خانه / اسیک ماینر چیست؟

اسیک ماینر چیست؟

اسیک(ASIC) یا Application Specific Integrated Circuits در واقع مدارهای مجتمع با کاربرد خاص هستند. هر کدام از دستگاه های اسیک قابلیت حل کردن الگوریتم خاصی را دارند، به طور مثال اسیک هایی که برای بیت کوین ساخته شده اند توانایی حل کردن الگوریتم SHA۲۵۶ را دارند.

با وجود دستگاه های اسیک، در حال حاضر استخراج بیت کوین با CPU و کارت گرافیک توجیه اقتصادی ندارد و ماینرها از دستگاه های اسیک برای استخراج استفاده می کنند. بیشتر دستگاه های اسیک توسط شرکت بیت مین ساخته می شود و خیلی ها معتقدند که وجود این دستگاه ها باعث می شود که بازار از حالت غیرمتمرکز خارج شود.

با توجه به قدرت پردازشی بیشتر دستگاه های اسیک، این دستگاه توانست خیلی زود طرفداران خود را پیدا کند ولی در دنیای غیر متمرکز ارزهای دیجیتالی حضور اسیک ها مخالفان زیادی هم دارد. یکی از مخالفان اصلی اسیک، سازندگان ارز دیجیتالی اتر هستند و برای جلوگیری از حضور اسیک ها در فرایند ماینینگ ارز دیجیتالی اتر اقداماتی انجام داده اند. در حال حاضر الگوریتم هایی هم هستند که اسیک ها توانایی کار کردن با آن ها را ندارند.

قدرت پردازشی بیشتر اسیک ها و همچنین مصرف برق کمتر آن ها، باعث شده است که استخراج ارزهای دیجیتالی به صورت اقتصادی امکان پذیر باشد ولی باید در نظر داشت که نگهداری این دستگاه ها و هزینه هایی که برای تعمیرات آن باید پرداخت کنید، بسیار زیاد است.

نکته دیگری که باید در مورد اسیک ها در نظر داشته باشید، این است که در مدت زمان کوتاهی دستگاه اسیک قویتری به بازار ارائه می شود. چرا که سازندگان آن به دنبال سود بیشتر از فروش دستگاه های خود هستند و ورود دستگاه های با قدرت پردازشی بیشتر باعث می شود که دستگاه های قدیمی، کارایی خودشان را از دست بدهند.

استخراج ابری