکاموتو ، بوجود آوردن ارزی بود که اعتبار آن تحت تاثیر کاهش کمیتی قرار نمی‎گرفت. به این منظور او یک سیستم استخراج تشکیل داد که در آن فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود داشت به این معنی که ارزش بیت کوین همیشه بر مبنای عرضه و تقاضا است.

بدون مرز بودن طبیعت بیت کوین به این معناست که تراکنش‎های خارجی هزینه‎ای خیلی پایین تر در مقایسه‎ با بانک‎ها دارند.

ماهیت بدون  مرکزیت  بلاک چین، آن را خیلی امن‎تر و قابل اعتمادتر از دیتابیس‎های بانکداری سنتی کرده است چون فقط یک دیتابیس نیست که مورد حمله  هکرها قرار بگیرد، یا سیستم آن دچار مشکل شود.

تراکنش‌های بیت کوین در یک لجر (دفتر حسابرسی) بدون مرکزیت به نام بلاک چین ذخیره می‎شود. به جای اینکه در یک سرور وجود داشته باشد در همه کامپیوترهایی که به اینترنت متصل می‎شوند وجود دارند. خاصیت بدون مرکزیت بلاکچین آن را امن‎تر و قابل اعتمادتر از بانکداری سنتی کرده است. (مراجعه شود به: آیا برای خرید بیت کوین دیر است؟ آیا برای سرمایه‎گذاری در ارز دیجیتالی دیر است؟)

تراکنش‌های بلاک چین ناشناخته هستند و هیچ قدرت مرکزی نمی‎تواند کسی را از تراکنش بیت کوین محروم کند. امتیاز و اعتبار بیت کوین بر ارز فیات از زمان ایجاد آن رشد چشم‎گیری داشته است. (اطلاعات بیشتر در : فهم ازر دیجیتالی: نسخه گیم اف ترونز/ بازی تاج و تخت)

زیبایی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین به سادگی به عنوان یک لجر برای تراکنش‎های بیت کوین ابداع شد. بعدها به این نتیجه رسیدند که ماهیت بدون مرکزیت و امن و ناشناخته بودن آن می‎تواند مورد استفاده بسیاری از صنایع دیگر قرار بگیرد.

اختراع اتریوم در سال ۲۰۱۵ برای تکنولوژی بلاک چین لحظه‎ای تاریخی بود. این پلتفرم متن باز به توسعه دهندگان این اجازه را می‎داد تا هر نوع نرم افزاری روی بلاک چین بدون محدودیت ایجاد کنند. تکنولوژی‎های انقلابی بلاک چین مانند قراردادهای هوشمند، اپلکیشن‎های مستقل و بدون مرکزیت (dApps) به نظر می‎رسد روی روند صنعت بانکداری تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

D Apps   برنامه‎های نرم‎افزاری که در اینترنت طراحی شده‎اند به گونه‎ای که توسط هیچ شخص مرکزی کنترل نمی‎شوند.

قراردادهای هوشمند: کدهایی هستند که مفاد قرارداد در رابطه با شخص سوم را اجرا می‎کنند.

منفعت بانک‎ها از این تکنولوژی

چشم پوشی از این تکنولوژی برای بانک‎های کوچک سخت است چون در مقایسه با دیتابیس‎های کنونی، امن‎تر و قابل اعتمادتر هستند.. اول اینکه ناشناخته بودن آن می‎تواند از جعل هویت جلوگیری کند و دوم اینکه ماهیت بدون مرکزیت  بلاک چین کار تراکنش را سرعت بخشیده است. (مراجعه شود به : راهنمای کوین‎های خصوصی: مقایسه ارزهای دیجیتالی ناشناخته)

درحالیکه  بعضی از بلاک چین‎ها (بیشتر بیت کوین‎ها) کَند هستند بقیه سرعت دارند. ریپل دومین ارز دیجیتالی باارزش در بازار سرمایه‎داری می‎تواند ۱٫۵۰۰ تراکنش در هر ثانیه انجام دهد. استفاده از قراردادهای هوشمند می‎تواند کارآمدی تراکنش‎های بانکی را ارتقاء بخشد.. بانک‎ها برای همه محصولات خود به این قراردادها اعتماد می‎کنند از کارت‎های اعتباری گرفته تا وام مسکن و چک و حساب‎های پس‎انداز. قراردادهای هوشمند را می‎توان برای همه مراحل لازم در این اسناد بکار برد  و هزینه‎های بانکی را کاهش داد. بدون شک قراردادهای هوشمند جایگزین نیاز به شناسایی هویت مشتری  خواهد شد.

صرفهجویی در زمان

چندین شرکت، سرمایه‎گذاری پر خطر را دریافت کردند تا پروژه‎های توضیح داده شده در بالا را راه اندازی کنند اما بیشتر آنها هنوز در مرحله ایده و نظریه باقی مانده‎اند. به همین دلیل است که ارزیابی ارزش واقعی ارزهای دیجیتالی مشکل است.

ما باید یک عرضه اولیه کوین داشته باشیم یا ICO

  • اون چیه؟

یک فرایند غیر سهمی برای ایجاد سرمایه است که از یک ارز دیجیتالی نمونه و بلاک چین استفاده می‎کنه.

  • پس مثل یک زنجیر ساخته شده از کوینه؟

من دارم وقتمو اینجا هدر می‎دم.

با این وجود چندین بانک بزرگ تا کنون به سوی سرمایه‎گذاری و توسعه بلاک چین قدم برداشته‎اند. گروهی از مؤسسات مالی توسط بانک‎های سویس UBS موافقت کرده‎اند تا از اتریوم برای توسعه کیفیت داده‎های خود استفاده کنند. به جای محول کردن این موضوع برای بررسی به شخص سوم آنها ترجیح می‎دهند تا فقط به بلاکچین تکیه کنند.

در این میان، سانتاندر از ریپل برای تقویت نرم افزار  جدید موبایلش استفاده می‎کند و پیش‎بینی شده است که بانک مرکزی  برای اولین بار امسال از بیت کوین و ارزهای دیجیتالی اتریوم در ذخایرشان استفاده کنند.

چشماندازی به آینده

شاید تعجب‎آور نباشد که بیستر دولت‎های مرکزی تمام تلاش خود را می‎کنند تا پیشرفت ارز دیجیتالی را در حیطه خود محدود کنند.این امر به تنهایی برای متوقف کردن رشد بیت کوین به عنوان اولین ارز جهانی کافی است. مشکلات دیگری نیز به غیر از کاهش زمان تراکنش و نوسانات اعتبار وجود دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

هر اتفاقی برای بیت کوین بیفتند، مبارزه با امتیازاتی که بلاک چین برای بانک‎های کوچک دارد، بسیار مشکل است.

 

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری