خانه / اخبار جهان / ارز های دیجیتال، نوعی سرمایه جدید

ارز های دیجیتال، نوعی سرمایه جدید

بازیکنان بزرگ در راه هستند.

 

در این مقاله، این پرسش مورد بررسی قرار می گیرد که آیا ارز های دیجیتال نوعی سرمایه جدید برای سرمایه گذاران سازمانی محسوب می شوند؟ آیا وقت آن رسیده که بازیکنان بزرگ وارد شوند؟

 

بازگشت eye-popping که توسط ارز های دیجیتال تولید شده اند، بازگشت سایر انواع سرمایه گذاری را مانند سهام یا مستغلات تحت تاثیر قرار می دهد. اما با ترکیب نوسان ارز های دیجیتال با موضوعات مربوط به نقدینگی، بازار نابالغ و نامنظمی شکل می گیرد. بنابراین تا درک این موضوع که چرا سرمایه گذاران نهادی ارز های دیجیتال را به عنوان نوعی دارایی قابل سرمایه گذاری، متقاعد کننده نمی دانند، چیزی طول نمی کشد. با این حال، بررسی دقیق تر ( A deeper dive) ، شایستگی های احتمالی رمزنگاری را نشان می دهد که ممکن است، تغییری در آگاهی فرد ایجاد کند.

کل بازار ارز های دیجیتال به طور تصاعدی رشد می کنند، همانطور که از یک بازار سرمایه ۱۷٫۷ میلیارد دلاری در آغاز سال ۲۰۱۷، به ۸۰۰ میلیارد دلار در ۲۰۱۸ رسید که با ثبت ۴۵۰۰ درصد رشد واقعی در تنها یک سال همراه بود.در حقیقت، یک مقایسه از سود های ثبت شده توسط ارز های دجیتال در یک سال، همه را شکه کرد. بازگشت eye-popping که توسط ارز های دیجیتال تولید شده اند، بازگشت سایر انواع سرمایه گذاری را مانند سهام یا مستغلات تحت تاثیر قرار می دهد. اما سرمایه گذاران سازمانی در این باندبازی شرکت می کنند؟ ( توضیح بیشتر : ۴ Reasons Why Now is the Best Time for You to Invest in Cryptocurrencies)

یک فناوری مخرب

بلاکچین ، فناوری پایه بیت کوین و اکثر ارز های دیجیتال دیگر، پتانسیل تخریب تعدادی از صنایع را دارد.و اساسا یک پایگاه داده فراپیدا و غیرمتمرکز است. فناوری بلاکچین به طور ذاتی امن است و همه ی تراکنش ها در آن غیر قابل تغییر هستند. در حالی که این فناوری احتمالا مانند انقلابی از دیدگاه تکنولوژیکی است، برخی معتقدند که مفهوم ارز های دیجیتال به اهداف ایدئولوژیک عمیق تری (deeper ideological purpose) خدمت می کند. پیشگامان ارز های دیجیتال ، به طبیعت غیرمتمرکز آن جذب شده اند، زیرا جایگزینی مناسب برای سیستم پولی سنتی (viable alternative to the traditional monetary system)، ارائه می دهد. عدم مرکزیت به معنی توانمند سازی توده های مردم است. و بلاکچین مکانیزمی است که شفافیت، مسئولیت پذیری و عدالت را تضمین می کند. صفاتی که گمان می شد باید در یک سیستم پولی متمرکز قرار بگیرند. (compromised in a centralized monetary system)

همچنین تصورات زیادی نیز از بازار ارز های دیجیتال، به عنوان یک حباب نظری وجود دارد. که در آن انواع قمار ها انجام می شود و سرمایه گذاران ممکن است همه چیز خود را ببازند یا می توانند آدم بکشند. با ترکیب نوسان ارز های دیجیتال با موضوعات مربوط به نقدینگی، بازار نابالغ و نامنظمی شکل می گیرد. بنابراین تا درک این موضوع که چرا سرمایه گذاران نهادی ارز های دیجیتال را به عنوان نوعی دارایی قابل سرمایه گذاری، متقاعد کننده نمی دانند، زمان زیادی طول نمی کشد. اگرچه که در نظر گرفتن برخی خطرات قابل ملاحظه برای سرمایه گذاران سازمانی قابل درک نیست، اما برای ما مهم است که بررسی عمیقتری برای کشف شایستگی های احتمالی ارز های دیجیتال داشته باشیم. که ممکن است سبب تغییر در آگاهی ما شود.

(توضیح بیشتر : Understanding Cryptocurrencies: Game of Thrones Edition )

نوسان:

نوسانات وسیع بازار ارز های دیجیتال کاملا شناخته شده است. و تصحیح اخیر آن، تصویب عهد نامه ای در این زمینه است. در اولین هفته سال ۲۰۱۸، سرمایه کل بازار افزایش یافت و به ۸۰۰ میلیارد دلار رسید. در چند هفته بعد، افت زیادی از همه ی ارز ها یدیجیتال در سراسر هیئت بازرگانی صورت گرفت و از حدود بیشتر از ۸۰۰ میلیارد دلار به کمتر از ۳۰۰ میلیارد در کمتر از چند هفته رسید. این کاهش مقدار بیشتر از ۶۰ درصد است!

با همه این گفته ها، برخی بازیکنان این نوسان را به عنوان یک فرصت عالی مشاهده می کنند. استراتژیت های مالی جهانی بانک Deutsche ، Masao Muraki ، Hiroshi Torii و Tao Xu در این باره می گویند :

« اگرچه سرمایه گذاران سازمانی تشخیص دادند که ممکن است،  ارزش سهام و سایر دارایی ها وارد قلمرو حباب شده باشند ( میانگین سهام P/E ایالات متحده حدود ۲۰ برابر است) ، اما آن ها نمی توانند به ریسک پذیری خود ادامه دهند. در حال حاضر، تعدادی روزافزون از سرمایه گذاران سازمانی، ارز های دیجیتال را به عنوان مرز ریسک پذیری ارزیابی پایداری قیمت های سرمایه می بینند. »

تعیین ارزش ارز های دیجیتال

تعیین ارزش دقیق ارز های دیجیتال (valuation for cryptocurrencies) تقریبا غیر ممکن است.  هیچ قطع نامه مالی یا معیار جریان نقدی که سرمایه گذاران بتوانند با استفاده از قاعده تساوی حقوق سنتی یا تکنیک های ارزش گذاری قراردادی، آن ها را تجزیه و تحلیل کنند، وجود ندارد. عدم وجود یک چارچوب ارزش یابی باعث می شود که ارز های دیجیتال به عنوان نوعی دارایی در نظر بخش عظیمی از مخاطبان سازمانی مناسب نباشد. ( توضیح بیشتر : Crypto ICO vs. Stock IPO: What’s the Difference? )

با این حال، ویژگی های از ارز های دیجیتال وجود دارد که ارزش آن ها را اثبات می کند. که عبارت اند از:

  • سودمندی : این مورد، به موارد استفاده یا عملکرد کوین اشاره دارد. سودمندی اغلب با ارزش سکه مرتبط است، زیرا مردم را برای سرمایه گذاری و نگه داشتن آن ترغیب می کند. در مورد بیت کوین، کاربرد اساسی آن به عنوان یک وسیله تبادل این است که به کاربران امکان می دهد تا هزینه های بانکی( یا هر شخص ثالث) بیش از حد و به طور قابل توجهی زمان تراکنش ها را کاهش دهند. بنابراین، اساسا بیت کوین به شما این امکان را می دهد تا در یک انتقال با مقدار نامحدود، در کسرس از هزینه و زمان، مشغول شوید. نرخ بالای پذیرش، مستلزم ارزش بالاتر بیت کوین است. زیرا یک عرضه ثابت بیت کوین که تا به حال موجود بوده است، وجود خواهد داشت. این امر مهم است که بین کوین و توکن () تفاوت قائل شوید، زیرا آن ها اغلب به صورت تعویضی استفاده می شوند و مجموعه کاربرد های مختلفی برای هر کدام وجود دارد.
  • کمیابی : اکثریت ارز های دیجیتال با یک برنامه عرضه ثابت طراحی شده اند. این امر به این معنی است که ارز های دیجیتال در طبیعت مخرب و باعث تقلیل قیمت ها هستند. زیرا در مقایسه با وضع تورمی فیات که به موجب آن دولت ها می توانند پول را بر اساس اهداف اقتصادی خود چاپ کنند، این حالت در ارز های دیجیتال وجود ندارد. اصول اقتصادی بیان می کند که یک عرضه ثابت سرمایه، همراه با یک تقاضای در حال افزایش، منجر به افزایش ارزش می شود. با توجه به عرضه ثابت ارز های دیجیتال، به طور کلی، اغلب یک فروشگاه خوب ارزش محسوب می شوند.

یک روش ساده برای نزدیک شدن به ارزشیابی بیت کوین، («پدر بنیان گذاری» ارز های دیجیتال و قطعا بزرگترین آن ها) مقایسه عرضه فعلی فیات با بیت کوین در سطح جهانی است. ارزش کل عرضه پول جهان، ( از جمله سکه، اسکناس، حساب های بازار پول، سپرده های زمان دار و پس انداز ها/حساب های جاری ) به ۹۰٫۴ تریلیون دلار می رسد.

 

در حال حاضر اگر بیت کوین فقط ۱۵ درصد از ارزش گذاری را تشکیل دهد، ارزش آن به ۱۳٫۵۶ تریلیون دلار خواهد رسید. با فرض این که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین ( تعداد ثابت بیت کوین که تاکنون وجود دارد) تولید شده باشد، برای هر بیت کوین حدود ۶۱۹۰۴۷ دلار در نظر گرفته می شود! قیمت های امروزه تخفیف یافته است.

فرصت هایی برای سرمایه گذاران سازمانی

در مراحل اولیه پیشرفت تکنولوژیکی، برخی از پول های سازمانی در حال حاضر در صحنه ی ارز های دیجیتال وارد شده اند. Mike Novogratz –یک مدیر صندوق‌های پوششی میلیاردر که یک صندوق پوششی ۵۰۰ میلیون دلاری متمرکز بر ارز های دیجیتال ایجاد کرده است-این روند را تایید کرده است. و اظهار دارد:

« نهادینه سازی این فضا در راه است. و به سرعت انجام می شود. »

حتی مبادلات نیز، برای جریان پول های سازمانی با اعلام یک سرویس مدیریت سرمایه ارز های دیجیتال Coinbase مخصوصا برای سرمایه گذاران سازمانی،(announcing the launch of a cryptocurrency asset management service specifically for institutional investors) آماده شده اند. در نظرسنجی اخیر (recent survey) از سرمایه گذاران سازمانی توسط Triad Securities ، ۶۲% سرمایه گذاران سازمانی در حال خرید یا سنجش خرید بیت کوین هستند. این یک بیانیه در مورد اشتیاق رو به رشد نهادی است و به نظر می رسد که در حال گسترش باشد. در سال ۲۰۱۷ شاهد تعدادی از صندوق های پوششی ارز های دیجیتال که با هم ترکیب شده اند، هستیم. می توان انتظار داشت که افزایش قابل توجهی درکل سرمایه بازار ارز های دیجیتال در سال آینده داشته باشیم.

 

مترجم: سرکار خانم کلماتی

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ecoin724, خرید و فروش ارزهای دیجیتال, بیت کوین, اتریوم

چگونگی کنترل بازار ارزهای دیجیتال

صرافی ها چگونه بازار ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کنند؟؟؟ صرافی‌ها درتلاشند تا موقعیت اخیر بازار …

استخراج ابری