خانه / مجله / آگاهی از معاملات ارزهای دیجیتال

آگاهی از معاملات ارزهای دیجیتال

 

این مقاله در مورد نکات مهم خرید و فروش ارزهای دیجیتال و چگونگی انجام آن بحث نموده و همچنین عنصر کلیدی در معاملات ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد. جستجو در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار رعب‌آور است؛ بخصوص اگر فرد با موضوع پیچیده‌ای روبرو شود. نه تنها باید از پیچیدگی‌های دانش فنی ارزهای دیجیتال آگاه شد، بلکه باید در مورد مشکلات خرید و فروش آنها نیز آگاهی یافت. چرا هر فردی که می‌خواهد وارد دنیای ارزهای دیجیتال شود؛ باید یک درک کلی از چگونگی مبادله آنها داشته باشد؟ جواب این سئوال این است: زیرا هر فردی که می‌خواهد صاحب ارز دیجیتال شود باید در مورد چگونگی خرید و فروش آنها، چگونگی مدیریت کوین ها و عوامل تاثیرگذار بر روی آنها آگاه باشد. (برای خواندن ۴ دلیل که چرا هم اکنون بهترین زمان برای ارزهای دیجیتال است به این صفحه مراجعه شود.)

قبل از تشریح جزئیات، لازم است برای درک بهتر نگاهی اجمالی به مراحل خرید و فروش ارزهای دیجیتال انداخت.

مرحله اول:

این مرحله شامل خرید ارز پایه از دنیای ارزهای دیجیتال است. بیت کوین یک ارز پایه است که با پول محلی قابل خریداری است.(این صفحه می تواند راهنمای خوبی باشد برای انتخاب اینکه کدامیک از ارزهای دیجیتال برای معامله بهتر هستند.)

ارز پایه به عنوان ارز رایجی است که در برابرهمه ارزهای دیجیتال تعریف می‌شود. بیش از ۱۲۰۰ ارز دیجیتال موجود است که همه آنها را می‌توان با ارز پایه بیت کوین خریداری نمود. در صورتی که نمی‌توان آنها را با ارز داخلی خرید و این علتی است که می‌توان بیت کوین را به عنوان دروازه ارزهای دیجیتال دانست. بنابراین یک ارز پایه در مقابل ارز دیجیتال می‌باشد این مرحله ارز فیات (پول کاغذی) را به ارز پایه تبدیل می‌کند. (برای اطلاع بیشتر از تفاوت بین کوین ها، توکن ها و آلت کوین ها به این صفحه مراجعه شود.)

بعضی از مبادلات داخلی این امکان را به افراد می‌دهد که با استفاده از ارز داخلی بتوانند ارزهای پایه مانند اتریوم و لایت کوین را خریداری کنند. اتریوم  و لایت کوین در کنار بیت کوین به عنوان ارزهای پایه محسوب می‌شوند. در واقع در بسیاری از مواقع انتقال اتریوم و لایت کوین بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین می‌باشد.

 

 

 

 

مقایسه بیت کوین و اتریوم ولایت کوین (در یکم ژانویه۲۰۱۸):

در مرحله اول برای خرید ارزهای محلی باید از ارزهای داخلی مانند (دلار آمریکا، دلار کانادا، پوند انگلیس و یورو اروپا) استفاده شود. اما اغلب نمی‌توان از ارزهای محلی برای معامله انواع گوناگون کوین ها استفاده نمود و این خود گواهی برای خرید ارزهای پایه است. اگر هدف تنها،خریداری و نگهداری یک ارز پایه مانند بیت کوین، اتریوم یا لایت کوین است؛ اجرای مرحله اول کافی می‌باشد. اما اگر فردی قصد خریداری کوین‌های دیگری در کنار این سه ارز پایه را دارد؛ باید از مرحله دوم نیز آگاه باشد. این دو مرحله نکات مهم خرید و فروش ارزها را گوشزد کرده و یادآور می‌شوند که افراد می‌توانند بجای اینکه کوین‌های خود را به یک صرافی بسپارند، در یک کیف پول خصوصی که خود کنترل آن را بر عهده دارند؛ ذخیره نمایند تا این کوین ها محفوظ بماند.( این صفحه در مورد کیف‌های ارز دیجیتال و اینکه چرا این کیف ها مورد نیاز است راهنمایی‌های لازم را مبذول می‌دارد.)

مرحله دو:

اگر فردی قصد دارد که در کنار سه ارز پایه (بیت کوین، اتریوم و لایت کوین) آلت کوین‌های دیگری خریداری کند؛ باید با مرحله دوم آشنا باشد. در این مرحله فرد باید برای معامله ارزهای دیجیتال تنها از سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال استفاده نماید. بر عکس خرید وفروش ارزهای دیجیتال در مرحله اول، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در مرحله دوم به وسیله ارز فیات یا ارز داخلی قابل انجام نیست و فرد باید تنها با استفاده از ارز پایه مانند (بیت کوین، اتریوم و لایت کوین) که در مرحله اول خریداری نموده اقدام به خریداری دیگر آلت کوین‌ها در مرحله دوم کند.

آگاهی از خرید و فروش جفت ارزهای دیجیتال

پس از آگاهی از مراحل خرید و فروش ‌ارزهای دیجیتال لازم است نگاهی دقیق‌تر به مکانیسم جفت ارزهای دیجیتال و چگونگی کارکرد آن انداخت.

مرحله اول:

در مرحله اول با آگاهی از قیمت ارزهای پایه مانند (بیت کوین، اتریوم و لایت کوین)می توان این ارزهارا با استفاده از ارز داخلی خریداری نمود. آگاهی از ارزش کوین‌هایی که بوسیله ارز داخلی خریداری می‌شود امری لازم است. به عنوان مثال اگر قیمت ارز بیت کوین به دلار آمریکا ۲۰۰۰۰ دلار باشد و فردی قصد خرید بیت کوین با ۱۰۰۰ دلار داشته باشد؛ می‌تواند ۰٫۰۵ میزان از بیت کوین را با این مقدار دلار خریداری نماید. اگر قیمت یک بیت کوین تا ۵۰ درصد افزایش یابد و به ۳۰۰۰۰ دلار برسد ارزش بیت کوین خریداری شده توسط فرد نیز ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. در نتیجه ارزش ۰٫۰۵ میزان از بیت کوین به ۱۵۰۰ دلار آمریکا می‌رسد. بنابراین اگر فرد قصد فروش همه بیت کوین خود را داشته باشد نقدینه خروجی آن در هر ۰٫۰۵ پانصد دلار می‌باشد.

مرحله دوم:

این مرحله پیچیده‌تر است و شامل شناخت مراحل خرید و فروش سهام با خرید آلت‌کوین ها و با استفاده از ارزهای پایه مانند (بیت کوین، اتریوم و لایت کوین) است. در این مثال می‌توان نگاهی به تیکر مونروXMR و بیت کوین یا (XMRBTC ) انداخت. به عبارتی دیگر برای خرید مونرو (ارز دیجیتال رمزنگاری شده) می توان از ارز بیت کوین استفاده کرد. قیمت مونرو با توجه به ارزش بیت کوین نسبت به دلار امریکا تخمین زده می‌شود. اگر قیمت روز مونرو ۰٫۰۲۵ باشد این بدان معنی است که با ۰٫۰۲۵ از بیت کوین می‌توان یک مونرو خرید. این قیمت نسبت مشخصی از ارزش بیت کوین در مقابل ارزش مونرو است. (اگر ارزش بیت کوین به دلار آمریکا ۱۴۸۰۰ دلار و ارزش مونرو ۳۷۰ دلار باشد نسبت بدست آمده بین این دو ۰٫۰۲۵ می‌باشد.)  برای خرید آلت کوین ها با استفاده از بیت کوین، باید از قیمت بیت کوین به دلار در همان لحظه آگاه بود. همچنین باید از ارزش مونرو نیز در همان لحظه آگاهی داشت. این موضوع شاید پیچیده و مشکل به نظر برسد و خود دلیلی است برای اینکه چرا افراد برای خرید کالاهای ثابت از ارزهای داخلی استفاده می‌نمایند.

 

چگونه می‌توان از عوامل تاثیرگذار در افزایش سود آگاه شد:

با توجه به مثال بالا دو راه برای آگاهی از افزایش سود یا از دست دادن آن وجود دارد.

۱: ارزیابی کوین ها با توجه به ارزش دلار

هنگامی که فردی با ۰٫۰۲۵ میزان بیت کوین یک مونرو خریداری می‌کند ؛ بطور مسلم از ارزش مونرو به دلار امریکا آگاه است. ارزیابی مونرو با توجه به قیمت دلار، برآورد میزان سودی که فرد کسب می‌نماید را آسانتر می‌سازد.

برنامه‌ها و منابع زیادی وجود دارند که می توان با کمک آنها این سنجش را انجام داد. از این منابع معروف می‌توان به Coin Market Cap اشاره کرد. در نتیجه اگر قیمت مونرویی که فرد خریداری نموده دراینده تا۵۰۰ دلار افزایش قیمت پیدا کند فرد در اینجا ۱۳۰ دلار سود کرده است. زیرا قیمت اولیه مونرویی که فرد خریداری نموده ۳۷۰ دلار بوده است و این یعنی ۳۵ درصد سود و افزایش قیمت!

۲: ارزیابی کوین ها با توجه ارزش ارز پایه:

هدف اصلی از ارزش‌گذاری کوین‌ها با استفاده از ارزهای پایه ( که متداولترین آن بیت کوین است) افزایش تعداد کوین‌هایی است که می‌توان آنها را نگهداری نمود. در مثال فوق فرد یک مونرو را با استفاده از ۰٫۰۲۵ بیت کوین خریداری نمود. اگر قیمت(یا نسبت این دو) در حدود ۰٫۰۳۰ در آینده افزایش یابد؛ ارز مونرو فرد ۲۰ درصد افزایش قیمت پیدا می‌کند. همچنین فرد می‌تواند با این ۲۰ درصد افزایش مونرو خود را با میزانی از بیت کوین معاوضه نماید بنابراین اگر فرد قصد داشته باشد مونرو خود را با بیت کوین معاوضه نماید؛ قادراست با سودی که کرده تا ۰٫۰۳۰ بیت کوین بخرد که این درست ۲۰درصد بیشتر از اولین باری است که بیت کوین را با ۰٫۰۲۵ قیمت خریداری کرده بود که این سبب افزایش تعداد کوین‌هایی می‌شود که فرد بدست می‌آورد.

 

مختیا

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری