خانه / آموزش / ارتباط توکن‌ها و کوین‌های توکن سازی شده

ارتباط توکن‌ها و کوین‌های توکن سازی شده

این مقاله تفاوت‌های بین کوین‌های ارزهای دیجیتال و توکن ها را بررسی نموده و در مورد نام ارزهای دیجیتال به عنوان یک نام اشتباه بحث می‌نماید. درک دقیق مفهوم ارزهای دیجیتال بسیار سخت است. مخصوصا هنگامی که افراد با تکنولوژی پایه آنها یعنی بلاک چین مواجه می شوند، زیرا زبان محاسباتی و اصول فنی بلاک چین به لحاظ ماهیت تکنیکال آن نامشخص است. این موضوع می‌تواند در افراد سبب ایجاد ترس و عدم انگیزه و علاقه برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال شود. اما جای نگرانی  وجود ندارد؛ افراد با مطالعه این مقاله مفید با مفاهیم کلیدی ارزهای دیجیتال آشنا شده و درک بهتری از آنها پیدا می‌کنند.

ارز دیجیتال چیست؟

درتعریف این ارزها می‌توان گفت که ارزهایی که مجازی یا دیجیتال هستند و رمزنگاری (ایمن) شده اند. واژه رمزنگار به شیوه رمزدارکردن ارزها برای امنیت و تایید انتقال تراکنش‌ها برمی گردد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که قادر است توسط دفتر کل عمومی به نام بلاک چین همه تراکنش ها را به ترتیب زمان آنها ثبت و تایید کند. هرچند بسیاری از ارزهای دیجیتالی که هم اکنون موجودند از بیت کوین پیشی گرفته اند، اما بیت کوین به دلیل ماهیت غبرمتمرکز و توزیع شده‌ای که دارد بعنوان یک ارز عمده و مهم در حوزه ارزهای دیجیتال خودنمایی می‌کند.

شبکه بیت کوین با سرعت بیشتری نسبت به کوین ها و توکن‌های دیگر توسعه یافت. هرجا اسمی از ارز دیجیتال است، اغلب درذهن مردم اسم بیت کوین بعنوان ارز دیجیتال می آید. حتی زمانی که پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال دیگر در میان مردم کم بود. لازم بذکر است که هم اکنون همه کوین‌ها و توکن‌ها به عنوان ارزهای دیجیتال تلقی می‌شوند؛ حتی اگربیشتر کوین ها عملکردشان مانند یک ارز رایج یا وسیله‌ای برای مبادله نباشد. اصطلاح ارزهای دیجیتال به این دلیل یک نام اشتباه است که یک ارز از نظر علمی به عنوان یک واحد پول، ذخیره ارزش و وسیله ای برای مبادله شناخته می شود. هرچند تمامی این مشخصات در بیت کوین وجود دارند و از آنجایی که فضای ارزهای دیجیتال به وسیله‌ بیت کوین شروع بکار کرد، تمامی کوین‌های دیگر پس از بیت کوین به عنوان ارزدیجیتال شناخته شدند. البته باید یادآور شد که بیشتر ارزهای دیجیتال بجز بیت کوین مشخصات بالا را به عنوان یک ارز واقعی ندارند.

رایج‌ترین طبقه بندی ارزهای دیجیتال عبارتند از:

۱-ارزهای دیجیتال تناوبی (آلت کوین ها)

۲-توکن ها

 

آلت کوین ها:

ارزهای دیجیتال تناوبی یا کوین های ساده به آلت کوین معروفند. این ارزها اغلب قابل معاوضه هستند. آلت کوین ها بطور کلی در چارچوب اساسی بیت کوین ساخته شده اند. درساخت آنها از پروتکل منبع باز بیت‌کوین استفاده می شود، گرچه تغییراتی روی کدهای پایه در پروتکل اصلی آنها ایجاد شده است. بنابراین آلت کوین‌ها را به عنوان یک کوین کامل و جدید با تفاوت‌هایی در ویژگی های آنها با بیت کوین می‌دانند. به عنوان مثال آلت کوین هایی که با بیت کوین ها متفاوتند، عبارتند از:

Namecoin

Peercoin

Litecoin

Dogecoin

Auroracoin

Fun Fact: فورک زمانی اتفاق می‌افتد که در پروتکل برنامه نویسی اصلی تغییر ایجاد شود و نتیجه آن فرایند انشعاب یاForking  در بلاک چین اصلی است که پس از آن معمولا یک کوین جدید ساخته می‌شود. نمونه‌های مختلفی از کوین ها وجود دارند که عبارتند از: سافت فورک، هارد فورک و فورک اتفاقی.

آلت کوین های دیگری وجود دارند که از پروتکل منبع باز بیت کوین استخراج نشده اند. به بیان دقیق‌تر، این آلت کوین ها خودشان بلاک چین خود را ساخته و پروتکل آنها از ارز اصلی خود پشتیبانی می‌کند. بعنوان نمونه از این نوع کوین‌ها می‌توان به اتریوم،  Ripple،Omni،NXT ، Waves وCounterparty اشاره کرد.

تشابهی که همه آلت کوین ها با هم دارند، دارا بودن بلاک چین مستقل است که سبب می شود تراکنش ها روی کوین های اصلی آنها رخ دهد.

Fun Fact: اولین آلت کوین Namecoin نام گرفت که در آوریل سال۲۰۱۱ساخته شد. این یک آلت کوین غیرمتمرکز، منبع باز با قابلیت ثبت اطلاعات و سیستم انتقال است.

توکن ها:

توکن ها نماینده ایجاد دارایی‌های ویژه و سودمندی هستند که معمولا در بالای یک بلاک چین جای دارند. بطورکلی توکن ها می‌توانند دارایی های قابل تعویض و مبادله پذیری مانند کالاها و ارزهای دیجیتال را عرضه نمایند. ساخت توکن ها بسیار آسان است؛ زیرا افراد با مراحلی مانند تغییرکدها دریک پروتکل خاص یا ساخت یک بلاک چین مواجه نمی‌شوند.

پلت فورم اتریوم یا Waves به افراد اجازه ساخت توکن های شخصی را می دهد. این قابلیت در ساخت توکن بیت کوین های شخصی بواسطه استفاده از قراردادهای هوشمند وکدهای برنامه ریزی شده کامپیوتر که بصورت خودکار اجرا می شوند؛ بدون نیاز به شخص ثالث امکان پذیر است. توکن‌ها ایجاد شده و درجامعه از طریق عرضه اولیه سکه و ارز توزیع می شوند. این موضوع سبب جذب سرمایه بواسطه انتشار یک ارزدیجیتال جدید یا یک توکن جدید و درنتیجه توسعه پروژه سرمایه گذاری می‌شود. این مانند عرضه اولیه سهام (IPO) است.

Fun Fact: الگوی ساخت توکن شگفت انگیز است. زیرا این الگو یک خط اتصال استاندارد برای تعامل متقابل بین توکن‌ها دراختیار آنها می‌گذارد. این الگو ذخیره‌ی انواع مختلف کوین ها را در یک کیف اختصاصی آسان می کند. به عنوان مثال می توان به ERC-20  روی بلاک چین اتریوم اشاره کرد که در بیش از بیست توکن استفاده می شود.

خلاصه مقاله:

تفاوت اصلی بین آلت کوین ها و توکن ها در ساختار آنهاست. آلت کوین ها ارزهای دیجیتال اختصاصی با بلاک چین های اختصاصی خود هستند؛ درحالی که توکن ها در راس یک بلاک چین قرارگرفته و به ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کنند.

 

مترجم: سرکار خانم مختیا

حق ترجمه و نشر محفوظ ست

 

استخراج ابری