خانه / اخبار ایران / آغاز رقابت بانک ها برای جذب سپرده های ارزی

آغاز رقابت بانک ها برای جذب سپرده های ارزی

رئیس کل بانک مرکزی: حداکثر نوسان نرخ ارز، ۵ تا ۶ درصد خواهد بود
رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر ثابت نماندن نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومانی دلار گفت: این نرخ براساس نظام ارزی مدیریت شناورشده با متغیرهای اقتصادی در حد ۵ یا ۶ درصد تغییر خواهد کرد. در این حال گزارش های میدانی از آغاز رقابت بین بانک ها برای جذب سپرده های ارزی مردم با نرخ هایی بین ۴ تا ۵ درصد حکایت دارد.
به گزارش تسنیم، ولی ا… سیف با اعلام این که نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومان برای دلار ثابت نخواهد بود و براساس مدیریت شناورشده با متغیرهای اقتصادی تغییر خواهد کرد، افزود: البته این تغییرات زیاد نبوده است و در حد ۵ یا ۶ درصد خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در جلسه با اعضای هیئت مدیره کانون صرافان ایران گفت: من اطمینان می دهم که هیچ کس نمی خواهد صرافی ها را از اقتصاد ایران حذف کند و بانک مرکزی در حال تکمیل و تدوین وظایف و مدل کاری جدید برای صرافی ها در شرایط فعلی است.
در این حال و به گزارش خبرگزاری ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی سامان دهی مسائل ارزی کشور، از بانک مرکزی خواست با ایجاد حساب سپرده گذاری سکه همانند سپرده گذاری ارزی در بانک‌ها اقدام لازم را انجام دهد تا مردم بتوانند با سپرده گذاری طلا و سکه نزد بانک‌ها سود این سپرده گذاری‌ها را نیز دریافت کنند.
از سوی دیگر همزمان با اجرای سیاست جدید ارزی و ایجاد ممنوعیت برای نگهداری ارز نزد مردم، بررسی های میدانی خبرگزاری مهر حکایت از آن دارد که بازار داغی برای جذب دلارها و یوروهای در اختیار مردم از سوی بانک ها به راه افتاده است و آن ها نرخ های جذابی را ارائه می دهند که دامنه آن حتی تا ۵ و ۶ درصد هم می رسد.
با این حال کسرایی پور مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری درباره نرخ سود سپرده های ارزی گفت: نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای سپرده گذاری یورو ۳ درصد و برای سپرده گذاری دلار ۴ درصد است که البته این نرخی است که بانک ها می توانند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کنند.
با این حال نرخی که از سوی بانک ها برای جذب سپرده های ارزی مردم پیشنهاد می شود حتماً باید در چارچوب های مشخصی باشد که بانک مرکزی اعلام کرده است.
منبع: روزنامه خراسان
استخراج ابری