خانه / آموزش / آموزش حفاظت از ارز دیجیتال

آموزش حفاظت از ارز دیجیتال

آموزش حفاظت از ارز دیجیتال با فعال سازی ۲FA و تایید هویت دومرحله ای

تامین امنیت دارایی‌های شما برای داشتن خوابی راحت و آسوده

این راهنمای آموزشی به شما نشان می‌دهد که چطور امنیت ارز دیجیتال خود را بوسیله فعال سازی ۲FA از میان تمامی حساب های ارزی خود ارتقا ببخشید. اگر تا بحال چیزی در این مورد نشنیده‌اید این مطلب را بخوانید.
ماهیت مجازی ارزهای دیجیتال، سبب افزایش طیف گسترده‌ای از خطرات امنیتی می‌شود. این پیچیدگی‌های اساسی، منجر به از دست دادن درآمدهای بسیاری بواسطه حفاظت ناقص یا نا آگاهی می‌شود. فعال سازی ۲FA امری ضروری است زیرا همه مقیاس‌های لازم برای تامین امنیت حساب‌های بانکی و دارایی‌های با ارزش شما را عهده دار است.
اگر تابحال چیزی در مورد ۲FA نشنیده‌اید، بنابراین بعد از خواندن این مقاله سریعا آنرا فعال کنید.

تایید دو مرحله ای ورود به حساب چیست؟

تایید هویت دو مرحله ای، یک روش ساده برای افزایش امنیت حساب شماست که کانالی مجزا برای تعیین اعتبار شما ارائه می‌دهد.
پس از وارد نمودن کردن نام کاربری و رمز ورود، هنگامیکه ارز خود را ثبت کردید؛ لازم است در قسمت تایید هویت دو مرحله ای از روش توکن یا رمزگذاری یکبار مصرف با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود، یک پیام برای اتمام مرحله ورود ارسال کنید. با این کار، امنیت شما بیشتر خواهد شد؛ چراکه یک لایه اضافه از نوع تایید دو مرحله ای ورود به حساب با استفاده از تلفن هوشمند، قبل از ورودتان شما را تایید می کند.
رمز یکبار مصرف یک کد شش رقمی است که هر دقیقه می تواند توسط تلفن هوشمند شما از طریق Google Authenticator بروزرسانی شود.
رمز ورود، رایج ترین وتنها پروتکل تاییدی است که کاربرد فراوانی دارد. متاسفانه بسیاری از رمزها ضعیف بوده و براحتی فراموش می شوند. این مورد مثال برای زمانی است که اطلاعات شبکه یا کلید ورودی رمز شما هک یا سرقت شده و در نتیجه آن حساب بانکی نا ایمن شما دزدیده می شود.۲FA برای غلبه بر این مشکلات به کمک افراد می‌آید. حتی اگر رمز ورود شما نا ایمن باشد هنوز فرصتی وجود دارد تا حساب بانکی شما در معرض خطر قرار نگیرد؛ اگر ۲FA را فعال کنید.

چطور ۲FA را راه اندازی کنیم:

این کار تنها چند دقیقه وقت شما را می گیرد، برای خیالی آسوده تر، یک لایه اضافه از سد امنیتی را بیافزایید. در اینجا مراحل را گام به گام توضیح می دهیم.
گام ۱: ابتدا برنامه Google Authenticator App را ازApp Store خود دانلود کنید.

گام ۲: وارد حساب ارزی خود شوید و به قسمت تایید دو مرحله ای ورود به حساب در قسمت تنظیمات امنیتی خود بروید.

 

گام ۳: ۲FA خود را بوسیله اسکن رمزینه فعال کرده و برنامه Authenticator را روی تلفن همراه تان نصب کنید. هنگامیکه با این برنامه به حساب خود متصل شدید، کد شش رقمی را در قسمت حساب بانکی خود داخل کد فیلد Authenticator وارد کنید.
گام ۴: کار شما بخوبی انجام شده است و شما کد امنیت ۲FA را فعال کرده اید.

HOTP یا TOTP ؟
در بعضی از صرافیهای ارزی آنلاین، نیاز است که شما نوعی از رمز یکبار مصرف را برای راه اندازی ۲FA خود انتخاب کنید. در اینجا دو نوع راه اندازی وجود دارد؛ نوع اول کد اصالت سنجی پیام براساس درهم سازی رمز یکبار مصرف و نوع دوم؛ کلمه عبور یک بار مصرف بر اساس زمان است.
رمز HOTP می تواند برای دوره ی نا مشخصی از زمان معتبر باشد، در حالیکه رمز TOTP هر سی ثانیه تغییر می کند. رمز TOTP بدلیل اینکه از امنیت بالاتری برخوردار است به نوع اول ارجحیت دارد. این رمز هر سی ثانیه بوسیله برنامه ‌ Authenticator شما بروزرسانی می شود و لازم است بین تلفن هوشمند شما و سرور برنامه محافظ شما همزمان سازی شود.

اگر تلفن همراهم را گم کردم چکار کنم؟

بدون ایجاد رمزهای ذکرشده در بالا، شما نمی توانید وارد حساب بانکی خود شوید. در اینجا مشخص می شود هنگامی که شما تایید هویت را راه اندازی می کنید، چرا داشتن یک پشتیبان از کلمه عبور اختصاصی مهم است.
اگر شما پشتیبانی از کدهای خود ندارید، باید با ارسال یک یادداشت حمایت (Ticket) یا یک ایمیل به سایت حسابهای بانکی خود که برنامه FA2 را در اختیار دارند، اقدامات گفته شده توسط آنها را دنبال کنید. دریافت پاسخ از یک صرافی آنلاین امری زمان بر است، مخصوصا اگر شما یک سرمایه گذار فعال باشید؛ هزینه فرصت های از دست رفته می تواند بسیار گزاف باشد.

همچنین ببینید

ماینینگ

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند

فعالیت کم خریداران هم‌زمان با سقوط ارزش کل بازار؛ کسی در کف‌های جدید خرید نمی‌کند …

استخراج ابری