خانه / آموزش / اتریوم چگونه عمل می کند؟

اتریوم چگونه عمل می کند؟

 

اکنون که متوجه مفهوم اتریوم شدیم نگاهی عمیق‌تر به کارایی داخلی و چگونگی عملکرد آن می‌اندازیم. همانطور که در مقاله “اتریوم چیست؟” گفته شد، اپلیکیشن یادداشت برداری آنلاین اتریوم را درنظر میگیریم. کاربرد اتریوم به گونه‌ای است که این برنامه نیاز به بخشی برای ذخیره و کنترل اطلاعات ندارد. برای انجام این کار، اتریوم از طراحی بلاک چین و پروتکل بیت کوین اقتباس می‌گیرد، اما آنرا تغییر داده تا بتواند برای اپلیکیشن‌هایی فراتر از پول و ارز، خود را تنظیم کند.

درحالیکه هدف اتریوم استفاده از عصاره و چکیده ی بیت کوین است، با این حال طراحان آن می‌توانند اپلیکیشن‌ها یا توافقنامه‌هایی که سبب پیشرفت، وضع قوانین جدید حق مالکیت، فرمت‌های جایگزین معاملات یا راه های مختلف انتقال سرمایه می‌شود را خلق کنند.

هدف زبان برنامه ریزی اتریوم “Turing – Complete” این است که به طراحان خود اجازه دهد برنامه‌های بیشتری را بنویسند تا نتیجه معاملات بلاک چین بصورت خودکار ثبت گردد. همانطور که در قسمت قبل درباره “چگونگی عملکرد قراردادهای هوشمند اتریوم” ذکرشد، این انعطاف‌پذیری ممکن است مقدمه ای بر تغییرات نوگرایانه اتریوم باشد.

 

بلاک چین اتریوم:

ساختار بلاک چین اتریوم بسیار شبیه به بیت کوین است، زیرا سوابق تمامی تراکنش ها را ثبت می‌کند. هریک از گره های (Nodes) روی شبکه، نمونه ای از این سابقه تراکنش را درون خود ذخیره می‌نمایند. تفاوت بزرگ بین بیت کوین و اتریوم در این است که گره‌های اتریوم علاوه بر تمامی تراکنش‌های اتر، جدیدترین وضعیت هر قرارداد هوشمند را نیز ذخیره می‌کند. (این موضوع، بسیار پیچیده تر از آنیست که دربالا گفته شد، اما با نگاهی به مثال ذیل، مفهوم آن را بیشتر درک  خواهید نمود).

برای هر برنامه تحت اتریوم، لازم است شبکه بلاک چین، وضعیت ارز یا اطلاعات رایج همه این اپلیکیشن‌ها را پیگیری نماید که این شامل حساب‌های کاربری، کدهای قراردادی هوشمند و محل ذخیره آنها می‌باشد.

شبکه بیت کوین، میزان تراکنش‌های “خرج نشده” را ردیابی می‌نماید تا مقدار بیت کوین تحت مالکیت افراد مشخص گردد. با اینکه این موضوع پیچیده به نظر می‌رسد، اما ایده آن نسبتا ساده است. زمانی که تراکنشی در بیت کوین انجام می‌گیرد، این شبکه حساب های کلی را به قسمت های کوچک‌تر تقسیم نموده و با این بیت کوین‌های تقسیم شده، همانند سکه‌های واقعی یا پول خرد برخورد می‌شود. سپس برای ایجاد تراکنش های آینده، شبکه بیت کوین باید تمامی قسمت‌های خرد شده حساب شما را سرجمع کرده و چه بصورت “خرج شده” یا “خرج نشده” ثبت نماید.

از سویی دیگر، اتریوم برای این کار از تعریف “حساب” استفاده می نماید. و مانند یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر، عمل انتقال ارز را انجام می‌دهد. سرمایه موجود در حساب های بانکی همیشه در جایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ممکن است چنین به نظر آید که ارتباط پیوسته ای نداشته باشند.

 

 

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

با بکارگیری اتریوم، هر بار که برنامه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک شبکه از هزاران کامپیوتر آنرا پردازش می‌کنند. یک قرارداد هوشمند ویژه، قراردادی نوشتاری است که در زبان‌های برنامه ریزی درون “بایتکد” گردآوری می شود و توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) قابل دسترسی بوده و اجرا می گردد. تمام گره های موجود در شبکه، این قرارداد را با استفاده از ماشین مجازی اتریوم خود، اجرا می‌نمایند.

 

فراموش نکنید که هرگره، علاوه بر پیگیری وضعیت رایج شبکه، یک کپی از تراکنش و سابقه قرارداد هوشمند شبکه را نیز نگهداری می‌کند. هر بار که کاربری عملی را انجام دهد، تمامی گره‌های روی شبکه باید با هم توافق داشته باشند تا این تغییر ایجاد شود.

در اینجا هدف این است که مسئولیت انتقالات و تغییرات از حالتی به حالت دیگر، به عهده خود استخراج کنندگان باشد تا یک مقام مسئول (همانند  سایت PayPal یا یک بانک). استخراج‌کنندگان بیت کوین، انتقال مالکیت بیت کوین‌ها را از شخصی به شخص دیگر تایید می‌کنند. ماشین مجازی اتریوم، یک قرارداد را با تمام قوانینی که طراح اولیه برنامه درنظر گرفته است اجرا می‌نماید.

درحقیقت، محاسبات بر روی ماشین مجازی اتریوم، از طریق زبان بایتکد ایجاد می‌شود (همان صفر و یک قابل فهم برای ماشین)؛ اما سازندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را در زبان های سطح بالاتری مانند Solidity و Serpent بنویسند که خواندن و نوشتن آن برای افراد روان‌تر باشد.

همانطور که در مورد “چگونگی استخراج اتریوم” توضیح داده شد، استخراج‌کنندگان کسانی هستند که از کنش‌های نامناسب جلوگیری می‌کنند؛ مانند اطمینان از اینکه هیچکس پولش را بیشتر از یک بار خرج نمی‌کند، یا رد کردن قراردادهای هوشمندی که هنوز برای آنها پرداختی صورت نگرفته است. هزاران گره اتریوم وجود دارد که تمام آنها یک کد مشابه را گردآوری و اجرا می‌کنند؛ اما ممکن است به ذهنتان خطور کرده باشد که این عمل هزینه بیشتری نسبت به عملیات محاسباتی عادی داشته باشد. جواب بله است، به همین دلیل است که این شبکه تنها در موارد خاصی کاربرد دارد.

برنامه نویسان اتریوم این عدم کارایی را اینگونه تصدیق می کند:

“بطور کلی هر عملی را که نمی‌توانستید با گوشی هوشمند تولیدی سال ۱۹۹۹ انجام دهید با ماشین مجازی اتریوم نیز قادر به انجام آن نخواهید بود.”

 

مترجم: سرکار خانم مختیا

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری