خانه / مطالب ویژه / آیا فرصت سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را از دست داده ایم؟

آیا فرصت سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را از دست داده ایم؟

سرمایه گذاری کنیم یا سرمایه گذاری نکنیم؟!

 

این مقاله به دنبال پاسخ این سوال است که آیا  زمان را برای خرید بیت کوین از دست داده ایم، و آیا در حال حاضر سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مقرون به صرفه نیست ؟

در واقع، این سوال بسیاری از افراد است؛ در گوگل نیز با عنوانهای گوناگون جستجو شده که تعداد آن بالغ بر  ۱،۹۹۰،۰۰۰ مرتبه است. آیا واقعا برای سرمایه گذاری در بیت کوین خیلی دیر شده است؟

این سوال به خودی خود سرگرم کننده است، و شما به یکباره شروع به مقایسه با دیگر سرمایه گذاری هایی می کنید که سایر افراد انجام میدهند؛آنچه که اشخاص می خواهند بدانند، این است که آیا می توان درحال حاضر خیلی سریع میلیونها دلار پول در این بازی به دست آورند. اگر به قصد قمار وارد این بازار شده اید، نمی توان به شما کمکی کرد؛ اما اگر درباره این فضا کنجکاو هستید، به خواندن ادامه دهید.

با این حال، خیلی از مردم این سوال را  می پرسند، زیرا ایشان اعتقادی ندارند که ارزهای رمزگذاری شده و علی الخصوص بیت کوین، در این بازار مالی پایدار می مانند. این تصور، غلط است. (به منظور مطالعه بیشتر، به مقاله ” ۴ دلیل برای اینکه اکنون زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است مراجعه فرمایید.)

اولین بیت کوین در سال ۲۰۰۹ استخراج شد که حدودا ۷ سال از آن میگذرد. اگر امروزه در همه جا از بیت کوین  صحبت می شود، به دلیل ارزش و قیمت بالای آن است، گرچه مدتهاست که ارزهای مجازی در بازار مالی حضوردارند. تصور اینکه ارزهای دیجیتال و بیت کوین درمدت خیلی کوتاهی از بین می روند، باوری اشتباه است.

همانطور که Uber در بازار تاکسی اختلال ایجاد کرد، Airbnb (سایتی که مردم در آن مکانهای اقامتی را کرایه می کنند) بازار مهمانسراها را مختل نمود، آمازون و Alibaba تقریبا بازارهای خرده فروشی را کساد کردند، و فیس بوک بازار محتوا را، ارزهای دیجیتال و بیت کوین هم درحال ایجاد اختلال در بازارهای مالی هستند.

با دانستن این موضوع، باید به این مهم دست یافت که چگونه هنوز برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دیر نشده است.

ابتدا باید داده های گذشته را بررسی نمود و سپس ارزهای رمزگذاری شده را با دیگر دارایی های قابل سرمایه گذاری مقایسه کرد، و در نهایت ارزهای دیجیتال را با سایر سرمایه های جهان، به صورت تصادفی قیاس نمود.

 

سوابق اطلاعاتی  از بیت کوین ، اتریم و لابت کوین:

 

 

در تاریخ ۲۰۱۷.۱۱.۲۰ قیمت بیت کوین ۸٫۲۴۴٫۶۹ دلار بود.

اگر تنها یک بیت کوین:

۶ ماه قبل خریداری میشد:۴٫۰۶۶٫۶۰ دلار / ۱۰۳% برگشت

۹ ماه قبل خریداری میشد: ۲٫۰۴۰٫۱۸ دلار / ۳۰۴ % برگشت

۱۵ ماه قبل خریداری میشد: ۷۲۸٫۵۱ دلار / ۱۰۳۲ % برگشت

 

در تاریخ ۲۰۱۷.۱۱.۲۰ قیمت اتریم ۳۶۷٫۷۱ دلار بود

اگر یک اتریم:

۶ ماه قبل خریداری میشد:۲۹۸٫۲۰دلار / ۲۳% برگشت

۹ ماه قبل خریداری میشد: ۱۲۳٫۰۶دلار / ۱۹۹ % برگشت

۱۵ ماه قبل خریداری میشد: ۹٫۵۷ دلار / ۳۷۴۲ % برگشت

 

 

در تاریخ ۲۰۱۷.۱۱.۲۰ قیمت لایت کوین ۷۲٫۳۸ دلار بود

اگر یک لایت کوین:

۶ ماه قبل خریداری میشد:۴۵٫۸۱ دلار / ۵۸% برگشت

۹ ماه قبل خریداری میشد: ۲۷٫۴۲دلار / ۱۶۴ % برگشت

۱۵ ماه قبل خریداری میشد: ۳٫۸۸ دلار / ۱۷۶۵ % برگشت

 

در حال حاضر، نمی توان گفت که این روند همچنان ادامه دارد (و یا ادامه ندارد)؛ نکته این است که هرچه بیشتر در این سرمایه گذاری تردید داشته باشید، بیشتر در گذشته سیر می کنید. اگر این سوال را مطرح می کنید که آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال خیلی دیر است؟ حتی اگر ۳ ماه پیش، در این ارز سرمایه گذاری کرده بودید،  همچنان بازده خوبی مشاهده میکردید. پس هنوز هم فرصت باقی است که در ارزهای رمز گذاری شده، سرمایه گذاری انجام شود.

 

سقف مبادلات در بازار سهام کشورها در مقایسه با بازار ارزهای رمزگذاری شده:

در ادامه، مقایسه ای در باب سقف مبادلات کشورها در زمینه سهام و ارزهای دیجیتال خواهیم داشت.

سقف بازار ارز دیجیتال: ۲۴۰٫۳۶۵٫۰۰۰٫۰۰۰$ (۱۱/۱۲/۲۰۱۷) – ۲۴۰$ میلیارد دلار

سقف بازار بیت کوین: بازار بیتکوین: ۱۳۵،۱۵۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار (۱۷/۱۱/۲۰۱۷) – ۱۳۵$  میلیارد دلار

سقف بازار سهام کشورها در مقابل سقف بازار ارز رمز گذاری شده

 

در این چارت، دو مورد جلب توجه می کند: سقف مبادلات بازار سهام آمریکا، ۱۶۷ برابر مقدار سقف بازار بیت کوین و ۹۴ برابر سقف بازار ارزهای رمزگذاری شده است. سقف مبادلات بازار سهام چین، ۵۴ برابر بازار بیت کوین و  ۳۱ برابر مقدار بازار ارزهای دیجیتال شده  است.

 

آیا قیمت ارزهای دیجیتال به شکل حباب است؟ ( یا به عبارتی کاذب است؟)

زمانی که به بازار ارزهای دیجیتال به عنوان قسمتی از کل بازار سهام آمریکا نگاه می کنید، نمی توان گفت قیمت ها حباب یا کاذب هستند. اما تعداد کمی از مردم این افزایش قیمت را حباب می دانند، چون مقدار بازار ارز رمزگذاری شده (سقف بازار) ۲۴۰$ میلیارد دلار است و در سال جاری به سرعت افزابش یافته و ارزهای رمزگذاری شده بیش از حد با ارزش شده اند. گرچه در حال حاضر، سقف مبادلات این بازار بیشتر از دیگر بازارهای موجود نیست.

امروزه، ارزهای رمزگذاری شده بخشی از کل بازار محسوب شده که درکنار مبادلات بازار سهام در سراسر جهان ادامه می یابند.

 

قیاس سقف مبادلات ارزهای دیجیتال درمقابل سهام تعدادی از شرکت ها

در ادامه، نگاهی به سقف مبادلات بیتکوین و ارزهای دیجیتال درمقابل سهام تعدادی از شرکت ها انداخته می شود.

سقف مبادلات بازار سهام شرکتها در مقابل سقف مبادلات بازار ارزهای رمزگذاری شده

 

اگر چه بیت کوین یک “شرکت” نیست، می توان آن را همانند S&P500 (فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار سهام آمریکا)، نوعی از سهام تصور نمود که در بازار سهام سرمایه گذاری قابل سرمایه گذاری است.

جالب است بدانیم که حجم سهام برخی شرکت های خاص نظیر اپل، ۴ برابر مقدار کل بازار ارزهای رمزگذاری شده و ۷ برابر مقدار بازار بیت کوین هستند. با فرض اینکه ارزهای رمزگذاری شده درواقع یک بازار واقعی و از لحاظ تکنیکی یک ارز هستند، بازار ارز رمزگذاری شده باید خیلی بزرگتر از  بازار شرکتهای F500 باشد.

ارز رمزگذاری شده به مقیاس مورد نظر رسیده، اما در حال حاضر هنوز به معیار۵۰۰ شرکت فورچون جهانی نرسیده است (Top Fortune 500) و به این معنی است که هنوز برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دیر نیست. علاوه بر این، با توجه به مقیاسی که اکنون ارزهای دیچیتال به دست آورده اند، اصطلاحا “در عرض یک شب” از بین نمی رود.

 

ذخایر ارزی M1 برحسب دلار آمریکا درمقابل بازار ارزهای دیجیتال

 

بازار ارز در مقابل بازار ارزهای دیجیتال

 

مقایسه ارزهای رمزگذاری شده با سایر ارزها، مقایسه معقولی است، زیرا نهایتا ارزهای رمزگذاری شده، خود جزوی از انواع ارزها هستند. نکته قابل توجه اینکه، ارز رمزگذاری شده، یک ارز جهانی است؛ به این معنی که هر شخصی با اتصال به اینترنت می تواند وارد شبکه ارزهای رمزگذاری شده گردد. این بدان معنی است که شاخص TAM یا (Total Addressable Market) کل افرادی که از ارز رمزگذاری شده استفاده می کنند، بالغ بر ۳،۸۸۵،۵۶۷،۶۱۹ نفر در سراسر جهان است. سقف مبادلات بازار ارز رمزگذاری شده و بیت کوین، خود بخشی از کل بازار ارزها محسوب می شود. سهم بازار دلار آمریکا ۱۵ برابر مقدار بازار ارز رمزگذاری شده، و ۲۶ برابر سهم بازار بیت کوین است. سهم یوان چین ۳۳ برابر بازار کل ارزهای رمزگذاری شده و ۵۸ برابر سقف مبادلات بازار بیت کوین است. همچنین مبادلات بازار یورو، ۳۸ برابر میزان بازار ارزهای دیجیتال و ۶۷ برابر سقف مبادلات بازار بیت کوین است.

مقایسه ارز رمزگذاری شده و بیت کوین با بازار های معاملات جهانی (فارکس)که به طور میانگین ، روزانه ۵$ تریلیون دلار و هر روز در بازار فارکس در سراسر جهان معامله می شود.

در حقیقت، مقایسه ارز رمزگذاری شده با دیگر ارزها به اصطلاح، قطره ای آب درون یک سطل است، باید در پاسخ به این سوال، به شما کمک کند که آیا خیلی دیر شده است تا  وارد بازار ارز رمزگذاری شده، شوید.

میزان بازار از منابع طبیعی در مقابل بازار ارز رمزگذاری شده

 

حجم بازار منابع طبیعی در مقابل بازار ارزرمزگذاری شده

منابع طبیعی در مقابل بازار ارزرمزگذاری شده
مقایسه ی بازار ارزرمزگذاری شده با دیگر منابع، ممکن نیست آن حس را دربیشتر مردم بوچود آورد، بلکه بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال شناخته شده، مانند طلا.عرضه بیت کوین به تعداد ۲۱ میلیون است (از طریق ماینرهایی که آنلاین هستند استخراج می شوند) و برای بعضی به عنوان حصار در مقابل دیگر بازارها  استفاده می شود. طلا ۲۹ برابراز مقدار  بازار ارزرمزگذاری شده و ۵۲ برابراز مقدار  بازار بیت کوین است. بازار نقره ای به طور تخمینی ۵ $ تریلیون دلار است، و همچنین ۲۱  برابراز مقدار  بازار ارزرمزگذاری شده و ۳۷ برابراز مقدار بازار بیت کوین است.!
دایموندها (Diamonds) با داشتن مقدار بازار ۸۰ $ بیلیون دلار، که کمتر از بازار ارزرمزگذاری شده و بیت کوین است، اما دایمونها پایدار هستند.

  بازار نفت و گاز در سال ۲۰۱۷ نیز ۸ برابر از کل بازار ارزرمزگذاری شده و ۱۵ برابر از مقدار بازار بیت کوین است.
دوباره این سوال مطرح می شود، آیا برای سرمایه گذاری دیر است؟ آیا ارزرمزگذاری شده در عرض یک شب ناپدید می شود.

 

این یک تمرین سرگرم کننده است، اما این نکته بسیار مهم است که بدانیم.، بازارهایی مانند،Autonomous VehiclesVirtual Reality, Augmented Reality ، حتی اینترنتی که برای خیلی چیزها به کار می بریم ،تماما به نفع ما نیست، تا به حال  آنها مقدار زیادی از بازار را نسبت به کل بازار ارزرمزگذاری شده و بازار بیت کوین را در اختیار دارند. مدت زیادی است، که ارزرمزگذاری شده و بیت کوین جز این صنایع جدید قرار گرفته. اولین بار بیت کوین در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ استخراج شد و تصور کلی از ارزهای دیجیتال از دهه ۱۹۸۰ آغاز شده است. چرا این جالب است؟

شما اغلب ممکن این سوال را از مردم نشنوید

*آیا سرمایه گذاری در بازار خودرو  Autonomous Vehicleدیر است؟

* آیا سرمایه گذاری در بازار مجازی  Augmented Reality دیر است؟

* آیا سرمایه گذاری در بازار IOT دیر است؟

یا این دسته ها در حبابی هستند و بیش از حد ارزشمند هستند، یا اینکه ارزیابی های فعلی در مورد آنها بیشتر شود و یا در مقایسه با مقدار بازار ارزهای رمزگذاری شده در یک ردیف قرار بگیرند.

علاوه بر این، اگر سرمایه هایی مانند  Loyalty Points (653 بیلیون دلار شامل کوپنها، کارتهای هدیه و Loyalty Points) بیشترین ارزش را در بازار نسبت به بازارهای ارزهای رمزگذاری شده و بیت کوین دارد، وبه نظر نمی رسد که این دو بازار نسبت به بازارهایی که ذکر شد ارزش بیشتری داشته باشند.

در نهایت، این حقیقت را باید در نظر بگیرید، امروزه بسیاری از این صنایع که در بازار مطرح هستند وارزش زیادی دارند ، از جمله صندوق های بودجه، CME، بانک های سرمایه گذاری، صندوق های بازنشستگی، مدیران دارایی – حتی سرمایه گذاری را در بازار ارز رمزگذاری شده آغاز نکرده اند. فقط تصور کنید وقتی که آنها شروع به سرمایه گذاری کنند چه اتفاقی می افتد.

 

 

مترجم:سرکار خانم فروردین

حق ترجمه و نشر محفوظ است

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری